7 września 2016 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Czy Garmin VIRB Ultra 30 sprawdzi się jako kamera dla biegaczy?


Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie nowa sportowa kamera Garmina, która wkrótce pojawi się na rynku: VIRB Ultra 30.
Czy biegacz potrzebuje kamery ?

Czy biegacz lubi opowiadać o swoich biegowych osiągnięciach, przeżyciach? Bazując na tym jak chętnie ludzie dzielą się danymi ze swoich treningów to chyba lubi. Znacznie rzadziej ale jednak często widać na zawodach biegaczy, którzy startują z różnymi przymocowanymi w różnych miejscach kamerami. Zazwyczaj GoPro, czasem Sony Action Cam, czasem są to telefony na różnych wyciągnikach. Czy jednak efekty tych nagrań są zadowalające? Można się założyć, że nie. W 99% są niestety beznadziejne i może poza samym zainteresowanym nikt efektów tych nagrań nie ogląda. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:
– brak stabilnego obrazu
– nuda, nuda, nuda, zrobienie z tego materiału czegoś ciekawego wymaga jednak sporo pracy montażowej

Stabilność obrazu

Sportowe kamery są (a w każdym razie do tej pory były) raczej bez stabilizacji obrazu. Biegacz, który kupuje kamerę z różnymi super mocowaniami na klatce piersiowej czy na głowie nie zdaje sobie sprawy z tego, że do biegania to się nie nadaje. To znaczy można w tym biegać ale nie da się tego potem oglądać. Dla rowerzysty się nadaje ale dla biegacza nie. Z osobistych doświadczeń biegania z różnymi tego typu urządzeniami uważam, że najlepszym rozwiązaniem były okulary ze zintegrowaną kamerą marki PivotHead. Problem tylko taki, że bardzo szybko się zepsuły (3-4 miesiące) a nie miałem czasu zająć się naprawą gwarancyjną.

Nagrywamy też oczywiście filmiki wykorzystując GoPro ale dzieje się to wtedy z wykorzystaniem przenośnego stabilizatora (z którym da się trochę biec ale raczej bez napinki na wynik) będąc wtedy skupionym na filmowaniu.

Czasami, nawet w profesjonalnych materiałach można znaleźć nagrania z GoPro w biegu ale są to zaledwie migawki pokazujące po prostu ruch (np program Marcina Rosłonia w Canal+).

Nuda

Nuda wiąże się z tym, że jeśli już włączymy kamerę to ona nagrywa ile baterii starczy a potem koniec. Po prostu w trakcie zawodów zawodnik skupiony jest na biegu a nie na tym, żeby co chwila włączać lub wyłączać kamerę którą w dodatku ma na głowie. Czasami widzę zawodników biegających z GoPro w jakichś biegach ultra, trwających przynajmniej 8 godzin. Nie wiem co oni tam nagrywają (chyba, że robią zdjęcia) ale więcej niż 2 godziny się raczej nie da. Mamy więc 2 godziny powolnie zmieniającego się, trzęsącego się krajobrazu.

GoPRO

GoPRO wprowadziła pewien standard. Sony, Garmin, TomTom próbują, próbowały go łamać wprowadzając nowe rozwiązania. Ale Garmin właśnie się poddał, TomTom nie wiadomo a Sony zawsze chciało wprowadzac własne standardy (chronologicznie: MiniDisc, format zapisu AVCHD, Memmory Stick).

W przypadku sportowych kamer standard wiąże się z wyglądem i sposobem mocowania. Standard GoPro daleki jest od wyglądu kamery a jednak się sprawdza: zwarta obudowa, minimum przycisków, brak wyświetlacza (to też się zmienia).

gopro garmin

Garmin VIRB Ultra 30

To trzecia próba Garmina ze sportowymi kamerami i wydaje się, że pierwsza udana. Nie chodzi o to, że kamera kształtem przypomina GoPro, ale o funkcje. Z punktu widzenia biegacza mamy tutaj kilka ważnych, funkcji:

– 3 osiowa stabilizacja obrazu (do formatu 1080 60 kl/s) – możemy liczyć na to, że obraz będzie mniej trzęsący się
– głosowa komunikacja z kamerą, tylko po angielsku, ale dla biegacza to może być naprawdę wartościowa funkcja. Chcąc zacząć nagrywanie mówimy: „OK Garmin, Start recording”.
– bardzo czuły mikrofon działający nawet pod wodą, czyli możemy zakładać, że jeżeli trochę deszczu spadnie na kamerę nie będzie problemu z głosem
– funkcje GPS – wraz z filmem rejestrowane są dodatkowe dane (tempo, tętno – jeżeli mamy w tym momencie pulsometr) które przekazywane są wraz ze ścieżką video do dalszej edycji w specjalnym programie (to była już funkcja w pierwszej wersji kamery VIRB), kamera wyposażona jest w wysokościomierz i akcelometr.

Do tego dochodzi jeszcze sporo różnych wartościowych z punktu widzenia filmowca funkcji.

Obudowa pozwala zakładać, że kamera będzie pasowała do większości akcesoriów GoPro, niestety jest chyba minimalnie za wysoka do posiadanego przez nas elektrycznego stabilizatora. Ale z ciekawością czekamy na jej pojawienie się na rynku, bo do zastosowań „profesjonalnych” (czyli dla obserwatorów biegów a nie dla uczestników biegów) może nadać się bardzo dobrze, cena to około 2 tys zł.

Specyfikacja ze strony Garmina:

Wymiary fizyczne

Wymiary urządzenia (szer. × wys. × gł.): 57,5 × 45,9 × 31,3 mm; 79,0 × 75,5 × 39,9 mm, z wodoszczelną obudową
Rozmiar ekranu: przekątna 44,5 mm
Masa urządzenia: 87,9 g z baterią; 65,2 g bez baterii
Wodoszczelność: tak, do 40 m w wodoszczelnej obudowie dołączonej do zestawu
Pamięć (wymaga karty microSD™ Class-10/UHS-1): karta microSD do 128 GB (do nabycia osobno — sprawdzić zgodność na stronie Garmin.com/VIRBcards)
Bateria: akumulator litowo-jonowy (1250 mAh)
Czas pracy baterii: do 2 godzin przy 1080p / 30 kl./s, do 1 godziny przy 4K / 30 kl./s

Wideo

Jakość: 4K / 30 kl./s; 2,7K / 60 kl./s; 1080p / 120 kl./s; 720p / 240 kl./s i 480p / 300 kl./s
Bardzo czuły mikrofon: tak, doskonałe działanie nawet w wodoszczelnej obudowie
Stabilizacja obrazu: 3-osiowa
Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo
Maksymalna szybkość kompresji: 60 Mb/s
Szerokokątny widok (niezwykle szerokie pole widzenia): tak
Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne
Automatyczne tworzenie filmu: tak, za pomocą aplikacji komputerowej

Zdjęcia

Rozdzielczość: 12 MP, 8 MP
Tryb seryjny: do 60 kl./s
Ręczne sterowanie kamerą: tak, z podglądem na żywo
Zdjęcia nocne: tak

Łączność

Czujniki zewnętrzne: ANT+, Bluetooth®, Wi-Fi®
Dźwięk przez Bluetooth: tak
Aplikacja mobilna (sterowanie, edycja, udostępnianie): tak
Przesyłanie na żywo do YouTube® w jakości HD (z aplikacją): tak

Prostota

Sterowanie jednym dotknięciem: tak
Zdalne sterowanie: urządzenia Garmin, aplikacja mobilna
Synchronizacja wielu kamer: automatyczna
Oznaczanie ważnych chwil: automatyczne i ręczne
Sterowanie głosowe: tak
Kolorowy ekran dotykowy: tak
Wizjer (umożliwia oglądanie rejestrowanego materiału): tak
Odtwarzanie (umożliwia oglądanie nagranego materiału: tak, z dźwiękiem

G-Metrix™

Bardzo czuły odbiornik GPS: 10 Hz
Akcelerometr: tak
Żyroskop: tak<
Wysokościomierz: tak
Kompas: tak<

Możliwość komentowania została wyłączona.