7 września 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

MP w biegu 24h: Bereznowska mistrzynią w kategorii open!


Bez wątpienia w polskich ultramaratonach ostatnimi czasy to kobiety wiodą prym. Patrycja Bereznowska obroniła tytuł mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym, jednak w tym roku na zawodach w Krakowie uzyskała najlepszy rezultat w całym biegu! W ciągu doby, aktualna wicemistrzyni Europy przebiegła 225 km i 727 metrów pokonując także wszystkich mężczyzn.

IX Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym odbywały się w tym roku na krakowskich Błoniach na pętli o długości 3527 metrów. Początkowo miały odbyć się w czerwcu, jednak z uwagi na oficjalną odprawę przed Światowymi Dniami Młodzieży zostały przełożone na wrzesień. "Zawodnicy nie skarżyli się, że czegokolwiek im brakuje i pod względem sportowym jestem zadowolony, że mimo przeciwności udało się nam kontynuować tę tradycję i zorganizować Mistrzostwa Polski. To bardzo ważne, bo gdyby raz mistrzostwa się nie odbyły, to mogłyby się już nie odbyć nigdy a przecież mamy tak mocnych ultramaratończyków. We wrześniu jest Spartathlon, w październiku mistrzostwa Europy, dlatego kilku ważnych twarzy zabrakło.  Cieszę się, że mimo wielu nieobecnych rywalizacja u Pań stała na bardzo wysokim poziomie i wyłoniła nam się kolejna kadrowiczka Aneta Rajda, która pobiegła świetnie uzyskując rezultat 214 kilometrów – zaznaczył dyrektor zawodów, były ultramaratończyk, Czesław Macherzyński.

Z pośród medalistów MP z 2015 roku brakowało całego podium. Ubiegłoroczny złoty medalista Paweł Szynal szykuje się bowiem do najbardziej prestiżowego asfaltowego ultramaratonu Europy, Spartathlonu w Grecji, a pozostali kadrowicze woleli oszczędzać siły na październikowe ME w biegu 24-godzinnym we Francji. Ich nieobecność wykorzystał Sławomir Rzechuła z Bielsko-Białej, który zwyciężył w kategorii mężczyzn rezultatem 221 km, lecz musiał uznać wyższość rekordzistki kraju, Patrycji Bereznowskiej (to pierwsza taka sytuacja w MP). Drugie miejsce zajął Wojciech Bryja (205,7 km), a trzecie Piotr Józwiak (205,190).

MPultra

Dominacja Bereznowskiej nie powinna być zaskoczeniem, bowiem w zeszłym roku lepszy od niej był tylko wyżej wymieniony Szynal. Do podobnej sytuacji na podobnej rangi zawodach doszło już do takiej sytuacji. W biegu 12-godzinnym w Rudzie Śląskiej (otwarte mistrzostwa Śląska i nieoficjalne MP) zwyciężyła Aleksandra Niwińska, która również szykuje formę na Spartathlon, który zostanie rozegrany 30 września. Warto odnotować, że druga na mecie Aneta Rajda (214 km) była trzecia w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełniła Dorota Szeszko z wynikiem 186 km.

W przeciwieństwie do biegów górskich, płaskie biegi ultramaratońskie nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością, mimo że wyniki osiągane przez naszych czołowych biegaczy nie ustępują w niczym, czołówce światowej. Ubogi kalendarz imprez w Polsce sprawia jednak, że najlepsi decydują się na zagraniczne starty, bowiem tamtejsze zawody dzięki dłużej tradycji cieszą się większym prestiżem i zainteresowaniem sponsorów.Niemniej jednak dokonanie Patrycji Bereznowskiej po raz kolejny w tym sezonie pokazuje, że polski sport kobietami stoi. Dla zawodniczki AZS AWF Katowice był to sprawdzian formy przed październikowymi ME, w których ma szansę walczyć nawet o najwyższy stopień podium.

Oprócz biegu głównego, dla uatrakcyjnienia imprezy rozegrano także biegi towarzyszące. Nocy bieg 12-godzinny, bieg 6-godzinny zwany porannym patrolem oraz sztafetę 4×3 godziny. W całej imprezie wzięło udział 150 biegaczy.

Pełne wyniki: http://time-sport.pl/wynikigalabiegowultra/

Możliwość komentowania została wyłączona.