Buty do biegania dla osób z nadwagą – jak wybrać odpowiednie?
Biegacze wagi ciężkiej, to nie tylko osoby z nadwagą, ich masa może być spowodowana również mocną budową i dużą ilością mięśni. Niemniej jednak, duża masa ciała powinna skłonić do poszukiwania odpowiednich butów biegowych, które będą stanowiły solidne wsparcie i ochronę przed kontuzjami. Jak wybrać te odpowiednie buty do biegania dla osób z nadwagą? Na co szczególnie zwrócić zwrócić uwagę?
Trzeba pamiętać, że bieganie jest jedną z tych form aktywności, która w sposób znaczny wpływa, a zarazem obciąża nasze stawy, ścięgna oraz mięśnie. Nieodpowiednio dobrane obuwie, może dodatkowo ten problem pogłębić. Dlatego wybierając odpowiednią parę butów nie warto sugerować się tylko wizualnym aspektem, lecz zwrócić uwagę na ich przeznaczenie oraz praktyczność .
Amortyzacja dla osób z nadwagą
Im nasza waga jest większa, tym większa powinna być amortyzacja w naszych butach do biegania. Odgrywa ona kluczową rolę podczas pokonywania kolejnych kilometrów (szczególnie po utwardzonych nawierzchniach). Chroni nasze stawy, mięśnie oraz ścięgna przed przeciążeniami, które powstają w momencie, gdy stopa styka się z podłożem. Podczas biegu, stopa osób z większą wagą, ląduje na podłożu z większym impetem, dlatego jest ona tak ważna, ponieważ absorbuje siłę tego uderzenia. Sprawia ona, że nasza styczność z podłożem jest stopniowa i maksymalnie minimalizuje nieuniknione zderzenie się stopy z nawierzchnią. Amortyzacja redukuje wibracje odczuwane przez ciało podczas każdego kroku, zachowując jednocześnie zwrot energii.
Wzmocnienia oraz przestrzeń
Poszukując odpowiednich butów do biegania, w przypadku osób z większą wagą, należy szukać modeli przeznaczonych dla osób z szeroką stopą. Podczas biegania nasza stopa zachowuje się nieco inaczej niż podczas aktywności do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Dlatego kupując buty należy zadbać o odpowiednią przestrzeń, bowiem nasze stopy mają tendencję do puchnięcia: najlepiej od 0,5 do 1 cm zapasu.
Buty dla osób z nadwagą powinny mieć również wzmocnienie podeszwy środkowej, co będzie odpowiadać za stabilizację stopy podczas treningu. Ważna będzie również konstrukcja zapiętka, która wspomaga ścięgno Achillesa.
Częstsza zmiana obuwia
Osoby z większą masą ciała, muszą pogodzić się z tym, że buty biegowe będą musiały wymieniać częściej niż lżejsi biegacze. Buty poprzez ciężar ugniatają się, odkształca się pianka oraz wyprofilowany kształt. Dlatego dobrym pomysłem jest zakupić więcej niż jedną parę butów i biegać w nich na przemian. Dzięki temu zachowają one dłużej swoją sprężystość i elastyczność, a efekt „sklepania podeszwy” nastąpi później.
Aby uniknąć przeciążeń, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych kontuzji osoby z nadwagą nie mogą doprowadzać do maksymalnego zużycia się buta, czyli do momentu, kiedy jedyną amortyzacją staje się podeszwa zewnętrzna. Wybór odpowiednich butów jest bardzo ważny, dlatego gdy nie jesteś pewien jaki model wybrać z pewnością pomoże Ci w tym doradca dostępny w salonie stacjonarnym lub szczegółowe opisy na stronach wiodących marek butów do biegania.
Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.