11 maja 2010 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Biegaczka + Lunaracer 2 = udany związek


Marzysz o tym jedynym? Tym niepowtarzalnym, dopasowanym, stabilnym i komfortowym, a przede wszystkim pięknym? Takim, który sprosta twoim ambicjom, wygórowanym potrzebom i nie narazi cię na ból? Ja już znalazłam. Być może będzie to także ten odpowiedni, pasujący do ciebie … MODEL BUTA.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po założeniu nowego buta Nike, to jego wspaniały wygląd-buty są po prostu piękne. To miłość od pierwszego wejrzenia. Delikatnie skrojone, lekkie, w nowoczesnych i energetyzujących kolorach ( np. odblaskowe-różowy, niebieski, zielony). Zamiast pospolitej siatki, do której zdążyły nas przyzwyczaić inne modele, buty wykonane są z przepuszczającego powietrze szarego materiału z zamszowymi wykończeniami. Język buta jest delikatny i miły w dotyku, a więc nawet najwrażliwszej biegaczce nie sprawi najmniejszego obtarcia czy bólu.

nike lunar2
Nike Lunaracer 2+ od zewnętrznej strony

lunaracer2 wew
Nike Lunaracer 2+ od wewnętrznej strony

Dopasowanie
W każdym związku najważniejsze jest dobre dopasowanie się partnerów do swoich potrzeb, w przypadku butów-naszych treningowych kompanów- także. Po założeniu nowego Lunarracera ma się wrażenie, że znalazło się swoją pokrewną duszę, czy raczej drugą połówkę jabłka. Buty bowiem świetnie się dopasowują do kształtu stopy. Wygoda, pełen komfort, dostęp do tlenu i, co ważne, potrzebny każdemu związkowi odpowiedni luz.

Amortyzacja
Lunaracery przeznaczone są do szybszych treningów oraz startów, ale można spokojnie biegać w nich na krótszych wybieganiach. Nie polecałbym jednak dłuższej biegowej randki niż 8 km w terenie, gdyż amortyzacja nie jest mocną stroną omawianego biegowego partnera. Podeszwa jest cienka, więc nie można spodziewać się zbyt rozbudowanej ochrony dla stóp w pofałdowanym terenie, czy lesie. Po takiej romantycznej wycieczce stopy trochę bolą, ale czasem z miłości warto pocierpieć, prawda?

nike lunar2 2

Dynamiczność
Butowi, jak każdemu partnerowi, aby nie było nudno, potrzebny jest dynamizm. Technolodzy obdarzyli więc podeszwę Lunarracera systemem Dynamic Support, który, jak sama anglojęzyczna nazwa wskazuje, jest podporą dynamizmu. Podczas szybszego treningu but jest posłuszny naszym krokom, a trening staje się naprawdę przyjemny i pełen wrażeń. Kolokwialnie mówiąc-but nosi! Dowodem na to może być fakt, że w Lunaracerach wykonałam najlepsze w sezonie treningi biegu ciągłego.

Stabilność
Jeśli szukasz związku ze stabilizacją, to Lunaracer może spełnić twoje oczekiwania. Podczas treningu nie zanotowałam żadnych oznak dla "skoku w bok", czyli podkręcenia kostki. But dobrze trzyma się stopy, jest z nią w pełnej komitywie. Warto także podkreślić, że Nike produkuje dobre
płaskie sznurówki, pozytywnie wpływające na stabilizację, gdyż nie rozwiązują się tak łatwo, chyba, że rzeczywiście niedbale się je zasznuruje. Z takim butem tylko do ołtarza…przepraszam, tzn mety! 🙂

nike lunar2 1

Dodatkowe informacje
Lunaracery są bardzo lekkie, jeden but waży zaledwie 180 gramów, co, jak podkreślają producenci, sprawia, ze bieg w nich może być jeszcze szybszy. Na pewno ich największą wadą jest to, że niestety łatwo się brudzą, więc jedynie tą cechą mogą złamać swym biegowym partnerkom serca.