14 lutego 2018 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Adidas Glide Boost 7 – TUNING


Producenci butów do biegania prześcigają się w ofertach zmierzających do coraz lepszego dopasowania i personalizacji obuwia. Tymczasem wiele z tych propozycji opartych jest na arbitralnych założeniach, że buty mają nas wspierać, stabilizować i pomagać w walce ze słabościami naszych ciał.

Te założenia nie są oczywiście bezpodstawne. Człowiek współczesny ma wiele problemów ze zdrowiem lecz zdarzają się w naszej populacji wyjątki, które nie potrzebują takiego wsparcia w sprzęcie sportowym i wygoda nie oznacza dla nich usztywnienia konstrukcji lecz przeciwnie – uelastycznienia jej.

Szczególnie świat wyczynowców i ich potrzeby wydają się być ignorowane, a propozycje wielkich marek obuwniczych kompletnie nietrafione. Dzieje się tak dlatego, że wyczyn stanowi margines działalności, gdyż klientem jest amator. Projekty, konstrukcje, testy i produkcja nastawione są właśnie na świat amatorski. Dlatego but przeznaczony dla amatora nie będzie pasował wyczynowcowi.

Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Istnieje i jest bardzo łatwe do realizacji. Jego minusem dla amatora jest utrata gwarancji. W przypadku wyczynowca ryzyko utraty kontraktu. Poniższy film prezentuje szczegółowy tutorial tuningu, którego celem jest zwiększenie elastyczności podeszwy i przez to komfortu biegania. Efektem końcowym są tzw. „Zenki” zbudowane na bazie modelu Adidas GB7.

Możliwość komentowania została wyłączona.