Redakcja Bieganie.pl
Odpowiedzią marki z Bawarii na mocno rozwijający się sektor butów minimalistycznych jest adidas ClimaCool Ride . W tym momencie można policzyć na palcach jednej ręki firmy, które nie posiadają choćby jednego modelu w tym sektorze. Do jakich butów można je zakwalifikować i dla kogo są przeznaczone – przeczytać w tym teście.
Budowa
Wewnętrzna część cholewki zbudowana jest z cienkiej warstwy dużych oczek, które tworzą pewnego rodzaju kanały powietrzne.
Jedynie pięta okryta jest grubszą tkaniną i nie zapewnia takiej wentylacji. Zewnętrzny materiał także bardzo dobrze przepuszcza powietrze ale co ważniejsze jest mocniejszy i zapewni butom dłuższą żywotność.
Podeszwa jest bardzo plastyczna, szczeliny pomiędzy poszczególnymi segmentami nadają podeszwie bardzo dobrą elastyczność, potwierdza to możliwość zwinięcia buta w kłębek.
Ale nie na całej długość jest identyczna elastyczność największa jest przy placach i śródstopiu im bardziej przesuwamy się do tyłu to giętkość spada, zapewnia to dodatkową stabilizację pięty.
Dopasowanie
CC Ride zaraz po założeniu daję uczucie „luzu”, butów praktycznie nie czuć na nogach. Skromna cholewka dobrze dopasowuje się do stopy. Cienka i elastyczna podeszwa od razu daje wrażenie zbliżenia z podłożem, chodząc w nim wydaje się, że chodzimy na bosaka. Buty są dość wąskie i osoby o szerokich stopach mogą narzekać na mało miejsca na palce.
Jeden mankament tego modelu to zapiętek, który jak na tak elastyczną cholewkę jest stosunkowo sztywny, bez rozcinania mogę wnioskować, że producent władował typowy plastikowy element, który ma stabilizować piętę.
Użytkowanie
Podczas biegu czujemy lekkość i dynamikę, aż chce się pędzić. Oczywiście jest to zgubna droga gdybyśmy chcieli podążać nią bez końca. Ponieważ but jest bardzo wymagający, pozorna lekkość biegu odbija się na większym obciążeniu naszych mięśni i stawów. Mimo że jestem doświadczonym biegaczem odczuwam że nie jest to but, który mógłbym traktować jako główny model treningowy. Świetnie za to spisywał się podczas szybkich, krótkich treningów. Jego lekkość i dynamika pozwala biegać swobodniej i szybciej. Bieżnik zachowuje dobrą przyczepność zarówno na twardych jaki i miękkich powierzchniach. Mimo że podeszwa jest cienka, nie czuć nie równości podłoża podczas biegu na przykład po żwirze czy kamyczkach.
Podsumowanie
Moje wrażenia z biegania w butach adidas CC Ride są pozytywne. Dynamika, lekkość, oddychalność to cechy, które w butach biegowych najbardziej cenie. Na pewno nie są to buty do codziennego biegania, zwłaszcza dla ciężkich biegaczy, ale świetnie spiszą się podczas krótkich, szybkich treningów. CC Ride to dobre rozwiązanie dla osób dążących do naturalnego biegania, proponowałbym jednak aby treningi w obuwiu minimalistycznym dozowali w sposób odpowiedni do aktualnych możliwość swojego organizmu. Dodatkowym atutem butów jest dostępność w ośmiu wersjach kolorystycznych.
Przeznaczenie: but startowy, trening uzupełniający
Nawierzchnia: szosa, leśne dukty
Cechy biomechaniczne: biegacze o stopach neutralnych
Zalecana masa ciała: niska
Waga buta: 255 g (rozm 42)
Cena: 279 zł (cena w InterSport z połowy sierpnia 2011)