19 grudnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Zmiana zwycięzcy maratonu w Poznaniu


13pm_logo__1_.jpg


Kenijczyk Edwin Kosgei Yator, który zajął pierwsze miejsce w 13. Poznań Maraton został zdyskwalifikowany. Zawodnik, po wykryciu w jego moczu obecność środków dopingujących, nie podjął badania próbki B i tym samym przekreślił swoje szanse na oczyszczenie go z zarzutów.

Badanie pobranej po biegu w dniu 14 października br. próbki moczu wykazało obecność związku gonadotrophin (hCG), który jako środek dopingujący jest zabroniony w sporcie w każdym czasie. Jednocześnie Zakład Badań Antydopingowych Instytutu Sportu w Warszawie wskazał dodatkowe badanie medyczne, gdyż wynik może wskazywać zarówno na zastosowanie substancji zabronionej jak i poważnej choroby. Zawodnik nie podjął badania próbki B i nie dostarczył żadnego dokumentu lekarskiego, świadczącego poważnej chorobie. – taki komunikat, podpisany przez Dyrektora Maratonu, Pana Macieja Mielęckiego, można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy. Informacja ta uzupełnia wiadomości o dopingu w gronie najlepszych biegaczy maratonu w Poznaniu i daje podstawy do zweryfikowania klasyfikacji generalnej biegu. Wciąż jednak trwa postępowanie wyjaśniające dotyczące zawodniczki.

Wobec dyskwalifikacji Yatora zwycięzcą tegorocznego maratonu w Poznaniu zostaje drugi z Kenijczyków: Edwin Kirui, który dystans 42,195 km pokonał w czasie 2:17:38. Drugie miejsce przypada Adamowi Draczyńskiemu, natomiast trzecie – kolejnemu z Kenijczyków – Bonifacowi Wambuda Nduvie.

Maraton w Poznaniu to drugi pod względem frekwencji maraton w Polsce. Tegoroczną edycję biegu ukończyło 5425 zawodników (wyniki nieoficjalne).

Źródło: http://marathon.poznan.pl/.

Możliwość komentowania została wyłączona.