16 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

XIII Bieg Rzeznika już za dwa tygodnie


2750 biegaczy w maju zmierzy się z 343 kilometrami bieszczadzkich szlaków. Od 21 do 28 maja po raz drugi odbędzie Rzeźnicki Festiwal Biegowy.
Rzeźnicki Festiwal Biegowy to impreza zbudowana wokół kultowego Biegu Rzeźnika – w tym roku bieszczadzkim czerwonym szlakiem pobiegniemy już po raz 13. Podczas 9 dni Festiwalu odbędą się cztery górskie biegi długie lub ultradługie.
21 maja Festiwal otwiera Bieg Rzeźnika Ultra, na dystansie 140 km i 100 km i limicie 24 godzin. Debiutujący w zeszłym roku bieg uchodzi za jeden z najtrudniejszych biegów ultra w Polsce. Pierwszą edycję ukończyło zaledwie 17 biegaczy na blisko 250 startujących.
To pewne nadużycie, że tak niewiele osób ukończyło bieg. 17 osób ukończyło bieg na pełnym dystansie 140 km, ale klasyfikowani byli także ci, którzy kończyli na krótszych dystansach. 113 osób ukończyło 100 lub więcej km. – komentuje Mirosław Bieniecki, dyrektor Fundacji Bieg Rzeźnika.
Warto dodać, że Bieg Rzeźnika Ultra jest laureatem Złotej Kozicy w kategorii debiut organizacyjny roku! Nagroda przyznawana przez portal biegigorskie.pl jest dla nas szczególnym wyróżnieniem – głosują w niej biegacze, którzy ukończyli dany bieg.
W dniach 23-25 maja na czerwonym szlaku odbywał się będzie Bieg Rzeźnika na Raty – etapówka (33 km + 21 km + 22 km), podczas której w trzy dni, kawałkami pokonuje się trasę Biegu Rzeźnika. Polecamy dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach, aby wystartować w Biegu Rzeźnika. To także niezły trening przed jesiennym ultraMaratonem Bieszczadzkim! Jest to nasza odpowiedź na rosnące zainteresowanie biegami górskimi. Biegamy indywidualnie. Nagrodą za trzydniowe poranne wstawanie są piękne widoki Bieszczadów o świcie.
Relacja z ubiegłorocznej edycji:

A w piątek 27 maja o godzinie 3 w nocy w Komańczy na starcie stanie 700 par, aby wraz z wystrzałem ruszyć w rasę jednego z najbardziej morderczych biegów górskich w Polsce – Biegu Rzeźnika-InterRisk dla Aktywnych.
W tym roku zawody na trasie Komańcza – Cisna – Smerek – Berehy Górne – Ustrzyki Górne, wiodące bieszczadzkim czerwonym szlakiem odbędą się po raz 13.
Biegali lub są zarejestrowani do startu w tym roku u nas najlepsi biegacze i biegaczki górskie (i nie tylko) w Polsce tacy jak Piotr Hercog, Marcin Świerc, Agata Matuszewska, Magda Łączak, Magda i Krzysztof Dołęgowscy, ale także wiele osób znanych, chociaż niekoniecznie kojarzonych z biegami górskimi, m.in.: Robert Korzeniowski, Roman Polko, Adam Korol, Tomasz Lipiec, Paweł Januszewski, Marcin Rosłoń, Piotr Falkowski, Jerzy Natkański, Piotr Długosielski oraz wielu innych.
Do pokonania będą mieli 78 kilometrów. Będzie gonił ich zachód słońca (limit czasu wynosi 16 godzin).
Warto dodać, że Bieg Rzeźnika-InterRisk dla Aktywnych jest laureatem Złotej Kozicy w kategorii najlepszy bieg górski w Polsce! W tym roku pokonaliśmy 181 innych imprez.
W sobotę zaś, 28 maja przed 8 rano, ze stacji w Cisnej trzy składy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej powiozą „Rzeźniczków” do Solinki, gdzie ruszą w trasę 27-kilometrowego biegu. Trasa Rzeźniczka, niezwykle malownicza wiedzie z Solinki szlakiem granicznym przez Przełęcz nad Roztokami aż na Okrąglik a potem czerwonym szlakiem do Cisnej.
W trakcie Rzeźniczka obędzie się Rzeźniczątko, czyli seria biegów dla dzieci.
Podczas całego Festiwalu o biegaczy zadba doświadczona i zahartowana przez lata ekipa wolontariuszy i wolontariuszek.
W tym roku cały Festiwal bierze także udział w społecznej inicjatywie „Zabiegam o czystą – Polskę”. Chcemy wspólnie posprzątać bieszczadzkie szlaki. Kto jak nie my! Festiwal Rzeźnicki jest idealnym momentem, aby ruszyć w góry z workiem na śmiecie. A dla organizatorów to także idealna okazja, by pokazać, że bieganie może być bardziej eko.
Zrezygnowaliśmy z plastikowych kubeczków i małych opakowań na napoje. Każdy biegacz musi mieć przy sobie swój własny, wielorazowy kubeczek do napojów. Nie znajdziecie także małych butelek wody. Wszystko przyjedzie do nas w wielkich dystrybutorach – po użyciu poddanych recyklingowi. – tłumczy Mirek Bieniecki.
Od lat w regulaminach rzeźnickich biegów za śmiecenie przewidziana jest najsurowsza kara – dyskwalifikacja. Organizatorzy ostrzegają, że w tym aspekcie będą bezwzględni.
Bieg Rzeźnika i Rzeźnicki Festiwal Biegowy objęte są patronatami honorowymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego.
Zapraszamy!

Możliwość komentowania została wyłączona.