New Balance 1080v12
 
23 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wrażenia z Iten


trening1
Foto: Bieganie.pl

Kilka słów na temat wrażeń z samego Iten. Przede wszystkim, jeśli ktoś planuje dojazd do Iten to radzimy wziąć samolot z Nairobi do Eldoret i dalej bus (Matatu). Długa podróż w tego typu busie jest skrajnie niebezpieczna. Nie chodzi o drogi, bo one są czasami dziurawe, ale w Polsce też to się zdarza. Chodzi o kierowców. Wyobraźcie sobie taką sytuację:
– jesteście na podjeździe,
– jesteście na zakręcie w lewo, jest linia ciągła oddzielająca pasy (ruch w Kenii jest lewostronny), 
– wasz kierowca podjeżdza do ciężarówki która jedzie wg niego za wolno, 
– pomiędzy waszym matatu a ciężarówą znajduje się jeszcze jeden samochód, który też uważa, że ciężarówka jedzie za wolno i zaczyna wyprzedzać i to pomimo braku widoczności.

Co robi wasz kierowca?

Wasz kierowca także, pomimo podjazdu i braku widoczności, zaczyna wyprzedzać "na trzeciego" zjeżdżając już momentami na pobocze. Poziom adrenaliny osiąga wtedy stany maksymalne.

Kenia wygląda jak kraj zbudowany prowizorycznie. Prawie wszystko jest tam prowizoryczne: sklepy, banki, hotele. Jest brudno i raczej mało apetycznie. Natomiast ludzie są bardzo mili i otwarci, pozują do zdjęć, sympatycznie zaczepiają, dzieci często kulturalnie wołają "how do you do".

Mieszkamy w fajnym hotelu słynnej kenijskiej zawodniczki Lornah Kiplagat. Jedzenie jest w stylu kenijskim, smaczne ale nie każdy pewnie bardzo łatwo to zaakceptuje, na kolację było między innymi ugali.

Przy okazji – Lornah buduje stadion, pierwszy stadion w Iten z bieżnią tartanową, ma być oddany może już w maju. Wstęp mają mieć tam mieszkańcy jej hotelu oraz czołowi zawodnicy kenijscy.

Bieganie dzisiaj wiele nie było, jeden krótki trening ale wszyscy niewyspani i z lekkim szumem w głowie, wszak to 2400 m n.p.m.

No i należy pamiętać, że jeśli ktoś kiedykolwiek postanowi trenować w Iten to powinien zapomnieć o tym, że kiedykolwiek uda mu się wyprać buty w których biega. Ziemia ma tu niesamowity pomarańczwo-czerwony kolor.

Poniżej pierwsza galeria zdjęć.

itenfotki