12 czerwca 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wojskowe Mistrzostwa Świata w Sofii z dobrymi występami Polaków

Przez trzy czerwcowe i upalne dni (8-11 czerwca) bułgarska stolica – Sofia była gospodarzem wojskowych mistrzostw świata. Nasza reprezentacja zaopatrzona była w czołowych biegaczy w kraju, którzy nie zawiedli, przywożąc łącznie dziewięć medali.

Powody do radości dostarczyła Sylwia Ejdys, która nie tylko pewnie obroniła tytuł wojskowej mistrzyni świata na 1500 m (4.17,78), ale zdobyła także srebrny medal w biegu na 800 m (2.02,76).  Dwoma krążkami może pochwalić się także Marika Popowicz, która wywalczyła brąz na  100 m (11,57) i srebro na 200 m. Walkę o złoto przegrała o jedną setną z koleżanką z reprezentacji Martą Jeschke, która uzyskała czas 22,31. W tym samym biegu z wynikiem 23,60 piąta była Ewelina Klocek.

Sukces odnieśli także sprinterzy. Na 400 m po złoto sięgnął Piotr Klimczak (46,52), a zwycięzca niedawnego Memoriału Kusocińskiego Marcin Marciniszyn (46,62), musiał zadowolić się srebrem.

Nasze sztafety 4×100 m (Piotr Rysiukiewicz, Łukasz Chyła, Marcin Marciniszyn, Kamil Masztak) i 4×400 m (Daniel Dąbrowski, Piotr Rysiukiewicz, Piotr Klimczak, Marcin Marciniszyn) przywiozły z Sofii srebrne medale. Ich rezultaty to odpowiednio 40,28 oraz 3.08,20. Poza podium wylądowali natomiast  nasi płotkarze. Dominik Bochenek był piąty (13.84) a Mariusz Kubaszewski siódmy (13.96) W finale na 200 m  Kamil Masztak przybiegł czwarty (21.08). Marcin Jędrusiński, mimo wywalczenia awansu, nie wystąpił w biegu finałowym „dwusetki”.

Poniżej oczekiwań spisali się nasi długodystansowcy. Po dobrych startach na Memoriale Kusocińskiego spodziewaliśmy się lepszych wyników naszych przeszkodowców Marcina Chabowskiego (8:43.80) i Mateusza Demczyszaka (9:00.30). Zajęli oni odpowiednio czwarte i siódme miejsca. Henryk Szost zajął ósmą pozycje na 5000 m z na pewno nie satysfakcjonującym go rezultatem 14.27,68. Naszym reprezentantem na 1500m był Bartosz Nowicki, który na mecie zameldował się na ósmej pozycji z czasem dużo gorszym od swego rekordu życiowego (3:48.76).

Łącznie Polacy w Sofii wywalczyli 11 medali. Złoty krążek dorzucił Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, natomiast brązowy Robert Szpak w rzucie oszczepem.