16 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Weekend Polska Biega: padł rekord


Aż 616 biegów odbyło się w ramach kolejnego Weekendu Polska Biega. Ten rekord (poprzedni – 611 biegów ustanowiono rok temu) to sukces tysięcy ludzi, którzy postanowili razem z nami zrobić coś zdrowego i wesołego.

PolskaBiega final

Cieszymy się razem ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w akcję Polska Biega, bo biegów w tym roku było odrobinę więcej niż w ubiegłym. Z dumą możemy wszyscy powiedzieć: tak, razem pobiliśmy rekord! A na ten rekord złożyła się praca: 233 samorządów, 159 szkół (w tym wielu wuefistów i wuefistek – to był ich wielki dzień), 142 organizacji sportowych i ośrodków sportu, 25 najróżniejszych stowarzyszeń, 21 osób prywatnych (szczególne brawa!), 8 zakładów karnych (co daje skazanym odrobinę wolności, a nam wszystkim przypomina, że są ludźmi, którzy wybierają się do nas z powrotem), ośmiu firm, pięciu drużyn harcerskich, pięciu domów dziecka (brawo wychowawcy, brawo dzieciaki), trzech przedszkoli (czym skorupka za młodu nasiąknie ), dwóch świetlic środowiskowych, dwóch parafii (Bóg zapłać), jednego sanepidu (tym razem wszyscy was kochają), jednego portalu biegowego, jednej audycji radiowej.

Do ostatniej chwili trwała walka Śląska z Mazowszem, rzutem na taśmę wygrało Mazowsze – osiągając okrągłą liczbę 70 biegów.

Bywały wspaniałe zaskoczenia, gdy frekwencja przerosła organizatorów tak jak w Gorzowie, gdzie w sobotę zabrakło pamiątkowych koszulek, w wielkopolskiej Krobi, gdzie mieszka 4,5 tys. osób, pobiegło 800, a organizatorzy przygotowali „tylko” 700 upominków, w Rzeszowie, gdzie nad Wisłokiem biegało prawie tysiąc osób czy w Końskich (Świętokrzyskie), gdzie Piotr Małachowski, mistrz olimpijski w rzucie dyskiem, dawał sygnał do startu. Zagęszczenie biegowe na skalę kraju było wysokie.

Ale nie zawsze było łatwo. Zdarzało się oberwanie chmury i na linii startu pojawiało się osiem osób zamiast planowanych 50. Czasem Polska Biega przegrywała z konkurencyjną imprezą. Ciężko bywało z finansami – obiecany sponsor się wycofywał, zawieszała się strona do rejestracji biegu (przepraszamy).

Coraz częściej piszecie, że co roku na wasze biegi przychodzi coraz więcej osób. To się liczy! Razem tworzymy radosny i zarazem poważny ruch społeczny. Polska Biega – to robi wrażenie. Mamy nadzieję, że największe na tych, którzy do biegania i do sportu w ogóle nie są jeszcze przekonani.

Daliście radę. Daliśmy radę. Zrobiliśmy razem coś fajnego, ważnego i dobrego.

Wielkie dzięki!

Najbardziej rozbiegane województwa

liczba biegów:

Mazowieckie – 70
Śląskie – 67
Wielkopolskie – 58
Dolnośląskie – 52
Pomorskie – 47
Liczba biegów na 100 tys. mieszkańców
lubuskie – 2,37
zachodniopomorskie – 2,24
pomorskie – 2,11
warmińsko-mazurskie – 2,10
dolnośląskie – 1,81