16 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przygotowania do Maratonu Sztafet Accreo Ekiden na ostatniej prostej


-Trzy drużyny zdradzają sekrety treningów przed Accreo Ekiden –

Już 29 maja rusza Maraton Sztafet Accreo Ekiden. Przekrój uczestników z roku na rok jest coraz bardziej imponujący. Na linii startowej spotkają się biegowe reprezentacje firm, drużyny złożone z przyjaciół oraz członków rodzin, a także profesjonaliści
z klubów biegowych.

Najlepsze wyniki nie tylko na giełdzie

Accros 1 1Wspólne bieganie to coraz częściej wybierany sposób na firmową integrację. Na listach startowych imprez biegowych organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski” z każdym rokiem przybywa reprezentacji firmowych. W maratonie sztafet Accreo Ekiden 2011 pobiegną drużyny z takich firm jak: Opel, Wedel, Bank BGŻ, Canal+, Danone, Kredyt Bank czy Partner of Promotion. Spośród biznesowych reprezentacji zdecydowanie wyróżnia się firma Accenture, która do rywalizacji wystawiła aż 11 zespołów!
Accenture bieganie traktuje poważnie. Firma cztery lata temu założyła własny klub Accelerate, a także prowadzi portal biegowy, na którym zarejestrowało się już 170 osób. Członkowie klubu mogą liczyć na pomoc profesjonalnego trenera oraz, w przypadku kontuzji, porady kliniki rehabilitacji. W ramach przygotowań do biegów dwa razy do roku organizowane są obozy biegowe.

Jak mówi Maciej Stefaniak, kapitan jednej z drużyn wystawionych przez Accenture – Sztafety są fantastyczną okazją do aktywnego spotkania się na świeżym powietrzu i integrowania się poza pracą. (…). Treningi i starty w fajnych imprezach, jak np. Ekiden, to rewelacyjna zabawa i odprężenie po długim dniu w pracy. To na nich ładujemy akumulatory.

Sprawdzian dla najlepszych

Co roku w rywalizacji startują także wytrawni zawodnicy z klubów biegowych, dla których maraton sztafet Accreo Ekiden to kolejna okazja, aby sprawdzić swoje możliwości i ścigać się z najlepszymi. W tegorocznej rywalizacji udział weźmie między innymi zdobywca drugiego miejsca w zeszłorocznej edycji imprezy, klub Entre.pl.

Klub powstał sześć lat temu. Jego założeniem było wspieranie ambitnych i utalentowanych biegaczy amatorów. Obecnie do drużyny Entre.pl należy niemal 50 osób.

Accros 2

 
Z czasem grono zawodników poszerzyło się (…) są wśród nas nie tylko typowi biegacze, ale także biegacze na orientację, triathloniści, uczestnicy rajdów przygodowych. Od samego początku staraliśmy się wyróżniać jak najlepszymi wynikami, co w sumie się nam udaje. – opowiada o klubie kapitan drużyny startującej w Accero Ekiden, Konrad Witek.

Dla członków klubu liczą się przede wszystkim wyniki. Każdy z zawodników stara się uzyskać jak najlepsze rezultaty. Skład drużyny ustalany jest indywidulanie do każdego startu. W tegorocznym Accreo Ekidenie pobiegną dwa składy Entre.pl. Walka o miejsce na podium może się więc rozegrać także między kolegami z klubu. Jak mówi Konrad Witek: Taktyka jest prosta: jak najszybciej do mety.

Uwaga kobiety na starcie

Na liście startowej znaleźć można także drużyny składające się z samych kobiet. Mimo, że bieganie w dalszym ciągu zdominowane jest przez mężczyzn, z roku na rok przybywa pań chcących zmierzyć się z dystansem.

Drużyna „Go Girls” startuje w biegu Accreo Ekiden już po raz drugi, w tym roku próbowały także swoich sił w Sztafecie 5×5, również organizowanej przez Fundację „Maraton Warszawski”. Wszystkie panie są amatorkami. Ich przygoda z bieganiem rozpoczęła się w zeszłym roku, gdy jako drużyna firmowa postanowiły wziąć udział właśnie w Accreo Ekiden. Pierwszy bieg był dla nich bardzo pozytywnym doświadczeniem i postanowiły ze startu w maratonie sztafet zrobić tradycję. Dlaczego biegają?

Accros 3

 
Wynik jest sprawą drugorzędną – wszystkie jesteśmy amatorkami. Najważniejsza jest cudowna atmosfera imprezy, współzawodnictwo, poczucie odpowiedzialności za całą drużynę i to, że robimy coś wspólnie. Naszym celem jest zabawa, ale także sprawdzenie swoich możliwości i pokazanie facetom „girls power”. – mówi Dorota Pokora, kapitan zespołu. – Nasz start w Ekidenie, to coś co robimy wyłącznie dla siebie, choć nasze rodziny oczywiście trzymają za nas kciuki – dodaje.

Każda z zawodniczek trenuje indywidualnie. Ponieważ każda z nich ma rodzinę, małe dzieci i związane z tym obowiązki, rzadko zdarza im się zaplanować treningi tak, aby spotkać się na wspólne bieganie.

Rywalizacja z przymrużeniem oka

Nie wszystkie drużyny traktują rywalizację całkiem serio. Dla wielu uczestników imprezy maraton sztafet Accreo Ekiden to po prostu okazja do zabawy w gronie przyjaciół. Wystarczy chęć i odrobina dystansu do siebie, aby przeżyć wspaniałe chwile w sportowej atmosferze. Niektóre z nazw drużyn są bardzo sugestywne – „Byle do mety”, „A właśnie że nie zemdleję” czy „Z płucami w dłoniach”. Stawiają prawdopodobnie nie na imponujące wyniki, co na przetrwanie dystansu.

Na linii startu tegorocznego Accreo Ekidenu spotka się 300 drużyn. Każdy z zespołów ma inne motywacje oraz inne cele, jednak łączy ich jedno: zamiłowanie do biegania.

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w maratonie sztafet Accero Ekiden, a nie zgłosili się jeszcze do biegu, zapraszamy na stronę internetową biegu. Zapisy trwają tylko do 18 maja lub do wyczerpania limitu miejsc startowych!

Możliwość komentowania została wyłączona.