Redakcja Bieganie.pl
Wszyscy fani Faraha z pewnością są bardzo ciekawi w jakiej formie znajduje się ich idol. Zawodnik, który obecnie przygotowuje się do Maratonu Londyńskiego (13 kwietnia) po raz ostatni w oficjalnych zawodach wziął udział 15 września ubiegłego roku w Newcastle. Wówczas Farah zajął drugie miejsce na dystansie półmaratonu ulegając, po pasjonującym pojedynku, Kenenisie Bekele.
Mutai na czele listy faworytów
W najbliższą niedzielę (16 marca) Brytyjczyk znów sprawdzi się w biegu na 21,0975 km i ponownie zmierzy się z silnymi rywalami. Na liście zaproszonych zawodników znajdziemy takie nazwiska jak Arne Gabius (debiutant, podopieczny Renato Canovy z rekordem życiowym na 5000 m – 13:12.50), Meb Keflezighi (wicemistrz olimpijski w maratonie z 2004 roku), Wesley Korir (zwycięzca Maratonu Bostońskiego z 2012 roku) i Matt Tegenkamp (debiutant, który legitymuje się świetnym rekordem życiowym na 5000 m – 12:58.56), jednak największym przeciwnikiem Faraha powinien być Geoffrey Mutai.
Kenijczyk to jeden z najlepszych obecnie biegaczy ulicznych na świecie. Mutai jest posiadaczem najlepszego w historii wyniku w maratonie (2:03:02 na niecertyfikowanej trasie w Bostonie), a także zawodnikiem legitymującym się świetnym wynikiem w półmaratonie – 58:58. W swojej karierze odniósł cztery zwycięstwa w prestiżowych maratonach: w Berlinie, Bostonie i dwukrotnie w Nowym Jorku, gdzie w niedzielę będzie chciał odnieść zwycięstwo w półmaratonie.
Czwarty półmaraton Faraha
Farah wystartuje w półmaratonie w Nowym Jorku po raz drugi w karierze. Za pierwszym razem, który był jednocześnie jego debiutem na tym dystansie, zdołał odnieść zwycięstwo z czasem 1:00:23 (przeczytaj naszą relację z tych zawodów: Mo Farah zwycięża w debiucie w Nowym Jorku – sukces Nike Oregon Project).
Dotychczas Mo Farah ukończył trzy oficjalne biegu półmaratońskie. Poza biegiem w Nowym Jorku (2011 r.) wziął udział także w półmaratonie w Nowym Orleanie (1 miejsce – 1:00:59) i w Newcastle (2 miejsce – 1:00:10).
W Nowym Jorku jednym z celów Brytyjczyka będzie zaatakowanie rekordu Europy, który od 2001 roku należy do Fabiána Roncero i wynosi 59:52.