15 marca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szybko po Woli – nowy cykl warszawskich biegów na 10 km


Szybko po Woli – to nowy cykl warszawskich biegów, rozgrywany w Parku Szymańskiego na warszawskiej Woli, w formule podobnej do innych stołecznych imprez cyklicznych, takich jak Zimowe Biegi Górskie w Falenicy, Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim czy Grand Prix Żoliborza na Kępie Potockiej. Rozważaliśmy nawet reaktywowanie nazwy cyklu, rozgrywanego mniej więcej dekadę temu w pobliskim Parku Moczydło, a mianowicie Grand Prix Woli. Ale stanęło jednak na nieco oksymoronowej, a przez to intrygującej nazwie Szybko po Woli.

logo2

Oto daty poszczególnych biegów:
  • 6.04.2014
  • 4.05.2014
  • 8.06.2014
  • 14.09.2014
  • 21.09.2014
  • 12.10.2014
Wszystkie biegi odbędą się w niedzielę, start o godzinie 10.00. Żeby udział w biegu nie dominował Wam cennej jednak niedzieli i żebyście mogli od południa zająć się innymi sprawami.
Każdy z biegów cyklu będzie rozgrywany na dystansie 10 km, na pętli poprowadzonej parkowymi alejkami o twardej nawierzchni. Jedna pętla ma niemal dokładnie 2500 m (z dokładnością do kilkunastu metrów), zatem każdy uczestnik musi ją pokonać na jednym biegu czterokrotnie. Trasa biegu nie jest specjalnie zróżnicowana wysokościowo, więc można na niej wykręcić konkretną życiówkę. Zwłaszcza, że to naprawdę 10 000 metrów i właściwie bez wyjątku po twardym. Dlatego właśnie w nazwie jest „szybko”.
Park Szymańskiego, niedawno dość gruntownie wyremontowany, dobrze nadaje się na tego typu biegi. Nowe nawierzchnie są w całkiem niezłym stanie. Po starcie uczestnicy w zwartej jeszcze grupie nie blokują się wzajemnie, bo biegną przez ponad 600 m na północ szeroką aleją. Dopiero po zawrotce zaczyna się robić ciaśniej. Trochę brakuje jeszcze cienia drzew po drodze, dominuje zieleń trawników. Ale potencjalny żar upalnego dnia łagodzi sąsiedztwo fontann i kaskadowo ułożonych, niewielkich zbiorników wodnych. Przebiegniecie czterokrotnie drewnianym mostkiem nad jednym z nich, tyleż razy miniecie też punkt z napojami, również cztery razy obiega się nieco zarośnięte jeziorko na południowym skraju parku. Więc upału nie należy się przesadnie obawiać.

trasa szymanski

Dwuipółkilometrowa pętla przypomina trochę z lotu ptaka ślimaka, postanowiliśmy więc uczynić z niego logo imprezy, zwłaszcza, że „po Woli” ma ze ślimakiem sporo wspólnego. Jedni będą zasuwali szybko, inni zdecydowanie dostojniej, każdy na miarę swoich możliwości. 
Postanowiliśmy uruchamiać internetowy formularz zapisowy na miesiąc przed każdym biegiem. Zgłoszeniu powinna towarzyszyć uiszczona przelewem opłata (25 zł przy zgłoszeniu do jednego biegu, 20 zł od biegu przy opłacie z góry za cały cykl, 30 zł przy zgłoszeniu do jednego biegu później niż tydzień przed biegiem). Jeśli po tygodniu od zgłoszenia jej nie ma na naszym koncie, to kasujemy zgłoszenie. Ze względu na miejscami wąskie alejki ustaliliśmy limit uczestników na 400 osób, po jego wypełnieniu zamykamy zapisy. Zatem nie zwlekajcie za długo z decyzją o uczestnictwie. Szczegóły znajdziecie w regulaminie biegu.

amfiteatr baza zawodow obiegane jeziorko na poludniu parku ogolny widok parku
tu bedzie bram startu i mety zawrotka 600 m od startu pierwsza dluga i szeroka prosta

W ostatecznej klasyfikacji będzie się liczyć suma czasów trzech Waszych najszybszych biegów, spośród pierwszych pięciu biegów cyklu. Bezpośrednio po szóstym, październikowym, nie uwzględnionym w klasyfikacji cyklu biegu, będzie miała miejsce uroczystość zakończeniowa. W jej ramach nagrodzimy najlepszych i postaramy się obdarować czymś wszystkich, którzy przebiegną przynajmniej trzy biegi cyklu. Jednak łowcy medali i koszulek raczej nie będą usatysfakcjonowani. Uznaliśmy, że osoby startujące regularnie w biegach ulicznych mają jednych i drugich już w nadmiarze, więc postanowiliśmy nie narażać biegaczy na dodatkowe koszty. Postaramy się na koniec raczej o coś bardziej na co dzień użytecznego.
Bazą zawodów, z biurem, depozytem i przebieralniami, będzie amfiteatr w Parku Sowińskiego, który znajduje się zaledwie 200 m od bramy startu i mety. W nim będzie też uroczystość zakończeniowa w październiku. Mam nadzieję, że wolski cykl biegowych dyszek przypadnie Wam do gustu. Jego organizatorami jest firma Predicto oraz Urząd Dzielnicy Wola Miasta Stołecznego Warszawy. W ich imieniu – zapraszam na naszą stronę internetową:
Jan Goleń