New Balance 1080v12
 
27 grudnia 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Veerle Dejaeghere i Paul Kipsiele Koech zwyciężyli w Brukseli


lotto524.jpg
Bieg kobiet (fot. Nadia Verhoft)

Reprezentantka gospodarzy Veerle Dejaeghere i Paul Kipsiele Koech z Kenii zwyciężyli w niedzielnym biegu przełajowym Lotto Iris Cross Cup w Brukseli. W rywalizacji kobiet biegu nie ukończyła faworyzowana Holenderka – Lornah Kiplagat.

Bieg kobiet był bardzo wyrównany. Aż do ostatniego okrążenia, 6-kilometrowej trasy, na prowadzeniu znajdowała się bowiem grupa 10 zawodniczek. Wyróżniającym się postaciami w pierwszej części dystansu były: wspomniana Kiplagat oraz Węgierka Aniko Kalovics. Z czasem do głosu dochodziły także inne zawodniczki, tj. Hiszpanka Monica Rosa oraz mistrzyni Europy w przełajach z 2006 roku, Ukrainka Tatyana Holovchenko. Jednak ostatnie słowo należało do Belgijki Dejaeghere, która na 500 metrów do mety wyszła na prowadzenie, tym samym zapewniając sobie niespodziewane zwycięstwo. Druga pozycja przypadła Holovchenko, natomiast trzecia młodej Etiopce Emebt Etea. Kalovics musiała zadowolić się dopiero czwartym miejscem.

Niestety biegu kobiet, ze względu na skręcenie kostki, nie ukończyła mistrzyni świata w biegach przełajowych, Holenderka Lornah Kiplagat. Przygotowująca się do styczniowego maratonu w Dubaju (główna nagroda za rekord świata 1 milion dolarów) zawodniczka, zaraz po odniesieniu kontuzji udała się do hotelu i przeszła szereg badań. Mimo to jej plany związane ze startem w Standard Chartered Marathon Dubai w dalszym ciągu stoją pod zapytania.

W biegu mężczyzn z początku sytuacja była zbliżona do tej wśród kobiet. Na prowadzeniu znajdowała się grupa 6 zawodników w składzie: Tareq Mabarak Taher (BRN), Adam Ismail Khamis (BRN), Moses Masai (KEN), Eshetu Wondimu (ETH), Kipkurir (KEN) i Sergey Lebid (UKR). 50 metrów za nimi biegł główny faworyt do zwycięstwa Kenijczyk Paul Kipsiele Koech.

Z czasem grupa liderujących zawodników rozciągnęła się, a do prowadzącego wówczas mistrza Europy w biegach przełajowych Sergeya Lebida dołączył, asekuracyjnie biegnący na początku dystansu, Koech. Decydujący moment w walce o zwycięstwo miał miejsce na 200 metrów do mety. Wtedy to prowadząca dwójka rozpoczęła swój finisz, na którym lepszy okazał się Koech, który wyprzedził Lebida na ostatnich 20 metrach. Trzecim zawodnikiem, który dobiegł do mety okazał się inny Kenijczyk – Moses Masai.

Wyniki Lotto Iris Cross Cup w Brukseli:

Mężczyźni
1. Paul Kipsiele Koech (Kenia) – 30.31
2. Sergey Lebid (Ukraina) – 30.31
3. Moses Masai (Kenia) – 30.32
4. Adam Ismail Khamis (Burundia) – 30.33
5. Eshetu Wondimu (Etiopia) – 30.33

Kobiety
1. Veerle Dejaeghere (Belgia) – 19.41
2. Tatyana Holovchenko (Ukraina) – 19.41
3. Emebt Etea (Etiopia) – 19.42
4. Aniko Kalovics (Węgry) – 19.47
5. Julie Coulaud (Francja) – 19.49

Źródło: IAAF.org.