26 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Udane eliminacje 800 m w wykonaniu Polek


Szczęśliwie rozpoczęli starty w kolejnym dniu Mistrzostw Świata nasi biegacze. Zarówno Sofia Ennaoui i Joanna Jóźwik w biegu na 800 m, jak i Artur Noga startujący na 110 m ppł. zdołali zakwalifikować się do półfinałów.
Mimo wczesnej fazy rywalizacji biegi na dystansie 800 m kobiet dostarczyły sporo emocji już w eliminacjach. Nie zabrakło dobrych wyników, upadków i słabszych występów faworytek. Nas szczególnie interesuje i cieszy jednak dobra dyspozycja Polek – Sofii Ennaoui i Joanny Jóźwik. Obie pewnie zakwalifikowały się do półfinałów. 
Ennaoui, która większe nadzieje na finał wiązała z biegiem na 1500 m (rywalizacje zakończyła w półfinale) teraz wierzy, że uda jej się sztuka awansu do finału w biegu na dystansie dwóch okrążeń. Mimo że jej rekord życiowy nie jest imponujący, to na pewno dyspozycja w eliminacjach daje podstawy do tego by myśleć o sprawieniu niespodzianki.

asw ms reporter 22

asw ms reporter 21

asw ms reporter 23

asw ms reporter 24

W eliminacjach bieg rozpoczęła wolno. Już po 100 metrach miała znaczną stratę do rywalek, którą zniwelowała na pierwszym okrążeniu, wciąż biegła jednak na ostatniej pozycji. Opuściła ją dopiero na 200 m do mety, przesunęła się o jedno miejsce, wywalczyła dobrą pozycję do finiszu i rozpoczęła swój spektakl. To co Polka zrobiła na ostatniej prostej zrobiło wrażenie na wszystkich kibicach zasiadających na stadionie. Z przedostatniego miejsca awansowała na pierwsze i wywalczyła pewny awans do kolejnej rundy.

Co ciekawe Polka w pokonanym boju zostawiła m.in. Janeth Jepkosgei Busienei, Kenijkę – mistrzynię świata z Osaki, która już w eliminacjach musiała zakończyć udział w mistrzostwach.

Swoje starty w Pekinie już po pierwszym biegu zakończyła także inna z faworytek – Alysia Johnson Montano. Amerykanka, która w serii eliminacyjnej pobiegła razem z Joanną Jóźwik, zaliczyła upadek, przez który zakończyła bieg dopiero na 7 pozycji z dużą stratą do liderek. 

asw ms reporter 20

asw ms reporter 25

asw ms reporter 19

asw ms reporter 26

asw ms reporter 27

asw ms reporter 28

Upadek Montano mógł mieć negatywne skutki nie tylko dla samej poszkodowanej, ale także dla naszej reprezentantki, która tradycyjnie bieg rozpoczęła spokojnie, biegła pod koniec stawki, a w momencie kolizji znajdowała się za Amerykanką. Na szczęście refleks Polki wystarczył do tego by ominąć leżącą rywalkę i uniknąć upadku.

Sytuacja nie była jednak łatwa. Brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy musiała się niemal zatrzymać i to w decydującym o awansie momencie. Musiała więc rozpocząć finisz i pościg za czołówką. Na szczęście udało się… Polka umiejętnie minęła rywalki po wewnętrznej i ze spokojem wbiegła na metę jako druga.

Obie nasze zawodniczki pokazały, że są bardzo dobrze przygotowane do tych mistrzostw i w półfinale mogą powalczyć o kolejny awans. Przypomnijmy, że biegi półfinałowe zaplanowano na czwartek, na godzinę 14:05 czasu polskiego.

Noga także w półfinale

Podobnie jak w biegu Jóźwik sporo działo się także w biegu eliminacyjnym na 110 m przez płotki z udziałem Artura Nogi. Tym razem uwagę zawodników i kibiców przykuły falstarty – najpierw Amerykanina Ronnie’go Asha, który długo nie chciał się pogodzić z dyskwalifikacją i Petra Svobody, który został zdyskwalifikowany, ale dzięki protestowi pobiegnie w półfinale.

Na szczęście przedłużający się i powtarzany start nie wpłynął negatywnie na postawię naszego reprezentanta. Polak dzięki czwartej pozycji i czasowi 13.49 zdołał uzyskał automatyczny awans do półfinału.

asw ms reporter 17

asw ms reporter 18

asw ms reporter 29

W drugiej sesji piątego dnia mistrzostw na starcie zobaczymy jedynie Annę Kiełbasińską, która wystartuje w eliminacyjnym biegu na 200 m (start o 13:57). Popołudniu – już bez udziału naszych reprezentantów – odbędą się także finałowe biegi na 400 m przez płotki i 3000 m z przeszkodami kobiet oraz 400 m mężczyzn. Na bieżni zobaczymy także sprinterów startujących w półfinałowych biegach na 200 m.

Pełne wyniki: http://www.iaaf.org/competitions/iaaf-world-championships/15th-iaaf-world-championships-4875/timetable/byday