4 września 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tuż przed startem Krynicy – Konkurs Teamu Salomona


Już za dwa dni podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim, czyli Bieg 7 Dolin na 100 km. To zawody, w których wystartują właściwie wszyscy liczący się polscy zawodnicy, goście z zagranicy (m.in. rekordzista trasy Csaba Nemeth z Węgier czy Martin Schneekloth, trzeci w Coldwater Mountain) oraz cała rzesza biegaczy -amatorów. Na liście startowej widnieje prawie 1200 osób, co czyni go największym ultra w kraju!

Na liście startowej Biegu 7 Dolin znajdziemy kilku naprawdę dobrych zawodników. Start w Krynicy zadeklarował podwójny zwycięzca i rekordzista trasy Csaba Nemeth oraz mocni Polacy m.in. Marcin Świerc i Przemysław Sobczyk. O komentarz poprosiliśmy tego pierwszego.

Kto wg ciebie jest największym faworytem Biegu 7 Dolin?
Faworytów jest przynajmniej 15. Od 2 lat zwycięża Csaba Nemeth i myślę, że on jest największym faworytem. Na liście startowej jest kilku zagranicznych mocarzy plus cała czołówka z Polski. Ciężko w takim gronie wymieniać kilku faworytów. To są biegi ultra i tu wszystko może się stać… na trasę ruszy ponad 1200 biegaczy, wiec każdy może wygrać…

1_Marcin_a.jpg

Będziesz chciał się zrewanżować Csabie Nemethowi za porażkę w 2012 roku?
Chcę nawiązać walkę. Wiem, że jestem w stanie poprawić swój czas (8:55.09 – przyp. red.), a co się okaże w sobotę zobaczymy. 2 lata temu byłem mało doświadczonym biegaczem – teraz po tych 2 latach jest progres wiec musi być dobrze… 
  
Czy Gediminas Grinius po świetnym starcie w UTMB ma szansę na walkę o czołowe lokaty?
Rozmawiałem z Gediminasem i ma kontuzję kolana więc zabraknie go na Biegu 7 Dolin. Na UTMB pokazał jednak moc i w przyszłości jeszcze nie raz zamiesza w świecie ultra. 

A jak oceniasz szanse swojego krajowego rywala, Przemysława Sobczyka?
Nie wiem w jakiej formie jest Przemek. Pobiegł świetnie w tym roku Rzeźnika i napewno może powalczyć… Poziom biegania w kraju rośnie i fajnie, bo wszyscy z tego korzystają. Jest większe zainteresowanie a i rywalizacja ciekawsza. Tak więc trzymam mocno kciuki za Przemka. bo wiem, że miał niedawno kontuzję, a mimo to powalczy jak prawdziwy góral. 

A jaka jest twoja dyspozycja? 
Obecnie mój stan oceniam na 4 z dużym plusem. Wszystkie ostatnie przygotowania przebiegły po mojej myśli, treningi robiłem bardzo mocne. Jedyny minus u mnie to odnowa, regeneracja i jeszcze trochę dieta. Wega dieta nie jest łatwa ale jakoś powoli sam się uczę …
Jak się przygotowywałeś do tego biegu?
Przygotowania też oceniam na 4. Pewne rzeczy naprawdę wyszły perfekcyjnie. Ale jak to w życiu bywa nic nie jest idealne. Zawsze można więcej zrobić. Kilka rzeczy trochę zawaliłem, ale będzie dobrze. W tym sezonie zrezygnowałem z większości obozów na rzecz przygotowań. Opracowałem swój autorski program i go realizowałem. Kilka treningów z Gediminasem w Tatrach też przyniosą wiele korzyści. Zresztą widać po Liwinie jak pobiegł na UTMB. Strach pomyśleć jak ja bym się zdecydował startować w Chamonix. W większości trenowałem sam albo w Tatarch albo na śląsku. 
A co po Biegu 7 Dolin, wystartujesz jeszcze w tym roku w jakimś biegu ultra?
Tak, przede mną wielkie wyzwanie w październiku. We Francji odbędzie się pierwszy na świecie pojedynek ultrasów. Swoje drużyny wystawią USA, EUROPA, FRANCJA oraz RESZTA ŚWIATA. Moje wyniki zostały zauważone i będę reprezentował Europę. Informacje już niedługo się ukażą ale mogę zdradzić że tam to dopiero będzie czołówka…

Jakieś rady dla początkujących ultrasów, którzy w Krynicy będą się ścigać po raz pierwszy?

Przede wszystkim zacznijcie bardzo wolno…. wydaje się wam, że jest wolno? Zacznijcie jeszcze wolniej!!! Niech pierwsza godzina będzie swoistą rozgrzewką. Zabierzcie sprawdzony sprzęt, a zwłaszcza buty – ostatnio w Krynicy padało, więc błota możecie być pewni. Ja wybieram Softgroundy. Zobaczcie mapę biegu i profil, gdzie są punkty odżywcze i na tej podstawie ustalcie swoją taktykę. Realizujcie ją i nie patrzcie na innych. I do zobaczenia na mecie w Krynicy!

PDS 20140331 0060 2

Zespół Salomon Suunto

W Krynicy na starcie, poza Marcinem, zobaczymy też pozostałych członków zespołu Salomon Suunto, czyli Magdę Łączak, Piotrka Hercoga i Pawła Dybka. Magda już dwukrotnie zwyciężyła w Krynicy, lecz mimo to ma pewne obawy: najbardziej boję się swojej ułańskiej fantazji.

Boję się, żeby mnie atmosfera fajnego wyścigu nazbyt nie poniosła, nie za wcześnie w każdym razie… Chciałabym zrealizować plan. 100 km to trudny dystans i trzeba mieć do niego dużo respektu. Na takim dystansie karta może się kilka razy odwrócić. Przed zawodami zazwyczaj czuję się niepewnie. Na pewno przetrenowałam solidnie ostatni czas. Zaplanowałam odpoczynek przedstartowy, takie wyciszenie przed zawodami dobrze mi robi. Mam nadzieję, że jeśli nie zrobię żadnej głupoty powinnam podołać stu kilometrom. Samopoczucie poprawia mi mentalne wsparcie, którego udzielają nam wierni kibice. To na pewno bardzo pomaga.

Paweł dość długo dochodził do siebie po zwycięstwie w 240 km Biegu 7 Szczytów, ale zdecydował się biec w Krynicy i zdradza swoją prostą taktykę: nie będę zwracał uwagi na tempo innych zawodników, zachowam własny rytm i równe tempo. Nie wiem jak się będę czuł 7 tygodni po przebiegnięciu 240 km, bo biegałem tak długi dystans pierwszy raz, więc chcę zachować dużo spokoju. Zazwyczaj staję na starcie z myślą, że najważniejsze jest ukończenie. Nic tak nie demotywuje jak nieukończone zawody. W tym roku będzie bardzo mocna i wyjątkowo duża grupa mocarzy. Mam nadzieję być gdzieś wśród nich.
Piotrek ostatnio zajmował się głównie organizacją Maratonu Gór Stołowych i Festiwalu w Lądku Zdroju, więc jak sam przyznaje

– Zacząłem trenować na poważnie dopiero 4 tygodnie temu. Nie jest to dla mnie najważniejszy start sezonu, lecz wiadomo, że chciałbym powalczyć o jak najlepsze miejsce. Stawka jest wyjątkowo mocna w tym roku!

Krynica 2014

Jeśli ktoś będzie miał ochotę spotkać się z zawodnikami teamu, będzie miał taką okazję aż dwa razy. W piątek o godzinie 16.00 Marcin Świerc zaprasza na wykład na temat treningu i taktyki w biegach ultra, a w sobotę o godz.19.00 na stoisku cyklu Salomon S-LAB będzie można porozmawiać z całym zespołem. Obiecali odpowiedzieć na wszystkie pytania!
Konkurs – wytypuj czas Magdy i Marcina!

Natomiast kibiców zapraszamy na wyjątkowy konkurs – na profilu zespołu na facebooku do piątku do godziny 24.00 można typować czasy Magdy Łączak i Marcina Świerca, z zastrzeżeniem, że panie typują czas Marcina, a panowie czas Magdy. Na tego, kto wytypuje czas najbliższy wyniku, czekają nagrody: Pani otrzyma buty Salomon S-LAB XT6, a Pan Salomon S-LAB XT6 Softground. Jest więc o co walczyć!
Więcej informacji o zespole na www.trailrunning.pl i naszym profilu na fb https://www.facebook.com/salomonrunningpl

Możliwość komentowania została wyłączona.