29 czerwca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trzeci dzień zmagań podczas ME – Polacy wciąż bez medalu

Trzeci dzień helsińskich Mistrzostw Europy nie wzbogacił reprezentacji Polski o upragnione krążki. W finale przeszkód żaden z trzech reprezentantów nie nawiązał walki o medale, a na 400 m Marcin Marciniszyn uplasował się na siódmym miejscu.

Wicemistrz Polski z Bielska-Białej ustawiony był na niewygodnym, drugim torze i na metę wbiegł z czasem gorszym niż uzyskiwał w poprzednich biegach eliminacyjnych – 46.46. (eliminacje – 46.47, półfinał- 45.88). Miejsce w czołowej ósemce i tak można uznać za sukces naszego najbardziej doświadczonego, niespełna 30-letniego 400-metrowca. Złoty medal spodziewanie wywalczył Czech – Pavel Maslak.

– Nie udało mi się powtórzyć biegu i przede wszystkim wyniku z wczoraj. Chciałem pobiec trochę kontrolnie, ale się przeliczyłem. Zacząłem zbyt wolno, zostałem za rywalami i zabrakło mi dystansu na ostatniej prostej. Jestem trochę zawiedziony, że nie poszło tak, jak miało pójść. Brąz był spokojnie w moim zasięgu. Ale widocznie nie było mi to dziś pisane. Muszę się szykować do biegu sztafetowego. Czy pobiegnę w półfinale? To się okaże. Jeśli trzeba będzie walczyć dla ojczyzny to pewnie, że wystartuję. Wszystko jest w głowie trenera Lisowskiego – powiedział po stracie Marciniszyn (źródło: PZLA).

8           VISTALLI, Marco      ITA       4:04.20

O biegu przeszkodowym można przeczytać TUTAJ.

Wielką sensacją było zdobycie złotego medalu na 400 m przez 22-letnią Szwedkę Moę Hjelmer. Zwyciężczyni w drodze po pierwsze miejsce pobiła rekord kraju – 51.13. To największy sukces w karierze zawodniczki, która dotąd mogła się pochwalić brązowym medalem na ME juniorów.

– Jestem bardzo zaskoczona, bo oczywiście nie spodziewałam się medalu. Jednakże, jak zawsze o miałam cień nadziei na krążek. Teraz ciężko mi uwierzyć w to, co się właśnie wydarzyło! – cieszyła sie po biegu Szwedka.

8           HURTIS, Muriel      FRA          54.50

Bieg na 800 m wygrał doświadczony i utytułowany Yuriy Borzakovskiy. Rosjanin jak zwykle rozegrał bieg w swoim stylu, czając się na pierwszych 300 m z tyłu stawki i spokojnie przesuwając się po 400 m na czoło grupy.

Bieg w stosunkowo wolnym tempie prowadził Holender Lathouwers, który przy boku miał Francuza Boese. O medalu rostrzygnęły, jak się można było spodziewać, finiszowe metry. Na 200 m do mety mocno ruszył Borzakovski, za nim próbował się utrzymać Holender i Francuz. Powoli przechodził Czech Holusa, ale czuć było, że za późno zerwał się do ataku. "Borzi", w stylu swojego mistrzowskiego biegu z Igrzysk w Atenach, finiszował z całych sił, ale rywale deptali mu po piętach. Na końcowych 20 metrach świetnie po wewnętrznej przeszedł Duńczyk Bube. Ten manewr zadecydował o zdobyciu przez niego srebrnego medalu, 8 setnych za złotym Rozjaninem. Brąz zdołał utrzymać Franuz Boese.

-Dobrze rozegrałem dziś bieg taktycznie. Chciałem sprawdzić swoją formę przed Igrzyskami Olimpijskimi. Jestem szczęsliwy, bo to mój pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Europy – wyjawił po udanym starcie Rosjanin.

8           ROTH, Thomas      NOR         1:49.54

Kolejne złoto na 800 m dla Rosji wywalczyła Yelena Arzakowa. Podwójna Mistrzyni Europy do lat 23 (na 800 m i 1500 m) jako jedyna, i to bardzo wyraźnie, złamała barierę dwóch minut na dwa okrążenia.

8           PILIUSINA, Natalija      LTU         2:06.59

– Jestem strasznie szczęśliwa! Wszystko poszło tak, jak sobie zaplanowałam. Jedyną rzeczą jakiej nie miałam w planie to… wygranie biegu. Miałam nadzieję po prostu na medal. Muszę podziękowac mojemu trenerowi. Przygotowywaliśmy się do biegania 1500 m, ale teraz na IO chyba postawimy na dystans 800 m. W tym momencie nie jestem pewna, który dystans jest moim koronnym
– mówiła po biegu Arzhakova.

Mistrzem Europy w biegu płotkarskim na jedno okrążenie został Brytyjczyk Rhys Williams. Do zdobycia tytułu na trudnym dla sprinterów stadionie w Helskinkach wystarczył wynik 49.33.