26 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Trening z Pumą dla początkujących


Prezentujemy trzy plany treningowe dla osób początkujących, których marzeniem jest przebiec lub wystartować w zawodach na dystansie od 3 km do półmaratonu. Schematy obejmują kilkanaście tygodni, podczas których, powinniście wygospodarować 2-3 dni w tygodniu na trening. Plany jest w stanie wykonać każdy, kto bez zatrzymania potrafi przetruchtać 10-20 min. Jeśli to sprawia Ci problem powinieneś wykonać „Puma Plan 6 tygodniowy”.

Te Plany mają dwie specyficzne cechy.

– po pierwsze są adresowane do osób czynnych zawodowo, naukowo, studencko – czyli przewidują, że oprócz biegania macie codzienne obowiązki, dlatego nie są bardzo absorbujące czasowo – choć wraz z waszym sportowym rozwojem będziecie potrzebowali prawdopodobnie bardziej absorbujących biegowo planów. Możecie te plany „tuningować” w zależności od własnych potrzeb, od losowych sytuacji, od układu tygodnia. Trzymajcie się jednak następujących zasad: (1) nie wykonujcie treningu trzy dni pod rząd – dwa dni to maksimum co na razie wam zalecamy, (2) starajcie się do treningu przystępować wyspani, jeśli czujecie zmęczenie i niechęć – przełóżcie trening na kolejny dzień, bieganie ma być przyjemnością, (3) – pozostawajcie aktywni – jeśli pływacie, jeździcie na rowerze to tylko pomoże wam w szybszym osiągnięciu celów biegowych. Z dodatkową aktywnością związana jest także druga cecha Planów.

– po drugie – jak wiecie PUMA to marka zdecydowanie imprezowa, sam Usain Bolt znany jest z uczestniczenia w różnych tanecznych imprezach, podczas których zdarza się, że jest nawet DJem. Dlatego plan skomponowany jest w taki sposób abyście piątkowy wieczór mogli potraktować zgodnie z dewizą „Dzięki Bogu już piątek” czyli imprezowo. Potraktujcie to jako swoisty trening uzupełniający. Aktywny taniec, może być doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego, wymusza w przeciwieństwie do biegania wielokierunkową pracę całego ciała, wzmacnia mięśnie, które w bieganiu mało pracują a co za tym idzie pomaga przeciwdziałać kontuzjom. Nawet czołowy polski ośmiusetmetrowiec, Mistrz Europy z Barcelony Marcin Lewandowski stosuje taniec jako jeden z elementów treningu, którym poprawia rytm i koordynację ruchów. Że taniec nie jest biegaczom obcy, wiedzą także Ci wszyscy, którzy widzieli
tańczącego Rekordzistę Polski w Maratonie Grzegorza Gajdusa. Dzięki temu, że obecnie w klubach wprowadzono zakaz palenia możemy wam z czystym sumieniem polecać wieczorną piątkową imprezę jako trening uzupełniający (pod warunkiem, że nie spędzicie całej nocy przy barze 😉 )

Tym z was, którzy mają wątpliwości jak może wyglądać taki trening uzupełniający pokazujemy kilka podstawowych kroków w wykonaniu ojca Funku i Soulu, jedynego w swoim rodzaju, wielkiego i nieodżałowanego Jamesa Browna.

Możliwość komentowania została wyłączona.