transgrancanaria
25 lutego 2023 Karolina Obstój Sport

Transgrancanaria zwycięstwa Andreu Simona i fenomenalnej Courtney Dauwalter

Główny – i przysparzający najwięcej emocji – bieg na Transgrancanaria to zdecydowanie Classic. Tegoroczna trasa liczyła 128 km z sumą podbiegów wynoszącą 7060m i 7030m zbiegów. W rywalizacji kobiet zaskoczenia nie było. Zwyciężyła dominatorka biegów ultra – zarówno górskich, jak i ulicznych – Courtney Dauwalter. Odzwierciedlają to również punkty ITRA – Amerykanka jest obecnie najwyżej sklasyfikowaną kobietą w rankingu (834 ITRA). Pokonanie 128 km zajęło Courtney 14:40:39. Poziom jej wyniku najlepiej obrazuje fakt, że Amerykanka zajęła 7 miejsce open! Przybiegła na metę dokładnie 61 minut po pierwszym mężczyźnie i pokonała drugą na mecie Jazmine Lowther o 1h 44min! Zdecydowanie zdominowała ten bieg! Jako trzecia dobiegła Hiszpanka Claudia Tremps. Druga i trzecia zawodniczka zajęły również bardzo wysokie szesnaste i siedemnaste miejsce open, co potwierdza tezę, iż im dłuższy dystans tym kobiety plasują się wyżej w klasyfikacji open.

Kobiety

1. Courtney DAUWALTER – 14:40:39
  2. Jazmine LOWTHER – 16:26:41
  3. Claudia TREMPS – 16:33:34
  4. Katharina HARTMUTH – 17:13:47
  5. Dominique VAN MECHGELEN – 17:57:16

Najszybciej – w 13:39:33 – pokonał trasę Andreu Simon. Dla Hiszpana był to najdłuższy bieg w jego dotychczasowej karierze, choć ma już na swoim koncie biegi na 100 km. Transgrancanaria jest dla Simona wyjątkowo szczęśliwa. Wygrywał tu już dwukrotnie na maratonie w 2020 i 2021 roku. Drugie miejsce zajął Portugalczyk Miguel Arsenio, a trzecie Amerykanin Tyler Green. Patrząc na punkty ITRA, którymi legitymuje się pierwsza trójka, to odzwierciedlają one dokładnie miejsca na podium i kolejno wynoszą: 906, 870 i 860 ITRA

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.