DSC01296 2 2
5 lipca 2024 Redakcja Bieganie.pl Trail running

Ostatnie 2 tygodnie przed ultramaratonem – Moja Droga do DFBG odc. 3

W najnowszym, trzecim odcinku serii „Moja Droga do DFBG”, który powstaje z eobuwie.pl i Salomon, towarzyszymy Mikołajowi Sondejowi podczas jego ostatnich przygotowań do Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego. Tym razem sceneria treningów przenosi się do malowniczych Gór Świętokrzyskich, gdzie Mikołaj skupia się na finalizacji formy i strategii na nadchodzące zawody.

Ostatnie 2.5 tygodnia przed biegiem to okres, gdy obciążenia treningowe są już mniejsze, a główny nacisk kładziony jest na utrzymanie zdobytej formy i unikanie kontuzji. W tym krytycznym czasie Mikołaj przygotowuje się również logistycznie do wyścigu. Analizuje punkty odżywcze na trasie, planuje taktykę biegową i sprawdza swój sprzęt, aby nic nie zostało pozostawione przypadkowi.

Dodatkowo, Mikołaj korzysta z doświadczeń innych uczestników, oglądając relacje z poprzednich edycji biegu, co pozwala mu lepiej przygotować się mentalnie i taktycznie do wyzwań, jakie go czekają. Wszystkie te działania mają na celu upewnienie się, że do „Rondka Zdroju” przybędzie w pełni przygotowany i zmotywowany.

Jak przygotować się do biegu górskiego: Porady na ostatnie 2.5 tygodnia przed startem

Przygotowanie do biegu górskiego w ostatnich tygodniach przed zawodami ma kluczowe znaczenie. Tak naprawdę już nic nie wypracujemy, więcej możemy zepsuć, dlatego nie dopuśćmy do kontuzji, i zadbajmy o to co równie ważne czyli cała organizacja i logistyka:

  1. Logistyka: Upewnij się, że masz wszystko zaplanowane – od dojazdu na miejsce zawodów, przez zakwaterowanie, po transport powrotny. Dobrze zaplanowana logistyka to spokój ducha i mniej stresu w dniu biegu.
  2. Sprawdzenie sprzętu: Przejrzyj cały swój sprzęt, zwłaszcza buty do biegania, plecak, kurtkę przeciwdeszczową i inne elementy obowiązkowe wyposażenia. Upewnij się, że wszystko jest w dobrym stanie i gotowe do użycia.
  3. Plan żywieniowy i nawodnieniowy: Zdecyduj, co będziesz jeść przed, w trakcie i po biegu. Zaplanuj swoje posiłki i pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu. Przygotuj żele energetyczne, batony i elektrolity, które będziesz używać podczas biegu.
  4. Orientacja na trasie: Zapoznaj się dokładnie z trasą biegu. Obejrzyj mapy, profile wysokości i relacje z poprzednich edycji. Wiedza o tym, gdzie znajdują się najtrudniejsze podbiegi i zbiegi, pomoże ci lepiej zarządzać swoimi siłami.
  5. Pakowanie: Sporządź listę rzeczy, które musisz zabrać. Pakowanie na ostatnią chwilę może prowadzić do zapomnienia kluczowych elementów wyposażenia.
  6. Mentalne przygotowanie: Mentalnie przygotuj się na wyzwania, które mogą pojawić się w trakcie biegu. Zastanów się, jak poradzisz sobie z kryzysami, i opracuj strategię na trudne momenty.

Przestrzeganie tych zasad w ostatnich tygodniach przygotowań nie tylko zwiększy twoje szanse na sukces, ale także pomoże cieszyć się biegiem bez niepotrzebnego stresu i niespodzianek.

Zapisy na Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich wciąż trwa. Pakiety można kupić na www.dfbg.pl

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments