Andy Pozzi heat
5 lipca 2024 Iza Żaczek Newsy

Brytyjscy lekkoatleci kończą kariery po tym, jak nie znaleźli się w składzie na igrzyska


Około 10 potencjalnych sportowców reprezentujących Wielką Brytanię może stracić miejsca na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu na rzecz zawodników z innych krajów, którzy mają niższe pozycje w światowych rankingach. Wynika to z polityki UK Athletics, która uwzględnia światowy ranking zawodnika tylko wtedy, gdy sportowcy spełniają również ich własne standardy kwalifikacyjne.

The Telegraph poinformowało, że co najmniej trzech sportowców planuje natychmiast zakończyć karierę – biegacz Phil Norman, lekkoatletka specjalizująca się w rzucie dyskiem Jade Lally oraz kulomiotka Amelia Campbell. Zostali oni uznani za „kwalifikowanych” przez World Athletics, ale nie spełnili kontrowersyjnych standardów swojej federacji. W rezultacie ich dyscypliny mogą nie mieć reprezentanta Wielkiej Brytanii na tegorocznych igrzyskach w Paryżu.

Brytyjski mistrz narodowy Phil Norman, który reprezentował Wielką Brytanię na igrzyskach olimpijskich w Tokio w biegu na 3000 m z przeszkodami, w niedzielę podczas zawodów w Manchesterze osiągnął najlepszy wynik w swojej karierze wynoszący 8:18,65, ustanawiając tym samym najszybszy czas w biegu z przeszkodami przez Brytyjczyka na rodzimym gruncie od 32 lat. Mimo to jego wynik był o 0,15 sekundy gorszy od olimpijskiego standardu kwalifikacyjnego ustalonego przez UKA (UKA ustaliła swój standard na 8:18,50), więc Norman nie dostał przepustki do Paryża i prawdopodobnie zakończy swoją karierę.

Historia kończenia karier w brytyjskim sporcie toczy się dalej. Za pośrednictwem platformy X, Andrew Pozzi, brytyjski mistrz świata na 60 m w biegu przez płotki z 2018 roku, oficjalnie ogłosił zakończenie kariery, co wiąże się również z tym, że wycofał się ze startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. 32-letni lekkoatleta, który po poważnej kontuzji w 2023 roku walczył o powrót do formy i miejsce na jego już czwartych igrzyskach olimpijskich, niefortunnie doznał złamania kostki.

źródło : X/Andrew Pozzi

Pozzi zdecydował, że to najlepszy moment na zakończenie kariery w lekkoatletyce. Przez ostatnie 17 lat kontuzje były jego największym przeciwnikiem, ale sportowiec wspomina o dumie z osiągnięć, jakie udało mu się zgromadzić pomimo wszystkich przeciwności.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments