12 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tirunesh Dibaba zadebiutuje w półmaratonie


Początek startów w biegach ulicznych to przede wszystkim ciekawe debiuty świetnych zawodników startujących dotychczas w biegach na bieżni. Po Eliudzie Kipchoge do debiutu w półmaratonie szykują się Tirunesh Dibaba i Imane Merga.
bupa_great_run.jpg
Trzykrotna złota medalistka Igrzysk Olimpijskich nieoficjalnie potwierdziła, że planuje w przyszłym roku wystartować w maratonie. Zanim jednak nastąpi jej debiut na 42,195 km Etiopka sprawdzi się w biegu na dystansie o połowę krótszym. Utytułowana zawodniczka wystartuje w najbliższą niedzielę w wyścigu Great North Run w Newcastle. 

Dibaba o zwycięstwo rywalizować będzie ze świetnymi zawodniczkami: aktualną mistrzynią olimpijską Tiki Gelaną (RŻ 68:48/2:18:58) oraz aktualną mistrzynią świata, Kenijką Edną Kiplagat (RŻ 69:00/2:19:50). Czy Tirunesh zdoła pokonać bardziej doświadczone rywalki przekonamy się już wkrótce, jednak już pierwsze starty Dibaby w biegach ulicznych, która jest m.in. rekordzistką świata w biegu na 15 km wypadły bardzo obiecująco i prognozują dobrą karierę maratońską.

W biegu w Newcastle wystartować mieli również Haile Gebrselassie i Mo Faraha (Mo i Haile pobiegną razem w półmaratonie). Niestety nasze zapowiedzi się nie sprawdziły i próżno szukać nazwisk tych dwóch świetnych biegaczy na listach startowych. Mimo to organizatorzy nie powinni narzekać na poziom sportowy reprezentowany przez zakontraktowanych zawodników. Głównymi faworytami w gronie mężczyzn będą bowiem brązowy medalista ostatnich Igrzysk w maratonie – Wilson Kipsang (58:59/2:03:42), przełajowy mistrz świata Imane Merga (RŻ 26:48) – także debiutujący w półmaratonie, Micah Kogo (RŻ 26:35/60:03), Brytyjczyk Chris Thompson, Emmanuele Bett (RŻ 26:51), Yared Asmeron oraz Tirums Mbishei (26:59).

Możliwość komentowania została wyłączona.