TCS New York City Marathon największym maratonem w 2023 roku
Emocje po Maratonie Nowojorskim 2023 jeszcze nie opadły. Wciąż przeżywamy dziesiątki tysięcy ludzkich przeżyć związanych z tym wyjątkowym biegiem, możemy już jednak pokusić się o kilka podsumowań. Tegoroczny maraton w Nowym Jorku był największym maratonem na świecie w tym roku. Łącznie ukończyło go 51 402 osób i stał się tym samym trzecim pod względem frekwencji biegiem w historii nowojorskiego maratonu.
Oto najważniejsze informacje i informacje statystyczne z wyścigu w 2023 roku.
Statystyki
51 933 osób wystartowało
51 402 osób ukończyło bieg
w tym: 28 501 mężczyzn, 22 807 kobiet i 94 osoby niebinarne
16 748 zawodników ze świata
reprezentujących 148 krajów
spośród Amerykanów w znaleźli się reprezentanci wszystkich 50 stanów i stolicy (DC), a także Portoryko i wyspy Guam.
(Uwaga: wszystkie liczby i wyniki zawodników na mecie obowiązują na 5 listopada i mogą ulec zmianie po ostatecznej weryfikacji biegu. Dane te opierają się na informacjach podanych przy rejestracji, przekazanych przez samych biegaczy).
Zwycięzcy
Zwycięzcą w kategorii open mężczyzn został Tamirat Tola (Etiopia) – 2:04:58
Zwyciężczynią w kategorii open jest Hellen Obiri (Kenia) – 2:27:23
Najlepszy zawodnik z USA – Futsum Zienasellassie (10. miejsce) – 2:12:09
Najlepsza zawodniczka USA – Kellyn Taylor (8. miejsce) – 2:29:48
Zwycięzcą w kategorii mężczyzn na wózkach inwalidzkich został Marcel Hug (Szwajcaria) – 1:25:29
Zwyciężczynią w kategorii kobiet na wózkach inwalidzkich została Catherine Debrunner (Szwajcaria) – 1:39:32
Najlepszy zawodnik na wózkach inwalidzkich z USA to Daniel Romanchuk (2. miejsce) – 1:30:07
Najlepsza amerykańska zawodniczka w kategorii wózków inwalidzkich to Susannah Scaroni (3. miejsce) – 1:48:14
W kategorii osób niebinarnych zwycięża Cal Calamia (USA) z czasem 2:48:46.
Ciekawostki
W Kategorii wózków inwalidzkich Catherine Debrunner pobiła rekord imprezy z 2022 r., po tym jak tej jesieni pobiła rekord świata w Berlinie.
W kategorii wózków inwalidzkich Marcel Hug wygrał swój trzeci z rzędu maraton nowojorski i szósty ogółem, powiększając swój rekord największej liczby zwycięstw w historii sportowców w kategorii wózków inwalidzkich. Został także pierwszym, który wygrał wszystkie sześć wyścigów Abbott World Marathon Majors w ciągu jednego roku. Do rekordu imprezy z 2022 roku zabrakło mu trzech sekund.
W kategorii wózków inwalidzkich drużyna w składzie: Daniel Romanchuk, Aaron Pike, Susannah Scaroni i Tatyana McFadden zdobyła amerykańską kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. To pierwsi czterej sportowcy powołani do reprezentacji USA na Paraigrzyska w dowolnej dyscyplinie sportowej.
Medalista świata i olimpijski Tamirat Tola zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w Nowym Jorku po zajęciu 4. miejsca w 2018 i 2019 r. Pobił też rekord Maratonu Nowojorskiego o osiem sekund.
Z kolei triumfatorka tegorocznego Maratonu Bostońskiego – Hellen Obiri pokonała najmocniejszą w historii stawkę zawodniczek w Maratonie Nowojorskim, wygrywając w czasie 2:27:23.
Hellen Obiri została drugą kobietą, która w tym samym roku wygrała Półmaraton i Maraton Nowojorski. Została także pierwszą od 1989 roku zwyciężczynią maratonów w Nowym Jorku i Bostonie w tym samym roku.
W pierwszej dziesiątce na mecie znaleźli się reprezentanci aż siedmiu krajów: Etiopii, Kenii, Królestwa Niderlandów, Belgii, Izraela, Włoch i USA.
Statystyki aplikacji mobilnej/wyników na żywo
Na żywo wyniki sprawdzano aż u 92 procent uczestników
Najczęściej sprawdzani biegacze:
Cody Kołodziejzyk
Casey’a Neistata
Sheinelle Jones
Morska Lorphelina
Mateusz James
Maraton w Nowym Jorku 2023
Maraton Nowojorski 2023 przeszedł do historii i stał się największym biegiem na królewskim dystansie w 2023 r. W wielu kategoriach jest to najlepszy maraton na świecie – zarówno, jeśli chodzi o frekwencję, liczbę kibiców na trasie, wyjątkową atmosferę, organizację. To również wiele niesamowitych historii walki z samym sobą i mierzenia się z wymagającym dystansem 42195 m. Maraton Nowojorski ma w sobie szczególną „magię” i również w tym roku potwierdził, że jest wydarzeniem szczególnym pod wieloma względami w biegowym świecie.
Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.
Niebinarne 94 😀
Mam nadzieję, że to nie uśmieszek ironii i pogardy