1 lipca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Tamex Cup w Bydgoszczy: Biegacze bez minimów

W Bydgoszczy odbył się dziś mityng Tamex Cup, czyli VIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. Zawody będące próbą generalną przed Mistrzostwami Świata Juniorów przeprowadzone zostały na niedawno zmodernizowanym obiekcie Zawiszy Bydgoszcz (obecnie Bydgoski Stadion Miejski). To właśnie na nim w dniach od 8 do 13 lipca o zwycięstwa walczyć będą najlepsi młodzi lekkoatleci. Dziś najlepszymi byli Anna Jesień, Marek Plawgo, Juri Borżakowski, Jewgienij Łukianienko, Gerd Kanter, Phillips Idowu
i Blanka Vlasic.

Dużo emocji dzisiejszego popołudnia dostarczyć nam miał bieg mężczyzn na dystansie 800 metrów z udziałem mistrza olimpijskiego Jurija Borżakowskiego, Pawła Czapiewskiego i Marcina Lewandowskiego. Ostatecznie jednak z wymienionej trójki na bieżni w Bydgoszczy pojawili się tylko dwaj pierwsi. Najszybszym okazał się Borżakowski, który dwa okrążenia bydgoskiego stadionu pokonał w czasie 1:45.56. Najlepszy z Polaków, Czapiewski, był piąty z wynikiem 1:47.51.

Na tym samym dystansie wśród kobiet kolejną próbę uzyskania minimum olimpijskiego podejmowały Anna Rostkowska i Ewelina Sętowska-Dryk. Niestety i tym razem do pokonania granicy 2 minut trochę zabrakło. Rostkowska była trzecia z czasem 2:00.64, natomiast Sękowska-Dryk czwarta 2:00.96. Zwyciężyła Marilyn Okoro (1:59.91).

Bardzo ciekawie zapowiadał się także bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn. Jednak próba uzyskania minimów na Igrzyska Olimpijskie przez naszych czołowych zawodników tym razem się nie powiodła. Bieg z rezultatem 8:28.27 wygrał Abdelkader Hachlaf z Maroka. Drugi był Rosjanin Paweł Potapowicz (8:29.08), a trzeci, pierwszy z Polaków, Łukasz Parszczyński (8:29.46/RŻ). Marcin Chabowski zajął szóste miejsce z czasem 8:30.82, natomiast dziewiąty był Rafał Snochowski (8:33.49).

Bardzo dobrze spisali się nasi medaliści na 400 m przez płotki z ostatnich mistrzostwa świata w Osace. Anna Jesień zwyciężyła z czasem 54.86, pewnie pokonując mistrzynię globu, Australijkę Janę Rawlinson (55.94). Natomiast Marek Plawgo wygrał swój bieg z czasem 49.51 pozostając w dalszym ciągu niepokonanym na bydgoskim stadionie.

Najszybszym płotkarzem na krótkim dystansie okazał się Rosjanin Igor Peremota (13.62). Z niewielką stratą, jako drugi na mecie, zameldował się mistrz świata juniorów z 2006 roku – Artur Noga. Naszemu najlepszemu obecnie zawodnikowi w biegu na 110 m ppł. nie udało się jednak uzyskać minimum olimpijskiego wynoszącego 13.55. Zawodnik Victorii Racibórz osiągnął dziś czas 13.69. Trzecią pozycję z nowym rekordem życiowym zajął Dominik Bochenek – 13.76.

W biegu płotkarskim pań najlepsza zawodniczką okazała się natomiast Tatiana Dektiarewa. Rosjanka przy sprzyjającym wietrze +2.2 m/s uzyskała czas 12.81. Z wynikiem 0.01 s gorszym drugie miejsce zajęła Aurelia Trywiańska. Druga z Polek, Joanna Kocielnik, była piąta (13.20).

Stumetrówkę kobiet wygrała reprezentantka Wysp Dziewiczych Jones Laverne (11.27). Wyprzedziła ona trójkę Brytyjek oraz piątą na mecie Monikę Bejnar (11.78). Laverne zwyciężyła także na dystansie 200 metrów (22.62). Bejnar była szósta (23.72). Wśród mężczyzn ten sam dystans najszybciej przebiegł Brytyjczyk Rikki Fifton (20.83).

Spośród uczestników startujących w pozostałych konkurencjach na szczególną uwagę zasługuje Krystyna Zabawska, która uzyskała minimum na Igrzyska Olimpijskie. Wielokrotna mistrzyni Polski pchnęła dziś kulę na odległość 18.68 m (minimum 18.35) i zapewniła sobie tym samym wyjazd do Pekinu. Wśród panów w tej konkurencji zwyciężył Węgier Lajos Kurthy (19.97).

W konkursie rzutu młotem triumfował Krisztian Pars z Węgier (80.03), Szymon Ziółkowski był trzeci z wynikiem 77.95. Trójskok wygrał Phillips Idowu (17.36). W dysku zwyciężył Gerd Kanter (68.82), wyprzedził on Piotra Małachowskiego (66.43). Skok o tyczce wygrał Jewgienij Łukianienko z wynikiem powyżej 6 metrów (6.01). Natomiast skok wzwyż wygrała Blanka Vlasic (2.05).

W naszej bazie dostępne są już wyniki Polaków uzyskane na tych zawodach: VIII Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Tamex Cup. Dzięki uprzejmości Łukasza Półgęska (na zdjęciu poniżej razem z Piotrem Małachowski, Andrzejem Krawczykiem i Gerdem Kanterem) oraz Tomasza Tkacza (razem z Blanką Vlašić) prezentujemy także kilka zdjęć z mityngu.

Źródło wyników: Domtel-Sport.pl