new balance morev4
 
9 grudnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Szymon Kulka mistrzem Europy w biegach przełajowych!


W zimowej scenerii na terenie skansenu w Szentendre, na północ od Budapesztu odbyły są 19. Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Polacy zapamiętają te zawody szczególnie, gdyż pierwszy raz w historii startów w tej imprezie nasz reprezentant zdołał wywalczył złoty medal w klasyfikacji indywidualnej. Tego osiągnięcia dokonał w biegu juniorów Szymon Kulka. 
Bieg juniorek (ukończyły 93 zawodniczki)
Niemal od początku ton rywalizacji nadawały dwie faworytki, medalistki dwóch ostatnich edycji, Emilia Gorecka i Amela Terzić. Zawodniczki po ok. 1,5 km oderwały się od pozostałych biegaczek i między sobą stoczyły walkę o złoto. Dzięki skutecznemu atakowi na 500 m do mety zwyciężczynią okazała się Terzić. Reprezentantka Serbii, srebrna medalistka z 2010 i brązowa z 2011 roku wyprzedziła broniącą tytułu Brytyjkę o 8 sekund.

Polki po starcie plasowały się na odległych pozycjach. Z każdym okrążeniem poprawiały swoje lokaty, jednak ostatecznie Katarzyna Rutkowska zajęła 48, a Anna Wójcik 60 miejsce.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły tradycyjnie Brytyjki. Drugie miejsce dla Niemek, wśród których wystartowała trzecia na mecie – Maya Rehberg. Brąz dla Rosjanek.

001.jpg
Najlepsze juniorki na podium (fot. eurovision.digotel.com)
Bieg juniorów (ukończyło 114 zawodników)

Bieg bardzo dobrze rozpoczął nasz najlepszy junior – Szymon Kulka. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w biegu na 10000 m (Tallin 2011) od początku plasował się w czołówce, by po ok. 8 minutach wyjść na prowadzenie i nie oddać go już do końca. Swój decydujący atak reprezentant Polski przeprowadził po ok. 12 minutach biegu. Początkowo bardzo mocne tempo Kulki próbował utrzymać Mitko Rumenov Tsenov, jednak ostatecznie Bułgar uplasował się na drugim miejscu ze stratą 4 sekund do zwycięzcy. Brąz dla Brytyjczyka Kierana Clementsa (14 sekund straty).

002_1.jpg
Szymon Kulka mija metę jako pierwszy (fot. eurovision.digotel.com)

Pozostali Polacy także zaprezentowali się z dobrej strony. Andrzej Rogiewicz był 16, Paweł Szostak 26, a Marcin Żychski 34. Słabiej spisał się Dominik Czaja, który zajął 101 pozycję.

Bardzo dobra postawa czterech Polaków sprawiła, że polski zespół uplasował się na czwartym miejscu w klasyfikacji drużynowej. Zwyciężyli Rosjanie, przed Francuzami i Brytyjczykami. Naszym reprezentantom do medalu zabrakło 23 punktów.

Złoty medal Kulki jest drugim złotym medalem (10 w ogóle) wywalczonym przez Polskę w historii startów naszych reprezentantów na mistrzostwach Europy w biegach przełajowych, jednak dopiero pierwszym złotym wywalczony w klasyfikacji indywidualnej. Dotychczas z pierwszego miejsca cieszyli się tylko polscy juniorzy, którzy w 2005 roku zostali drużynowymi mistrzami Europy.

Bieg kobiet U-23 (ukończyły 63 zawodniczki)

Jess Coulson zdeklasowała swoje rywalki i z bezpieczną przewagą 9 sekund zwyciężyła w biegu kobiet w kategorii młodzieżowej. Brytyjka do złotego medalu wywalczonego w 2006 roku z drużyną juniorek dołączyła dziś złoty medal zdobyty indywidualnie oraz srebrny w klasyfikacji zespołowej. 
Drugie miejsce zajęła Rosjanka Liudmila Lebedeva, natomiast trzecie jej rodaczka Gulshat Fazlitdinova. Wysokie miejsca Rosjanek sprawiły, że sięgnęły one po złoto w drużynie (srebro dla Brytyjek, brąz dla Niemek). Młodzieżowa Mistrzyni Polski – Aleksandra Brzezińska uplasowała się na 41 pozycji z ponad 2 minutową stratą do zwyciężczyni.

Bieg mężczyzn U-23 (ukończyło 94 zawodników)

Ciekawy przebieg miała rywalizacja młodzieżowców. W początkowej fazie biegu zdecydowanym liderem był Abdelaziz Merzoughi. Hiszpan po ok. 3,5 km został jednak dogoniony przez szóstkę biegaczy, wśród których na atak zdecydował się Soufiane Bouchikhi. Belg z każdą sekundą powiększał swoją przewagę, która momentami wynosiła ponad 10 sekund. Po 22 minutach jednak także i on został dogoniony przez rywali. Na prowadzenie wysunął się wówczas Norweg Henrik Ingebrigtsen, który utrzymał prowadzenie już do końca i ostatecznie zwyciężył z przewagą 10 sekund nad drugim Bouchikhim oraz 13 sekund nad trzecim Jamesem Wilkinsonem z Wielkiej Brytanii.
Młodzieżowy Mistrz Polski z Olszyny – Marek Kowalski uplasował się na 58 miejscu ze stratą 1:47 do zwycięzcy. Dalszą, niż można było się spodziewać, pozycję zajął również Hayle Ibrahimov. Urodzony w Etiopii reprezentant Azerbejdżanu, który miał być zdecydowanym faworytem do wywalczenia medalu minął metę jako siódmy. 

Triumf drużynowy zapewnili sobie Francuzi, którzy o 9 punktów wyprzedzili Hiszpanów i 30 Brytyjczyków. 

003.jpg
Henrik Ingebrigtsen (fot. eurovision.digotel.com)

Henrik Ingebrigtsen to zawodnik specjalizujący się w biegu na 1500 m – mistrz Europy z Helsinek, rekordzista Norwegii (3:35.43) i piąty zawodnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Bieg seniorek (ukończyły 54 zawodniczki)
Bieg seniorek – jedyny, w którym nie wystąpiły reprezentantki Polski – zakończył się triumfem Fionnuali Britton. Irlandka powtórzyła tym samym sukces z ubiegłego roku z Velenje. Swoje miejsce obroniła także druga na mecie Dulce Felix z Portugalii. Trzecie miejsce przypadło Holenderce Adrienne Herzog.
Triumf Britton oraz niezła postawa trzech innych reprezentantek Irlandii: Lindy Byrne (8 miejsce), Avy Hutshinson (20) i Lizzie Lee (23) dały im pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej. Irlandki wyprzedziły Francuzki (oba zespoły uzyskały taką samą ilość punktów) i Brytyjki (o 8 punktów).

004.jpg
Britton przez cały bieg utrzymywała się na prowadzeniu (fot. eurovision.digotel.com)

Britton to trzecia seniorka, która w historii przełajowych mistrzostw Europy zdołała sięgnąć po dwa złote medale mistrzostw Europy i pierwszą, która uczyniła to rok po roku (wcześniej dwa złote medale wywalczyły Brytyjki: Paula Radcliffe i Hayley Yelling).

Bieg seniorów (ukończyło 87 zawodników)

Andrea Lalli z Włoch i Hassan Chahdi z Francji utrzymywali się na prowadzeniu przez pierwsze 13 minut biegu. Z czasem Francuz zaczął słabnąć i został dogoniony przez grupę ścigających go biegaczy. Lalli, który do tego biegu przygotowywał się w Kenii, sukcesywnie powiększał swoją przewagę i niezagrożony minął metę jako pierwszy udowadniając, że był tego dnia nie do pokonania.
Mimo kryzysu w połowie dystansu Hassan Chahdi zdołał uplasować się na drugiej pozycji. Trzecią zajął drugi z reprezentantów Włoch – Daniele Meucci. Słabiej zaprezentowali się faworyzowani Lamdassem, Arikan, Abdi Bashir i Bekele, czyli zawodnicy urodzeni w krajach afrykańskich, a obecnie reprezentujący barwy krajów europejskich. Kolejnego medalu nie zdołał zdobyć też Ukrainiec Sergiy Lebid (15 miejsce). Błażej Brzeziński, jedyny w tym gronie reprezentant Polski, zajął 54 miejsce.

Klasyfikację drużynową wygrali Hiszpanie, którzy nieznacznie wyprzedzili Brytyjczyków. Brąz dla Włochów.

1251 1885579634
Andrea Lalli na treningu w Kenii (fot. Aleksandra Szmigiel)

Lalli to pierwszy zawodnik w historii przełajowych mistrzostw Europy, który zdobył złote medale we wszystkich kategoriach wiekowych: jako junior w 2006, jako młodzieżowiec w 2008 roku i w końcu jako senior w 2012 roku. Od jakiegoś czasu do najważniejszych startów przygotowuje się w Kenii, gdzie często trenuje jak najlepsi Kenijczycy (przeczytaj artykuł: Selekcja naturalna – poranna 30-stka w Iten).