NB 1080v12
 
17 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Stadion Śląski z bieżnią i zapleczem dla lekkoatletów


Trwa modernizacja Stadionu Śląskiego. Obiekt położony na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, głównie znany z tego, że rozgrywano na nim ważne mecze z udziałem piłkarskiej reprezentacji Polski, ma zostać przygotowany do tego, by został wykorzystywany jako baza treningowa i miejsce prestiżowych zawodów lekkoatletycznych.

stadion slaski
Stadion Śląski – kwiecień 2008 (fot. Piotr Łudzik)

Stadion Śląski w Chorzowie, do momentu powstania Stadionu Narodowego w Warszawie, był największym obiektem tego typu w Polsce. Obecnie jednak nie są rozgrywane na nim żadne duże zawody. Stadion pozostaje zamknięty od jesieni 2009 roku, kiedy to rozpoczęła się końcowa faza jego modernizacji. Ta miała zakończyć się przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku, tak się jednak nie udało.

Jak pamiętamy, Chorzów przegrał walkę o organizację meczów EURO 2012 i do teraz nie zdołał oddać obiektu do użytku. Mimo ogromnych problemów i dzięki potężnym nakładom finansowym wydaje się jednak, że budowa ma się ku końcowi. Na to w każdym razie wskazuje informacja o porozumieniu, które zawarły spółka Stadion Śląski i Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na mocy tego 20-letniego porozumienia, w Chorzowie mają być organizowane zgrupowania lekkoatletyczne, uruchomiony ma zostać ośrodek szkolenia mistrzowskiego, a na samym obiekcie mają być rozgrywane duże imprezy krajowe i międzynarodowe.

Zaplecze, które ma służyć lekkoatletom ma zostać wybudowane do końca bieżącego roku. Kiedy zostanie oddany do użytku Stadion Śląski, wciąż jednak nie wiadomo.

Lekkoatletyka na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski to obiekt, na którym swoje mecze rozgrywała piłkarska reprezentacja Polski.  Do 2009 roku, kiedy to odbył się ostatni mecz ze Słowacją, rozegrano na nim 55 oficjalnych meczów z udziałem polskiej kadry narodowej. 

Historia stadionu to jednak nie tylko piłka nożna. Największy polski stadion kilkukrotnie gościł także lekkoatletów. W 1967 roku odbyły się na nim 43. Mistrzostwa Polski seniorów (na tych mistrzostwach złote medale zdobywały takie gwiazdy polskich biegów jak Wiesław Maniak, Jan Werener, Andrzej Badeński, Henryk Szordykowski czy Irena Kirszenstein), a w 1969 roku mecz lekkoatletyczny Polska-NRD-Związek Radziecki.

Ciekawostką jest również fakt, że w 2008 roku Stadion Śląski był metą 25. Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w biegach przełajowych, które bardzo dobrze powinien wspominać Błażej Brzeziński – złoty medalista tamtejszych mistrzostw, a obecnie jeden z najlepszych polskich maratończyków.

Źródło: PAP, Wikipedia.
Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl