11 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Składy reprezentacji Polski na MŚ w przełajachZnane są już składy na MŚ w przełajach, które wyłonione zostały drogą eliminacji podczas MP w Bydgoszczy. Są niespodzianki.

Przypomnijmy, że do reprezentacji na MŚ kwalifikowało się automatycznie po pięciu pierwszych zawodników i zawodniczek z dystansów 12 km (seniorzy), 8 km (seniorki), 8 km (juniorzy), 6 km (juniorki) oraz jeden zawodnik wskazany przez trenera odpowiedzialnego za przygotowania zawodników do MŚ. Na MŚ zawodnicy będą mieli do pokonania 12 km (seniorzy), 8 km (seniorki), 8 km (juniorzy), 6 km (juniorki).

532550_386028171461862_1621472910_n.jpg

Nie potwierdziły się plotki o rzekomej rezygnacji ze startu w MŚ Błażeja Brzezińskiego i Arkadiusza Gardzielewskiego.

-To nieprawda, obaj z Błażejem startujemy w MŚ. Wcześniej w planach mamy jeszcze wojskowy start w Serbii na crossie na dystansie 5 km –
zdementował doniesienia jednego z portali Arkadiusz Gardzielewski. 

Seniorzy: Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Tomasz Szymkowiak, Łukasz Kujawski, Krystian Zalewski oraz Krzysztof Żebrowski (zwycięzca 4 km). Trener: Jacek Kostrzeba

Seniorki: Katarzyna Kowalska, Agnieszka Ciołek, Dominika Napieraj, Urszula Nęcka, Paula Kopciewska i Angelika Cichocka (zwyciężczyni 4 km). Trener: Marian Nowakowski
Juniorzy: Rafał Matuszczak, Maciej Bielawiec, Szymon Topolnicki, Paweł Pankratow, Aleksander Kuśmierz, Damian Rudnik (zwycięzca 3 km juniorów). Trener: Jan Panzer

Juniorki: Sofia Ennaoui, Katarzyna Rutkowska, Alicja Konieczek, Sylwia Ślęzak, Paulina Pawłowska i Natalia Wiera (zwyciężczyni 2 km). Trener: Wojciech Szymaniak

Widać, że w systemie kwalifikowania zawodników do reprezentacji na MŚ, posłużono się mechanizmem 5 najlepszych z biegów długich i zwycięzca biegu krótszego. Mimo to dość niespodziewana wydaje się decyzja o powołaniu Krzysztofa Żebrowskiego, mistrza Polski na krótkim dystansie 4 km, specjalizującemu się w biegach na 800m i 1500m do kadry MŚ. Udało nam się porozmawiać z Krzysztofem po "złotym" starcie.

Czy jesteś zaskoczony, że zostałeś mistrzem Polski?
Nie jestem. Byłem faworytem do zdobycia medalu, czułem, że jestem bardzo dobrze przygotowany. Dziś wszystko zagrało tak, jak tego oczekiwałem. Miałem obawy co do trasy, bo przez śnieg była wymagająca. Mimo wszystko podobają mi się takie trasy przełajowe.

To może zaskoczyło cię to, że dostałeś powołanie do reprezentacji MŚ w przełajach?

Zaskoczyło, choć ten temat był kiedyś poruszany. Wtedy myślałem, że nie będę chciał startować na MŚ, bo chciałem być fair wobec kolegów. Niestety decyzja zapadła, że jednak tak.

Niestety?
No właściwie "stety" i niestety. Trener Jacek Kostrzeba podjął tę decyzję wspólnie z moim trenerem Andrzejem Wardaszką.

Czyli uważasz, że mimo że jesteś średniodystansowcem, to dasz radę na przełajach pokonać 12 km?
Skoro trener Kostrzeba uważa, że jestem gotowy na start na 12 km to ja także się z nim zgadzam. Trenowałem u niego na obozach kadrowych, widział mnie jak trenuję i dobrze znoszę treningi. Oczywiście mogłem się nie zgodzić, ale jak najbardziej zależy mi na reprezentowaniu naszego kraju.

Podopieczny trenera Wardaszki bardzo dobrze spisał się na bydgoskich trasach, ale na dystansie trzy razy krótszym niż ten, na którym rozegrane zostaną za dwa tygodnie MŚ. Jego zwycięstwo to na pewno wielki sukces, jednak patrząc chłodnym okiem na decyzję trenerów o włączeniu go do reprezentacji na MŚ w przełajach, można mieć obawy, czy ambitny zawodnik poradzi sobie na dystansie 12 km podczas MŚ.

Żebrowski to zawodnik specjalizujący się w biegach średnich, więc decyzja o powołaniu zawodnika wydaje się zaskakująca. Tym bardziej, że trenerzy mieli do wyboru zawodnika Jakuba Nowaka, szóstego w biegu na 12 km. Jakub Nowak specjalizuje się w biegach długich, ma za sobą także doświadczenia w bieganiu przełajów – rok temu reprezentował Polskę na Akademickich MŚ przełajach, zdobywając z drużyną piąte miejsce.

-Jest mi bardzo przykro, że nie zostałem włączony do reprezentacji Polski na MŚ w przełajach- mówił po biegu Nowak -Tym bardziej, że różnice na mecie między pierwszą szóstką były stosunkowo małe. Liczyłem na miejsce w reprezentacji i trenowałem z myślą o starcie na MŚ. Przygotowywałem się do tej imprezy na dwóch obozach kadrowych, potem w Warszawie, gdyż nie zostałem powołany na obóz do Portugalii, mimo że jedno miejsce było teoretycznie wolne. Jest mi źle, że w taki sposób traktowani są w naszym kraju zawodnicy.  

Choć zasady eliminacji mówią jasno, że do MŚ kwalifikuje się 5 zawodników z biegu na 12 km i jeden wskazany przez trenerów, to mimo wszystko decyzja o nie powołaniu Jakuba Nowaka wydaje się nieprzemyślana. Przed Mistrzostwami Polski i eliminacjami na MŚ, pisaliśmy o intrygujących decyzjach szefa bloku wytrzymałości Zbigniewa Rolbieckiego  oraz trenera odpowiedzialnego za przygotowania reprezentacji na MŚ Jacka Kostrzeby (link do artykułu), związanymi z eliminacjami do obozu kadrowego w Portugalii, z którego ostatecznie wykluczono Nowaka. Po zatwierdzeniu składu seniorów na MŚ przez trenera Jacka Kostrzebę,  nasuwa się nam pytanie: Czy trenerzy nie lubią Jakuba Nowaka? Pozostaje nam trzymać kciuki za naszą reprezentację i mocno wierzyć w jej dobry występ na MŚ.