13 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rusza cykl biegów kampanii „Rak. To się leczy!”


14 czerwca w Zielonej Górze i 22 czerwca w Łodzi odbędą się pierwsze dwa Biegi Charytatywne „Rak. To się leczy!”. Ich misją jest edukacja onkologiczna i zachęcenie Polaków do profilaktyki. A to wszystko w atmosferze muzyki, zabawy i bezpłatnych konsultacji medycznych. Kolejne dwa biegi zapowiadane są na jesień z finałem w Warszawie. 

bieg_charytatywny_logotyp.jpg

Biegi Charytatywne „Rak. To się leczy!” są rozwinięciem ubiegłorocznej formuły biegu „Przegonić raka” zorganizowanego w Warszawie. Organizatorzy biegu zapraszają do wystartowania w biegu nie tylko pasjonatów biegania, ale również całe rodziny, bowiem – co podkreślają – nie wynik jest najważniejszy. Trasę można pokonać nawet marszobiegiem czy dynamicznym spacerem, a każdy, kto ją pokona, otrzyma pamiątkowy medal. Zapisy na wszystkie biegi będą prowadzone na stronie www.raktosieleczy.pl.
Ideą naszych biegów jest zwrócenie uwagi na to, jak ważnym elementem profilaktyki nowotworowej jest styl życia. Aktywność fizyczna, ochrona przed słońcem, rzucenie palenia, właściwa dieta i regularne badania – to coś, na co mamy osobisty wpływ i co pozwala na zminimalizowanie zachorowania ma raka. Imprezy takie jak ta przypominają, że rak to problem cywilizacyjny, który dotyczy nas wszystkich, a nasi wspaniali zawodnicy – często pacjenci onkologiczni – potwierdzają, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć – mówi Alicja Zakrzewska, rzecznik prasowy kampanii „Rak. To się leczy!”.
Tradycją biegów stała się wspólna rozgrzewka, podczas której uczestnicy symbolicznie „zrobią rakowi wspak”, a także bezpłatne konsultacje lekarskie, badania (w tym mammograficzne), animacje dla całych rodzin oraz spotkania z ludźmi, którzy w swojej codziennej działalności na różne sposoby wytaczają rakowi walkę i dają nadzieję innym chorym. 
W naszym społeczeństwie powoli rodzi się pasja do aktywności fizycznej. Ćwiczą coraz starsze kobiety, ale to nadal znikome przykłady. To musi być nawyk wypracowany od dziecka. We mnie zaszczepiła pasję do sportu mama i babcia. To mi pomogło, dało siłę. Wiedziałam, że muszę walczyć – mówi Krystyna Wechmann, Wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, która sama od lat organizuje zajęcia ruchowe dla kobiet po odbytych operacjach usunięcia raka piersi.
Akcje edukacyjne organizowane w ramach kampanii pozwalają w niekrępującej, luźnej atmosferze zasięgnąć porad specjalistów z różnych dziedzin – m.in. onkologów, dietetyków, dermatologów, psychologów, a także skorzystać z badań – w tym mammografii. Podczas kilkunastu ostatnich akcji skorzystało z nich ok. 8000 osób. Sfinansowali je Partnerzy akcji, w tym Partner Strategiczny – ING Życie, który kampanię „Rak. To się leczy!” wspiera już drugi rok z rzędu.
Z organizatorami kampanii i biegów „Rak. To się leczy!” połączył nas wspólny cel – edukowanie Polaków w zakresie profilaktyki nowotworowej w niestandardowy i pozytywny sposób – tłumaczy Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy ING Życie. – Takie inicjatywy jak bieg charytatywny zachęcają Polaków do troski o własne zdrowie. Wierzymy, że przyłączą się do biegów nie tylko miłośnicy biegania, ale również ci, którzy po prostu chcą zacząć żyć zdrowiej – dodaje.

Biegi w całości finansowane są przez Partnerów komercyjnych, m.in.: ING Życie, Oknoplast, Nestle Health Science, Pharmaceris i Adrian Fabryka Rajstop, a także partnerów lokalnych. Organizację biegów wspierają gospodarze – MOSIR Zielona Góra oraz MOSIR Łódź.

Bieżące informacje o biegu: www.raktosieleczy.pl