NB 1080v12
 
25 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Rozmówki z uczestnikami mistrzostw świata


Przedstawiamy rozmowy z wszystkimi, indywidualnymi medalistami mistrzostw świata oraz najlepszymi Polakami w poszczególnych konkurencjach. Sprawdź co najlepsi biegacze myślą o swoim występie oraz warunkach w jakich przyszło im rywalizować.
przeczytaj także naszą relację: Mistrzostwa Świata w Bydgoszczy

JUNIORKI

Faith Chepngetich Kipyegon (Kenia)
Jestem bardzo zadowolona z wyniku. Warunki były ciężkie, ale udało mi się wygrać.

juniorki medalistki

Agnes Jebet Tirop (Kenia)
To był mój pierwszy bieg po lodzie przeprowadzony w tak wymagającej pogodzie. Bieg był bardzo trudny, ale oczywiście jestem bardzo zadowolona z wyniku i miejsca.
Alemitu Heroye (Etiopia)
Trasa i warunki były dziś bardzo trudne. Jeszcze nigdy nie biegałam w takim zimnie. Z tego też względu nie byłam w stanie w pełni wykorzystać swoich umiejętności. Myślałam o złotym medalu, ale ostatecznie wolą Boga sięgnęłam po brąz.

sofia ennaoui

Sofia Ennaoui (Polska)

Na ostatnich 100 m jeszcze walczyłam. Przed biegiem zakładałam sobie, że znajdę się w pierwszej dwudziestce piątce. Jestem 26. To miejsce też mnie satysfakcjonuje. Jestem szczęśliwa, że osiągnęłam taki wynik, zwłaszcza że nigdy nie biegałam na tak długich dystansach. Cieszę się, że jestem w Polsce a bieganie sprawia mi wielką przyjemność, także dlatego, że pozwala mi podróżować po całym świecie.  

Natalia Wiera (Polska)

Był to mój najdłuższy do tej pory start na zawodach, ale trenerka mówiła, ze dam radę wytrzymałościowo i jej wierzyłam. Poszło całkiem dobrze, ale muszę jeszcze dojrzeć do biegania takich dystansów.
JUNIORZY

Hagos Gebrhiwet (Etiopia)
Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałbym podziękować mojemu trenerowi, który wspaniale przygotował nasz zespół do tego ważnego startu. Jestem dumny z mojego zespołu i chciałbym pozdrowić ludzi w Etiopii, którzy muszą być teraz zadowoleni z naszego sukcesu.

hagos gebrhiwet

Leonard Barsoton (Kenia)

Wyścig był bardzo trudny i stanowił duże wyzwanie ze względu na warunki. To był mój pierwszy raz kiedy biegłem w takim zimnie i na śniegu. Cieszę się z wywalczonego medalu i myślę, że po powrocie do domu każdy będzie zadowolony z mojego występu. Teraz jestem po prostu bardzo wyczerpany.

Muktar Edris (Etiopia)
Trasa była bardzo trudna dla mnie. Padający śnieg i zimno nie są czymś do czego my, jako zespół, jesteśmy przyzwyczajeni. To sprawia, że ​​mój brązowy medal jest jeszcze bardziej cenny. Mamy bardzo silny zespół i dlatego udało nam się pokonać reprezentację Kenii po tylu latach oczekiwania.
Maciej Bielawiec (Polska)
Trasa w Bydgoszczy jest bardzo wymagająca.Podbieg był trudna, a jeszcze trudniejszy okazał się zbieg, gdzie trudno było utrzymać równowagę. Mój trener ustalił mi taktykę na dzisiaj i udało mi się ja dobrze zrealizować, ponieważ zakończyłem bieg na miejscu jakie oczekiwałem.

rafal matuszak

Rafał Matuszczak (Polska)

Jestem umiarkowanie zadowolony z występu. Rozmawiając z trenerem szacowaliśmy moje szanse na poziomie 80 miejsca, więc zajęcie 73-go  jest OK.  Jednak patrząc chociażby po tym, że Maciek (Bielawiec) pobiegł sporo lepiej ode mnie, a dwa tygodnie temu to ja byłem górą, to może było stać mnie na więcej? W Brzozie trenowaliśmy dość lekko, a ja jestem przyzwyczajony do dużo cięższego trenowania. 
SENIORKI

Emily Chebet (Kenia)
Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego wyścigu. Wygrałam tutaj w Bydgoszczy ponownie, ale tym razem trasa była o wiele trudniejsza. Nie tylko pogoda była wymagająca – śnieg i dużo błota – ale również wiele podbiegów i zbiegów, które musieliśmy pokonać. Fakt ten sprawia, że ​​jestem jeszcze bardziej zadowolona z mojego dzisiejszego złotego medalu. Kiedy wrócę do Kenii jestem pewna, że moi rodacy przywitają mnie bardzo serdecznie.

ayalew chebet

Hiwot Ayalew (Etiopia)
Trasa była bardzo ciężka. Najbardziej przyłożyłam się do trzeciego okrążenia i udało mi się odbiec od reszty rywalek, ale niestety nie utrzymałam tej przewagi do końca biegu.
Belaynesh Oljira (Etiopia)
W Polsce jest bardzo zimno, a bieg po oblodzonej trasie był ciężki. Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego występu. 
Agnieszka Mierzejewska (Polska)
Trzymałam od początku takie tempo, jakie zaplanowałyśmy całą drużyną. Nie spodziewałam się tak dużej ilości błota na trasie. Wzniesienie na trasie było bardzo trudne. Sam podbieg nie był zły, ale na zbiegu było bardzo ślisko i musieliśmy uważać przy każdym kroku. Osobiście jestem bardzo zadowolona z wyniku, ale na sukces polskiej drużyny składa się wysiłek wszystkich naszych zawodniczek. 

agnieszka mierzejewska

Katarzyna Kowalska (Polska)

Zaczęłam dobrze, w miarę spokojnie w okolicach 30 miejsca. Już na drugim okrążeniu opadłam z sił i niestety na każdym kolejnym okrążeniu spadałam na coraz niższe lokaty.

Dlaczego tak się stało? To jest 8 km krosu i trzeba być naprawdę bardzo dobrze przygotowanym, żeby zaprezentować się na poziomie. Mamy sezon po igrzyskach i zmieniliśmy trochę środki treningowe. Biegam zdecydowanie mniej kilometrów, można powiedzieć, że trochę odpoczywam. W ciągu 3,5 miesiąca doszłam do dość dobrej dyspozycji, ale to było zdecydowanie za mało. Tego się nie da oszukać. Trzeba mieć wybiegane sporo kilometrów i być dobrze przygotowanym siłowo. Udało mi się dwa tygodnie temu wygrać Mistrzostwa Polski, ale dziś w szybkim biegu te słabości dały sobie znać dużo mocniej i nie dało się tego oszukać.

Wydaje mi się że całe przygotowania do mistrzostw świata były przez PZLA przeprowadzone na 5+. Zaczęliśmy już od grudnia, może trzeba było jeszcze wcześniej? Zgrupowanie w Brzozie było na bardzo wysokim poziomie. Właściciele hotelu zadbali o wszystko, do tego stopnia, ze nawet mieliśmy odśnieżane trasy w lesie. Pełen dostęp do odnowy biologicznej. To zgrupowanie zdało swój egzamin.
SENIORZY

Japhet Kipyegon Korir (Kenia)
Pomimo trudnych warunków udało mi się osiągnąć dziś sukces. Przyjechałem do Polski, by walczyć o złoty medal dla Kenii i udało mi się to zrobić. Niedawno awansowałem do kategorii seniora i to, że w jednym z pierwszych startów udało mi się już odnieść sukces jest bardzo satysfackcjonujące. Warunki były bardzo trudne. Należy wspomnieć, że błoto i zimno nie uczyniły tego biegu łatwiejszego. Teraz moje plany to przygotować się do Mistrzostw Świata w Moskwie.

senior men

Imane Merga (Etiopia)
Najtrudniejsze na trasie było dziś wzgórze oraz to, że miejscami było bardzo ślisko. Jestem zadowolony z mojego srebrnego medalu i bardzo szczęśliwy, że wygraliśmy klasyfikację drużynową!
Teklemariam Medhin (Erytrea)
Wywalczyłem tu medal także w 2010 roku, więc Polskę traktuję teraz jak drugi dom. Trasa była trudna, ale to nie było to dla mnie problemem. Miałem nadzieję, że włączę się do walki o zwycięstwo, ale w drodze do Bydgoszczy spędziłem trzy dni na lotnisku w Kopenhadze z powodu jakiś problemów wizowych. Na tym ucierpiała trochę moja forma.

blazej brzezinski2

Błażej Brzeziński (Polska)
Udowodniliśmy, że w zespole jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. To kwestia odpowiedniego szkolenia. Przed mistrzostwami spędziłem miesiąc na przygotowaniach w Kenii i okazało się to bardzo dobrym posunięciem. Na początku wyścigu bałam się, że trochę przesadziłem z tempem. Starałem się zachować krótki dystans do czołówki. Na szczęście miałem dość siły by zakończyć bieg na bardzo dobrym, 28 miejscu. Teraz moim celem jest Orlen Warsaw Marathon.
Redakcja Bieganie.pl