New Balance 1080v12
 
22 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Reprezentacja Polski na IAAF World Relays 2015


Silna, 31-osobowa, reprezentacja Polski wystartuje 2 i 3 maja w Nassau – stolicy Bahamów – w drugiej edycji światowego festiwalu sztafet – IAAF/BTC World Relays.  Na czele naszej reprezentacji staną Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.
Polska wystawi w Nassau zespoły (kobiecie i męskie) w sztafetach 4 x 100, 4 x 400, 4 x 800 metrów oraz w biegu 1200-400-800-1600 metrów. Dodatkowo Polski Związek Lekkiej Atletyki zgłosił do startu na Bahamach męski zespół 4 x 200 metrów.

W biało-czerwonym zespole nie zabraknie wielkich gwiazd. Na starcie w Nassau staną m.in. mistrzowie Europy w biegu na 800 metrów Adam Kszczot i Marcin Lewandowski oraz wicemistrzyni kontynentu na 1500 metrów z Pragi Angelika Cichocka. O sile naszych sztafet 4 x 400 metrów stanowić będą medaliści z Pragi i Zurychu w tym Justyna Święty, Małgorzata Hołub, Rafał Omelko czy Łukasz Krawczuk.
Z grona naszych najlepszych zawodników zabraknie jedynie Ewy Swobody, Jakuba Krzewiny, Joanny Jóźwik i Artura Kuciapskiego.

Polskie zespoły mają szansę ustanowić pierwsze w historii naszego kraju rekordy w sztafecie 1200-400-800-1600 metrów oraz, wśród kobiet, w biegu rozstawnym 4 x 800 metrów (aktualnie w tabeli rekordów mamy w tych konkurencjach wakat). Posiadaczami najlepszego wyniku w historii światowej lekkoatletyki w biegu 1200-400-800-1600 są wśród mężczyzn Kenijczycy (9:15.56 z 2006 roku) oraz wśród kobiet Amerykanki (10:48.38 w 1988). Pierwsze osiem zespołów w majowych zawodach, w biegach 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów, zapewni sobie automatyczną kwalifikację do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

W ubiegłym roku, podczas inauguracyjnej edycji zawodów IAAF World Relays, reprezentacja Polski wywalczyła jeden medal – na podium stanęli panowie ze sztafety 4 x 800 metrów.  

Warto dodać, że zawody nie znajdują się w cyklu IAAF World Athletics Series i nie posiadają oficjalnie rangi mistrzostw świata.

Kobiety

4x 100 m – Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań)
4x 100 m – Marta Jeschke (SKLA Sopot)
4x 100 m, 4x 400 m – Anna Kiełbasińska (AZS AWF Warszawa)
4x 100 m – Marika Popowicz (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
4x 100 m – Ewelina Popowska (KS Podlasie Białystok)
4x 100 m – Karolina Zagajewska (AZS Poznań)
4x 400 m, 4x 800 m – Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
4x 400 m – Joanna Linkiewicz (KS AZS AWF Wrocław)
4x 400 m, 1200-400-800-1600 m – Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław)
4x 400 m, 1200-400-800-1600 m – Monika Szczęsna (AZS-AWF Katowice)
4x 400 m – Justyna Święty (AZS-AWF Katowice)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Katarzyna Broniatowska (KS AZS AWF Kraków)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Syntia Ellward (WKS Flota Gdynia)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice)
   
Mężczyźni   
   
4x 100 m, 4 x 200 m – Jakub Adamski (OŚ AZS Poznań)
4x 100 m – Dariusz Kuć (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
4x 100 m, 4x 200 m – Kamil Masztak (WKS Grunwald Poznań)
4x 100 m, 4x 200 m – Remigiusz Olszewski (OŚ AZS Poznań)
4x 100 m, 4x 200 m – Adam Pawłowski (OŚ AZS Poznań)
4x 100 m, 4x 200 m 4x 400 m – Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn)
4x 200 m, 4x 400 m, 1200-400-800-1600 m – Rafał Omelko (KS AZS AWF Wrocław)
4x 400 m – Mateusz Fórmański (ZLKL Zielona Góra)
4x 400 m – Kacper Kozłowski (KS AZS UWM Olsztyn)
4x 400 m, 1200-400-800-1600 m – Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
4x 400 m – Michał Pietrzak (AZS-AWF Katowice)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Mateusz Demczyszak (WKS Śląsk Wrocław)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Kamil Gurdak (MKS Stal Nowa Dęba)
4x 800 m – Karol Konieczny (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Adam Kszczot (RKS Łódź)
4x 800 m, 1200-400-800-1600 m – Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)