szewinska
30 listopada 2022 Artur Kozłowski Sport

Rekordy z brodą: Irena Szewińska królowa 400 metrów

Irena Szewińska była pierwszą w historii zawodniczką, która przebiegła dystans 400 metrów poniżej 50 sekund. Przez wiele lat zdominowała dystans jednego okrążenia na świecie, wyprzedzając na listach światowych inne zawodniczki nawet o pół sekundy. Do niej należy również drugi najstarszy biegowy rekord Polski, który został ustanowiony w Montrealu tego samego dnia, w którym Bronisław Malinowski bił rekord Polski na 3000 metrów z przeszkodami.

Irena Szewińska – rekord Polski na 400m

Czas: 49.28
Data uzyskania: 28 lipca 1976
Lokalizacja: Montreal (Igrzyska Olimpijskie)
Miejsce w biegu: 1
Dni od rekordu: 16 926 (na dzień pisania artykułu)

Do Montrealu Irena Szewińska jechała miesiąc po ustanowieniu rekordu świata na 400 metrów. 22 czerwca 1976 w Bydgoszczy przebiegła dystans jednego okrążenia w czasie 49.75, odbierając tym samym rekord świata zawodniczce z NRD Christine Brehmer, która w maju tego samego roku przebiegła 49.77. Co ciekawe, w Bydgoszczy, zanim Szewińska pobiegła 400 metrów wystartowała również na 100 metrów w 11.22 oraz w sztafecie 4 x 100 metrów.

Do Igrzysk Olimpijskich Szewińska przygotowywała się w Font Romeu, gdzie zrobiła sprawdzian 2 x 300 metrów na 30 minutowej przerwie z wynikami 36.66s oraz 35.69s, co było bardzo dobrym prognostykiem przed starciem z Christine Brehmer. W Montrealu została zgłoszona do biegów na 200 i 400 metrów. Na 400 metrów trzeba było jednak wziąć udział w 4 biegach jeśli chciało się zdobyć medal, dlatego Szewińska zrezygnowała z 200 metrów skupiając się jedynie na biegu na jedno okrążeniu.

W pierwszym biegu eliminacyjnym Szewińska zajęła trzecie miejsce, biegnąc jedynie na zaliczenie w 52.75. W ćwierćfinale, z którego wchodziły do półfinału 4 zawodniczki, zajęła ostatnie premiowane awansem czwarte miejsce. Po tym starcie pojawiły się głosy, że Szewińska jest bez formy. To wtedy sprawozdawca Bohdan Tomaszewski powiedział słowa, że „pani Irena nie jest już tak świeża w kroku jak dawniej”.

Na szczęście wyniki z pierwszych dwóch rund eliminacji poszły w zapomnienie, dzięki świetnemu biegowi i zwycięstwie w półfinale Igrzysk Olimpijskich. Szewińska wygrała swój bieg uzyskując bardzo dobre 50.48. W tym samym półfinale miała wystąpić wschodząca gwiazda Marita Koch, jednak ostatecznie nie stanęła na starcie, podobno z powodu kontuzji.

28 lipca 1976 roku nadszedł finał . Szewińska startowała z czwartego toru i przez większość dystansu biegła obok Brehmer. Dopiero na ostatniej prostej Szewińska włączyła wyższy bieg i zostawiła rywalki daleko w tyle ustanawiając znakomity rekord świata 49.28. Finałowe międzyczasy to 200m w 23.00 i 300m w 34.85.

8Debra SapenterUSA51.66

Bez wątpienia pani Irena byłą królową światowej lekkiej atletyki, i jedną z najbardziej rozpoznawalnych ambasadorek polskiego sportu i Polski za granicą. Była 7-krotną medalistką olimpijską, rekordzistką, Polski, Europy i świata. Specjalizowała się w biegach sprinterskich, skoku w dal. Startowała też w biegach przez płotki i w pięcioboju. Na poprzedzających jej pierwszych swoich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wystartowała miesiąc wcześniej na mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Tam wraz koleżanką z reprezentacji  Ewą Kłobukowską zostały uznane za niezwykłe talenty i okrzyknięte rewelacyjnym duetem K-K. W Tokio zdobyła  pierwsze swoje 3 medale olimpijskie.

Była 12 krotną rekordzistką świata, 50 razy reprezentowała  Polskę w międzypaństwowych meczach lekkoatletycznych, pięciokrotnie biła rekord Europy, 23 razy wygrywała mistrzostwo Polski. Warto przypomnieć, że p. Irena przerwała utytułowaną karierę, aby poświęcić się  macierzyństwu. Po urodzeniu dziecka, wróciła na bieżnię i dalej kontynuowała z sukcesami karierę sportową.

W 1974 r. światowe agencje prasowe uznały ją za najlepszą sportsmenkę świata, a rok później prezydent Francji Valery Giscard d’Estaign osobiście wręczył Szewińskiej nagrodę Francuskiej Akademii Sportu.

W plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, „Polityki” i „Tempa” została uznana za najważniejszą postać polskiego sportu w XX wieku. 4-krotnie wygrała w plebiscycie
„Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca roku.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, aktywnie włączyła się do prac gremiów sportowych. Działała w Polskim Związku Lekkiej Atletyki ( gdzie z czasem została prezesem), a także m.in.  w Komitecie Kobiecym Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej IAAF, Radzie Europejskiego Stowarzyszenia Lekkiej Atletyki, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Zasłużona Mistrzyni Sportu.

• 4 x najlepszy sportowiec w plebiscycie Przeglądu Sportowego

Partnerem cyklu Rekordy z brodą jest marka Remington.

remington
rekordy z brodą

Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl