kenia
30 listopada 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Kenia nie zostanie ukarana za dopingowy skandal


Prezydent World Athletics Sebastian Coe poinformował, że reprezentacja Kenii pomimo wielu pozytywnych testów dopingowych nie zostanie zawieszona.

Podczas konferencji prasowej w Rzymie Coe wyraził swoje zaniepokojenie i powiedział, że władze światowej lekkoatletyki będą bacznie obserwować sytuację w Kenii.

Dodał, że Kenijczycy nie zostaną, tak jak Rosjanie wykluczeni z międzynarodowych imprez, ponieważ tamtejszy rząd wyłożył 5 milionów dolarów rocznie na najbliższe 5 lat na walkę z dopingiem.

Kenijczycy od kilku lat wpadają na dopingu, podobnie było i w tym roku. 40% pozytywnych testów na obecność niedozwolonych substancji należało do sportowców z tego kraju.

W trakcie konferencji odniesiono się też do sytuacji Rosji. Coe przyznał, że na rosyjskie sankcje trzeba patrzeć dwutorowo. Jedno zawieszenie dotyczy dopingu, a drugie jest związane z wojną w Ukrainie.

Jak twierdzi szef grupy zadaniowej World Athletics ds. przywrócenia Rosji do globalnej rywalizacji Rune Andersen rosyjska federacja pod wodzą Iriny Priwałowej poczyniła już starania w kwestii walki z dopingiem w swoim kraju.

Ewentualne przywrócenie Rosji do struktur światowej lekkoatletyki będzie ponownie omawiane w marcu 2023 roku.

Coe podsumował kończący się rok. Za duży sukces uznał Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie i Mistrzostwa Świata w Eugene. Ta pierwsza impreza przyniosła zysk w wysokości 43 milionów dolarów, a ta druga dała World Athletics 273 miliony dolarów.

Poinformowano również o tym, że w 2024 roku World Athletics Relays odbędzie się w Bahamach, a Mistrzostwa Świata w Biegach Ulicznych będą od 2025 roku rozgrywane co roku, a nie jak teraz co dwa lata.

Możliwość komentowania została wyłączona.