photo 61
5 lutego 2020 Krzysztof Brągiel Sport

Rekord Polski z zaskoczenia – Aneta Lemiesz rozprowadzała w Ostrawie


Aneta Lemiesz nie przestaje zaskakiwać. W Ostrawie nasza etatowa pacemakerka poprowadziła Lemlem Hailu do nowego rekordu mitingu na 1500 metrów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po drodze nasza biegaczka poprawiła własny rekord Polski Mastersów na 800 metrów.

Miting Czech Indoor Gala początkowo rozgrywany był w Pradze, potem w Jabłońcu nad Nysą, a od sezonu 2017 miastem gospodarzem jest Ostrawa. Zawody zaliczane są do serii European Athletics Permit Meeting. W środę 5 lutego do Czech w roli „zająca” wybrała się Aneta Lemiesz – kiedyś wicemistrzyni świata juniorek na 400 metrów, a obecnie halowa mistrzyni świata Masters na 400 i 800.

Afrykanki chciały szybciej

Polka od zeszłego sezonu regularnie sprawdza się w roli pacemakera na największych mitingach świata, włącznie z prestiżową Diamentową Ligą. Nasza biegaczka ceniona jest za pełen profesjonalizm i „zegarek w głowie”. Jeśli czterysetka ma być pokonana w 57 sekund, to można być spokojnym, że tak właśnie będzie, o ile za rozprowadzanie biegu bierze się Lemiesz (jak choćby podczas DL w Londynie, na filmie poniżej).

https://youtube.com/watch?v=Me7BRppGCAg

W Ostrawie nasza zawodniczka prowadziła wyścig na 1500 metrów mocnym zawodniczkom z Etiopii – Lemlem Hailu i Tigist Ketemie. Pierwszą możemy pamiętać z niedawnych zawodów w Karlsruhe, gdzie zajęła 3 miejsce, na końcówce spychając poza podium utytułowaną Chepkoech. Lemiesz została w Czechach zatrudniona na dystansie 800 metrów, które przebiegła w 2:08.64. Jest to czas o ponad sekundę lepszy niż jej własny halowy rekord Polski Masters (2:09.85 ze stycznia tego roku).

– Miało być trochę wolniej, bo 2:12 – zdradziła nam Aneta Lemiesz. – Jednak Afrykanki były mocne i chciały szybciej, więc musiałam się dostosować. Finalnie zwyciężczyni pobiła rekord mitingu, więc robota wykonana – podsumowała z uśmiechem pacemakerka.

Łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że Hailu, która wygrała zawody z wynikiem 4:05.08, zabrała rekord imprezy Sofii Ennaoui (4:05.22 z zeszłego sezonu). Rezultat Etiopki jest jej rekordem życiowym i szóstym czasem na tegorocznych światowych listach.

Zapytaliśmy Anetę Lemiesz o kolejne plany startowe.

– W Toruniu 8 lutego prowadzę bieg na 1500 metrów. Później 12 lutego w Dublinie będę biegać, jako pacemaker na 800, a 15 lutego czeka mnie jeszcze prowadzenie biegu na 1000 metrów w Glasgow – wyliczała zapracowana zawodniczka.

W Ostrawie zobaczyliśmy też innych naszych reprezentantów. Wymieńmy najciekawsze rezultaty. Patrycja Wyciszkiewicz zajęła 2 miejsce na 400 m (52.65), Marika Popowicz-Drapała była 3 na 60 m (7.41), Martyna Galant przybiegła na 4 pozycji na 1500 m (4:11.52). W konkurencjach niebiegowych, pchnięciem na miarę World Lead popisał się Konrad Bukowiecki, posyłając kulę na 21.88.

PEŁNE WYNIKI CZECH INDOOR GALA 2020

Fot. Marta Gorczyńska

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.