przedw
5 sierpnia 2023 Karolina Obstój Sport

Przedwojewski wygrywa KAT100! Polacy rozbili bank

Bartek Przedwojewski, Marcin Rzeszótko i Michał Rajca znaleźli się w pierwszej trójce na Marathon Trail rozgrywanego podczas austriackich zawodów KAT100 by UTMB. Na tym samym dystansie Katarzyna Wilk zajęła trzecie miejsce. Walka na trasie była bardzo emocjonująca od początku do końca.

Polecam w tym momencie czytania puścić w tle piosenkę “It’s Raining Men” Geri Halliwell. Deszcz nie odpuszczał przez cały bieg i z tego powodu organizatorzy skrócili delikatnie trasę Marathon Trail o 400 metrów długości i 190 metrów przewyższenia. Po zmianie, trasa liczyła 47,8 km długości z całkowitym przewyższeniem wynoszącym 3030 m.

KAT100 był ostatnią w tym roku szansą na uzyskanie kwalifikacji na tegoroczne UTMB, które rozpocznie się pod koniec sierpnia. Pierwsza trójka kobiet i mężczyzn z dystansu Marathon Trail uzyskuje automatycznie możliwość startu na OCC, czyli biegu rozgrywanym na dystansie 50 km. Biegacze mogą wykorzystać tę “wejściówkę” na UTMB rozgrywane w tym roku lub w 2024 roku.

Całe podium dla Polaków

Od początku do końca walka o czołowe miejsca rozgrywała się pomiędzy szóstką biegaczy. Trzema Polakami: Bartkiem Przedwojewskim, Marcinem Rzeszótko i Michałem Rajcą oraz Słowakiem Peterem Frano – brązowym medalistą tegorocznych Mistrzostw Świata na dystansie Long Trail, Słoweńcem Urbanem Jerebem oraz Francuzem Antoine Thiriat. W okolicy 20 kilometra prowadził Bartek, za nim biegł Michał, a na trzeciej pozycji Marcin.

Zwyciężył Bartek Przedwojewski, któremu pokonanie prawie 48 kilometrów zajęło 4 godziny 20 minut i 36 sekund. Po ponad 4 minutach za Bartkiem na metę dobiegł Marcin Rzeszótko z wynikiem 4:25:04, a niecałą minutę za nim, polskie podium dopełnił Michał Rajca (4:26:00). Michał miał z pewnością stresujące ostatnie metry rywalizacji, bowiem 35 sekund za nim na metę dobiegł Urban Jereb (4:26:35). Peter Frano ukończył rywalizację na piątej pozycji, a wspomniany wcześniej Antoine Thiriat finiszował na szóstym miejscu. Takiego polskiego podium na imprezie sygnowanej przez UTMB jeszcze nie mieliśmy!

TOP5 Marathon Trail

1. Bartłomiej PRZEDWOJEWSKI 04:20:36
  2. Marcin RZESZÓTKO 04:25:04
  3. Michał RAJCA 4:26:00
  4. Urban JEREB 4:26:35
  5. Peter FRANO 4:33:31

Na 14 pozycji z czasem 5:25:39 finiszował Michał Orzeł. W zawodach nie wystartował Włoch Andreas Reiterer – srebrny medalista tegorocznych Mistrzostw Świata na dystansie Long Trail.

Katarzyna Wilk trzecia

W biegu na tym samym dystansie brała udział także Katarzyna Wilk. Przebieg rywalizacji kobiet był równie emocjonujący dla kibiców z Polski, ponieważ Kasia biegła cały czas w okolicy 3-5 miejsca. Finalnie dobiegła do mety na trzeciej pozycji z czasem 5:40:41. Zwyciężyła Austriaczka Isabell Bichler z wynikiem 5:29:20, wyprzedzając o zaledwie 4 sekundy Amerykankę Emmiliese Von Avis (5:29:24)! Na czwartej pozycji dobiegła Polka Claudia Chmielowska, a na piątej Ragna Debats – “na papierze”, pod kątem punktacji UTMB INDEX, najmocniejsza zawodniczka w stawce.