31 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Przed nami wielkie ściganie – Prefontaine Classic


Dzisiaj i jutro czeka nas czwarty w tym sezonie mityng Diamentowej Ligi i zarazem drugi rozgrywany na terenie Stanów Zjednoczonych. Po Nowym Jorku tym razem lekkoatleci udali się do Eugene, by tam uczcić pamięć niezwykłego biegacza Steve Prefontaine’a. Na starcie zobaczymy prawdziwe gwiazdy m.in: Mo Faraha, Galena Ruppa, Kenenisa Bekele i… Adama Kszczota!

pre_548.jpg
fot. PreClassic.com

Prefontaine Classic to pierwszy tegoroczny mityng Diamentowej Ligi rozgrywany na przestrzeni dwóch dni. Rywalizacja lekkoatletów rozpocznie się już w piątek od konkursu rzutu młotem kobiet (na starcie stanie m.in. Anita Włodarczyk) – punktem kulminacyjnym tego dnia będzie silnie obsadzony bieg mężczyzn na dystansie 10000 m – a zakończy w sobotę biegiem mężczyzn na 1 milę. Zmagania lekkoatletów z drugiego dnia mistrzostw będzie można śledzić na żywo w telewizji.

Organizatorzy zawodów w Eugene od lat starają się, żeby na starcie ich mityngu stanęli najlepsi zawodnicy na świecie. Ze względu na patrona mityngu, który specjalizował się w biegach średnich i długich, szczególny nacisk kładą właśnie na obsadę konkurencji biegowych. Tak jest też w tym roku. Na listach startowych znajdziemy wiele znanych nazwisk, które gwarantują ogromne emocje.

Kenenisa Bekele celuje w wynik 26:36

Już w pierwszym dniu zawodów miało dojść do niezwykłego pojedynku. Bieg na dystansie 10000 zapowiadany był jako starcie gigantów: rekordzisty świata – Kenenisy Bekele i aktualnego mistrza olimpijskiego – Mo Faraha. Niestety z uwagi na problemy żołądkowe Brytyjczyka zrezygnował on z udziału w długim biegu. Zobaczymy go w na bieżni w Eugene dzień później w rywalizacji na 5000 m. Kenenisa, aktualny rekordzista świata (26:17.53) i rekordzista mityngu (26:25.97) staje się więc głównym faworytem do zwycięstwa. Etiopczyk wspomina, że jest w dobrej formie i chce, żeby pacemaker pokonał dla niego pierwszą połowę dystansu w 13:18. Czy mu się to uda i czy Beleke zdoła to tempo utrzymać do końca przekonamy się już dziś o godzinie 19:50 czasu miejscowego.(4:50 w Polsce).

Kenenisa Bekele Berlin 2009
Kenenisa Bekele (fot. André Zehetbauer, wikipedia.org)

Obok Beleke na starcie stanie 5 innych zawodników legitymujących się rekordami życiowymi poniżej 27 minut oraz kilku innych zawodników ze światowej czołówki, a wśród nich Imane Merga (przełajowy wicemistrz świata z Bydgoszczy), Tariku Bekele (brat Kenenisy) oraz Kenijczycy: Emmanuel Bett (PB 26:51.16), Vincent Chepkok (26:51.68), Geoffrey Kipsang (lider list światowych w półmaratonie) i Panul Tanui (lider tegorocznych list na 10000 m).

Dla kibiców z Europy interesująco zapowiada się także występ Niemca Arne Gabiusa, Włocha Daniele Meucci’ego i znanego dotychczas z występów w biegach przeszkodowych Bouabdellaha Tahri’ego z Francji. 

W jakiej formie znajduje się Adam Kszczot?

Piątkowy bieg na 10000 m nie jest zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi. Podobnie jest z rozgrywanym dzień później wyścigiem mężczyzn na dystansie 800 m. Na podstawie analizy listy startowej trudno jednak stwierdzić, żeby ten fakt odjął tej konkurencji prestiżu – wręcz przeciwnie. Obsada biegu prezentuje się niezwykle okazale. Na starcie zobaczymy m.in. brązowego medalistę ostatnich IO – Timothy’ego Kituma, 4 i 5 zawodnika z Londynu – Duane’a Solomona i Nicka Symmondsa, halowego mistrza świata – Mohameda Amana oraz naszego reprezentanta – Adama Kszczota. 

adam_kszczot.jpg

Z grona finalistów ubiegłorocznych Igrzysk na starcie zabraknie jedynie Davida Rudishy, który wycofał się dosłownie w ostatniej chwili na skutek problemów z kolanem, srebrnego medalisty Nijela Amosa i siódmego na mecie – Abubakera Kakiego. Poniżej pełna lista startowa 800 m mężczyzn (stan na 31 maja, godz. 08:25).

Mohammed Aman (Etiopia) – 1:42.53

Job Kinyor (Kenia) – 1:43.76
Timothy Kitum (Kenia) – 1:42.53
Leonard Kirwa Kosencha (Kenia) -1:43.40
Adam Kszczot (Polska) – 1:43.30
Andrew Osagie (Wielka Brytania) – 1:43.77
Abraham Kipchirchir Rotich (Kenia) – 1:43.13
Matthew Cherer (USA) – 1:46.11 (pacemaker)
Duane Solomon (USA) – 1:42.82
Nick Symmonds (USA) – 1:42.95

Murowanym faworytem do odniesienia zwycięstwa był Rudisha, który startami w Doha i Nowym Jorku udowodnił, że jest bardzo dobrze przygotowany do tego sezonu. Jego absencja sprawia, że walka o pierwsze miejsce jest sprawą otwartą. W ten sytuacji liczymy na dobry występ Adama Kszczota. Podopieczny trenera Zbigniewa Króla w marcu sięgnął po tytuł halowego mistrza Europy i z pewnością chciałby, żeby zimowy sukces pomógł mu w dobrych startach na otwartym stadionie. W Eugene zawodnik poza walką o zwycięstwo powinien starać się także o minimum na sierpniowe mistrzostwa świata, które wynosi 1:45.30. Przy szybkim biegu nie powinno być problemu z jego uzyskaniem, gdyż reprezentant Polski już w ubiegłym roku uzyskał w Eugene wynik lepszy – 1:44.71, który dał mu wówczas 5 pozycję.

Kto faworytem w pozostałych biegach?

Sporo powinno się dziać także w innych biegach średniodystansowych. Imponująco przedstawia się lista startowa biegu na dystansie 1 mili rozgrywanym na cześć Billa Bowermana – założyciela firmy Nike. Znajdziemy na niej m.in. nazwisko Asbela Kipropa, trzykrotnego zwycięzcę tego biegu w latach 2009, 2010 i 2012. Kenijczyk znajduje się w tym sezonie w bardzo wysokiej formie, wygrywał już w tym roku w Doha i Szanghaju i z pewnością w Eugene będzie chciał powiększyć swój dorobek punktowy w rankingu Diamond Race. 

Swój dorobek o kolejne 4 punkty powiększyć może także Francine Niyonsaba. Nieoczekiwana zwyciężczyni mityngu w Szanghaju nie będzie miała jednak łatwego zadania. Jej rywalkami będą bowiem Janeth Jepkosgei, szybkie Rosjanki Yekaterina Poistogova i Mariya Savinowa oraz Amerykanki Alysia Montano i Brenda Martinez. Na starcie pojawi się także młoda rewelacja – Mary Cain, która udowodniła, że stać ją na szybie bieganie.

Zapowiadając mityng w Eugenie nie sposób wspomnieć także o biegu mężczyzn na dystansie 5000 m. Tu także możemy być świadkami bardzo szybkiego wyścigu. Na starcie zabraknie niestety Hagosa Gebrhiweta (lidera tegorocznych list), ale mimo to zawodnicy powinni powalczyć o wynik poniżej 13 minut. Trudno bowiem oczekiwać, żeby Afrykanie: Yenew Alamirew, John Kipkoech, Isiah Koech Thomas Longosiwa i Edwin Soi, Amerykanie Bernard Lagat, Dathan Ritzenhein i Galen Rupp i wspomniany wcześniej Brytyjczyk Mo Farah nie byli zainteresowani uzyskaniem świetnych wyników.

Według wstępnych informacji wynika, że pacemakerzy mają uzyskać czas w okolicach 7:46-7:48 na 3000 m, co ma zbliżyć zawodników do uzyskania rezultatu nieznacznie lepszego od 13:00.


Allyson Felix (fot. Vinod Divakaran, Doha Stadium Plus Qatar)

Emocje także w sprincie

Prefontaine Classic to oczywiście nie tylko rywalizacja w biegach średnio i długodystansowych. Swoje chwile na pokazanie się publiczności będą mieli także sprinterzy. Tu najciekawiej zapowiada się bieg kobiet na dystansie 100 m z udziałem podwójnej złotej medalistki igrzysk olimpijskich w biegu na 100 m (Pekin 2008 i Londyn 2012) – Shelly-Ann Fryser-Pryce, mistrzyni olimpijskiej na 200 m – Allyson Felix i podwójnej mistrzyni olimpijskiej na tym samym dystansie (Ateny 2004 i Pekin 2008) – Veronici Campbell-Brown. Wszystkie powinny powalczyć o wynik poniżej 11 sekund, a nie bez szans na podobny rezultat są także Murielle Ahoure, Tianna Madison, Blessing Okagbare i Kerron Stewart.

Najsilniej obsadzonym biegiem sprinterskim mężczyzn będzie bieg na dystansie jednego okrążenia. Mimo silnej stawki pewnym faworytem do zwycięstwa będzie Kirani James. Złoty medalista z Londynu wygrywając w Szanghaju udowodnił, że nie ma na niego silnych. I póki co młody Luguelín Santos oraz doświadczony LaShawn Merritt nie są w stanie mu zagrozić.

Faworyci pozostałych konkurencji biegowych:

100 m mężczyzn: Nesta Carter, Justin Gatlin, Michael Rodgers,
200 m mężczyzn: Walter Dix, Nickel Ashmeade, Churandy Martina,
400 m kobiet: Christine Ohuruogu, Sanya Richards-Ross, DeeDee Trotter,
1500 m kobiet: Maryam Yusuf Jamal, Faith Chepngetich Kipyegon, Yelena Soboleva,
5000 m kobiet: Gelete Burka, Mercy Cherono, Tirunesh Dibaba, Linet Masai,
400 m ppł. kobiet: Natalya Antyukh, Lashinda Demus, Zuzana Hejnova,
3000 m pprz. mężczyzn: 3000 m pprz. mężczyzn: Ezekiel Kemboi, Conseslus Kipruto, Paul Kipsiele Koech, Mahiedine Mekhissi Benabbad, Abel Kiprop Mutai, Hillary Kipsang Yego.

Oprócz Adama Kszczota w Eugene wystartuje dwójka innych Polaków: wspomniana Anita Włodaczyk i Piotr Małachowski. Dla Włodarczyk będzie to pierwszy start w tym roku, natomiast dla Małachowskiego już czwarty. W poprzednich trzech odniósł trzy zwycięstwa i w Euguene także będzie jednym z faworytów, choć jego główny rywal – Robert Harting – rzucił w tym sezonie dysk na odległość 68 metrów i 31 centymetrów (najlepszy wynik Polaka z tego roku jest o około 1 metr gorszy).

Program zawodów (godzina czasu miejscowego)

piątek, 31 maja

18:00 Rzut młotem Kobiety Lista startowa
19:15 diament.png Pchnięcie kulą Kobiety Lista startowa
19:19 diament.png Skok w dal Mężczyźni Lista startowa
19:23 diament.png Rzut oszczepem Kobiety Lista startowa
19:25 1500 m Mężczyźni Lista startowa
19:34 800 m B Kobiety Lista startowa
19:41 1 mila B Mężczyźni Lista startowa
19:50 10000 m Mężczyźni Lista startowa

sobota, 1 czerwca

12:22 diament.png Trójskok Kobiety Lista startowa
12:24 400 m Kobiety Lista startowa
12:27 diament.png Skok o tyczce Mężczyźni Lista startowa
12:34 5000 m Mężczyźni Lista startowa
12:58 diament.png Skok wzwyż Mężczyźni Lista startowa
13:03 diament.png 400 m ppł. Kobiety Lista startowa
13:11 diament.png 3000 m pprz. Mężczyźni Lista startowa
13:24 1500 m Kobiety Lista startowa
13:33 diament.png 100 m Kobiety Lista startowa
13:39 diament.png Rzut dyskiem Mężczyźni Lista startowa
13:42 100 m  Mężczyźni Lista startowa
13:49 diament.png 400 m Mężczyźni Lista startowa
13:55 diament.png 800 m Kobiety Lista startowa
14:05 diament.png 110 m ppł. Mężczyźni Lista startowa
14:13 diament.png 200 m Mężczyźni Lista startowa
14:20 diament.png 5000 m Kobiety Lista startowa
14:40 800 m Mężczyźni Lista startowa
14:47 diament.png 1 mila Mężczyzn Lista startowa

Transmisję na żywo z mityngu w Eugene przeprowadzi Polsat Sport Extra. Początek o godzinie 22:00 (sobota, 1 czerwca). Strona mityngu: www.diamondleague-eugene.com.

Możliwość komentowania została wyłączona.