1 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Sofia Ennaoui bliska rekordu Polski w Dessau

Kilkunastu polskich biegaczy wzięło udział w piątkowym mityngu Anhalt 2013. Zawody rozegrane na mokrej bieżni w niemieckim Dessau nie sprzyjały uzyskiwaniu wartościowych rezultatów, mimo to bardzo udany start odnotowała Sofia Ennaoui. 17-latka była bliska poprawienia rekordu Polski Juniorek w biegu na 3000 m.
Najwyższe, drugie miejsce z grona startujących w Niemczech polskich biegaczy zajęła Katarzyna Broniatowska. Brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy w biegu na 1500 m uległa jedynie Brytyjce Laurze Muir. Bieg można zobaczyć na filmie poniżej.

Dobrze start w Dessau wspominać będzie także Sofia Ennaoui. Kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w kategorii juniorek i juniorek młodszych zajęła w piątek 4 miejsce w biegu na 3000 m uzyskując przy tym wartościowy wynik 9:09.26 – jedynie o 1.17 s gorszy od rekordy Polski juniorek należącego do samej Lidii Chojeckiej.

Podopieczna Wojciecha Szymaniaka trenuje lekkoatletykę od stosunkowo niedawna. Urodzona w Ben-Guerir (Maroko) zawodniczka pierwsze starty rozpoczęła cztery lata temu, mimo to 17-latka ma już na swoim koncie wiele sukcesów, w tym udane występy na arenie międzynarodowej. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów zajęła 10 miejsce w biegu na 1500 m, natomiast w tym roku była 26 podczas przełajowych mistrzostw świata w Bydgoszczy.

1. Verena Sailer (Niemcy) – 11.50

3. Marika Popowicz (Polska) – 11.52 (0.0)

8. Agnieszka Leszczyńska (Polska) – 2:09.33
– Joanna Jóźwik (Polska) – nie ukończyła (pacemaker)

5. Tomasz Szymkowiak (Polska) – 8:32.48
– Krystian Zalewski (Polska) – nie ukończył (pacemaker)

Szybkie biegi Zalewskiego w Rydze

Warto dodać, że nasi reprezentanci w ostatnich dniach startowali również w Rydze. Stolica Łotwy okazała się szczęśliwa szczególnie dla Karola Zalewskiego, który od początku sezonu znajduje się w wyśmienitej formie. Tym razem zawodnik AZS-UWM Olsztyn zwyciężył w biegu na 200 m uzyskując czas 20.71 (1.0) oraz poprawił rekord życiowy na 100 m – 10.48 (1.6). Oba rezultaty są najlepszymi wynikami w tym roku w Polsce.

Najlepszy wynik na tegorocznych listach krajowych uzyskała także Justyna Korytkowska. Polka zajęła czwarte miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami – 10:11.41. Szóste miejsce w tym samym biegu wywalczyła Urszula Nęcka (10.15.83), a dziewiąte Izabela Dziedziech (11:00.94). Zwyciężyła Białorusinka Svetlana Kudilich – 9:48.68.