11 września 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Powitanie od Redakcji


Powitanie od Redakcji, 11 września 2007

Pragnę przeprosić wszystkich, że przygotowania do startu trwały tak długo. Ale w końcu ruszamy. Przepraszam za błędy, niepodpięte grafiki czy inne ułomności, które pojawiać się będą w początkowym okresie na stronie. Nawet nie ma sensu prosić was w tym momencie o przysyłanie informacji o zauważonych błędach, bo wiemy, że jest ich wiele. Nadal mamy mnóstwo artykułów, na których przeniesienie do serwisu nie było jeszcze czasu, ale będziemy to robić sukcesywnie. Jednak pora na start była już najwyższa i zdecydowaliśmy się, że nie możemy dłużej czekać, aż wszystko będzie działać na „tip-top”.

Bieganie.pl – to historia. Nawet wielu z was nie zdaje sobie z tego sprawy, ale z biegania.pl powstało prawie całe nasze amatorskie środowisko biegowe. Biegajznami i Maratony Polskie mają swoje korzenie właśnie tu. Bieganie.pl to po prostu najstarszy polski portal biegowy.

Przez cztery ostatnie lata na stronie nie działo się nic, forum żyło swoim powolnym, spokojnym trybem, dyskusji nie było wiele, ale często były to dyskusje na mocnym, merytorycznym poziomie. „Nie ilość, ale jakość” – zdawali się mówić użytkownicy bieganie.pl 🙂 .

Bieganie.pl ma dzisiaj dwa priorytety:

  • uczynienie z biegania masowej aktywności wśród Polaków poprzez dostarczanie rzetelnych informacji i promowanie idei biegania,
  • uczynienie polskich zawodników wyczynowych lepszymi w konfrontacji z konkurencją.

Cechą bieganie.pl, mam nadzieję, że bardzo wyraźną będzie dobra, merytoryczna, często aktualizowana strona. Udało się nam pozyskać do współpracy naprawdę fajny zespół, który nie mam wątpliwości będzie się jeszcze rozrastał. Za kilka dni (w okolicach Maratonu Warszawskiego) przedstawimy wam większość zespołu. Forum będzie moderowane, na bieżąco porządkowane, ale nie bardzo rozbudowane.

Nasza strona ma zajmować się także światem zawodniczym. Być medium na bieżąco informującym o tym, co w polskim i światowym bieganiu profesjonalnym się dzieje. Piłka nożna, gry zespołowe, Formuła 1, mogą mieć tu wstęp tylko wtedy, kiedy będziemy mówić o treningu biegowym zawodników. 🙂 Co innego z dyscyplinami wytrzymałościowymi – kolarstwo, narciarstwo biegowe, chód sportowy, czy inne dyscypliny, których specyfika wysiłku jest podobna – będą dla nas także interesujące i jeśli tylko pojawią się autorzy ciekawych tekstów dotyczących tych dyscyplin – z przyjemnością je zamieścimy.

Bieganie.pl powołało do życia Fundację Bieganie (nie prowadzącą działalności gospodarczej). W jakim celu zapytacie się? Nikt z nas nie jest zadowolony z poziomu jaki reprezentują nasi najlepsi biegacze w porównaniu z czołówką z zagranicy. Raz na jakiś czas zdarzy się, że odnosimy sukces, ale bez wątpienia czasy naszej biegowej potęgi to historia. To efekt wielu czynników spośród których dwa – czyli zły system szkolenia młodzieży i brak systemu wspomagania zawodników wyczynowych doprowadziły do zapaści. Jeśli chcemy aby nasi zawodnicy biegali na najwyższym poziomie, muszą żyć i trenować na najwyższym poziomie. Rekrutacja i szkolenie zdolnej młodzieży oraz zapewnienie systemu finansowania dla polskiego biegania – to jeden z głównych celów Fundacji.

Próbujemy iść tą samą drogą, jaką kilka lat temu wybrali Amerykanie, którzy na początku XXI wieku zdali sobie sprawę z tego, że ich bieganie także znajduje się w stanie zapaści. W roku 2001 w USA było 20 biegaczy, którzy pobiegli maraton w czasie poniżej 2:20. W roku 1983 było ich… 267. To nie dotyczy tylko ich, ale wielu krajów europejskich. W 2004 roku najszybszym Brytyjczykiem na dystansie maratonu była kobieta. Amerykanie zabrali się do roboty i powołali do życia kilka programów, których celem było właśnie odbudowanie poziomu amerykańskiego biegania. Dzisiaj widzimy tego pierwsze efekty: Alan Webb (1500 m 3:30), Galen Rupp (10 tys m 27:33), Ryann Hall (maraton 2:08). Bieganie.pl i Fundacja będą taki program tworzyły i wspierały medialnie każdą inicjatywę, która prowadzić może do poprawy sytuacji. Każda osoba czy instytucja robiąca coś dobrego na rzecz biegania może liczyć na zainteresowanie ze strony naszego portalu, w celu publicznego przedstawienia na naszych łamach jej działań w tym zakresie.

Bieganie.pl będzie działać jak branżowa gazeta. Informująca o wszystkim co w „branży” się dzieje. Nie zapomnimy także o historii naszych biegów i mam nadzieję, że niedługo informacje o postaciach i wydarzeniach z czasów Janusza Kusocińskiego czy Jana Mulaka znajdą u nas właściwe sobie miejsce.

Jeśli uważacie Państwo, że macie do przekazania informacje, które mogą być ciekawe dla naszej strony – prosimy pisać na adres: redakcja[małpa]bieganie.pl

Kłaniam się i do usłyszenia
Adam Klein

Możliwość komentowania została wyłączona.