16 listopada 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Porażka Bekele w Holandii

Reprezentanci Etiopii: Mestawat Tufa i Ayelech Absihiro zwyciężyli w 25 edycji Fortis Zevenheuvelen Loop, biegu rozgrywanym na dystansie 15 km w holenderskiej miejscowości Nijmegen. Dopiero trzecią lokatę zajął rekordzista świata na 5000 i 10000 m – Kenenisa Bekele.

Tufa zwyciężyła w biegu kobiet z rewelacyjnym czasem 46:56, gorszym jedynie o sekundę od rekordu świata należącego do Japonki Kayoko Fukushi (Marugame, 5 luty 2006). Nienaciskana przez rywalki prowadziła już od piątego kilometra (15:55), by 10 km pokonać w czasie 31:31.

Absihiro, zwycięzca wśród mężczyzn, uzyskał czas 42:16 (rekord świata ustanowiony na trasie w Nijmegen wynosi 41:29 i należy do Kenijczyka, Felixa Limo). W bezpośrednim pojedynku pokonał on Isaaca Kipropa z Ugandy (42:20) i, niespodziewanie, Kenenisę Bekele. Dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu (5000 i 10000 m) swą słabszą dyspozycję tłumaczył jednak kontuzją kostki odniesioną na dwa dni przed startem.

Siedemnastą pozycję w gronie mężczyzn zajął Maciej Miereczko. Reprezentant Polski uzyskał czas 46:39.