1 września 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polak – Węgier dwa bratanki… także do biegu


Już 11 września, podczas 31. Wizz Air Półmaratonu – jednej z największych imprez dla biegaczy w Europie Środkowej – powiedzenie „Polak – Węgier dwa bratanki: i do bitki i do szklanki” nabierze nowego wymiaru. Drużyna polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pobiegnie w koszulkach upamiętniających 60. rocznicę 1956 roku w Poznaniu i Budapeszcie oraz Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej. Każdy może dołączyć do tej inicjatywy – zapraszamy!

Rok 1956 ma szczególne znaczenie dla Polski i Węgier. Protesty robotników w Poznaniu w czerwcu, jesienna odwilż polityczna w Polsce, październikowe powstanie w Budapeszcie – to wtedy Polacy i Węgrzy okazali sobie wyjątkową solidarność i wsparcie. Od życzliwego kibicowania walce o wolność po konkretne gesty jak zbiórki krwi czy wysyłanie transportów z darami.

Dzisiaj relacje Polski i Węgier, dwóch silnych członków Unii Europejskiej, kwitną na polu politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Łączy nas także pasja do… biegania. W ostatnich latach oferta biegów ulicznych w polskich i węgierskich miastach – naturalnie również w Budapeszcie i Poznaniu – przybrała naprawdę imponujące rozmiary!

Bieg polskich dyplomatów połączy te dwa wątki – przeszłość i współczesność.

Co ważne, dzięki współpracy z Budapest Sportiroda – organizatorowi 31. Wizz Air Półmaratonu, część dochodu z opłat rejestracyjnych zawodników polskiej drużyny, zostanie przeznaczona na jeden z projektów dziecięcych węgierskiej organizacji Ökumenikus Segélyszervezet. Ten sam cel wspomoże suma zebrana ze sprzedaży specjalnie zaprojektowanych koszulek dla biegaczy.

Co ważne, udział w naszej inicjatywie jest otwarty! Zachęcamy wszystkich chętnych do przyłączenia się – szczególnie Polaków i Polonię na Węgrzech. Oprócz pełnego dystansu 21 km, można biec także w parach lub trójkach!

Pierwsze 30 osób, które zapisze się i wpłaci wpisowe, otrzyma od nas w prezencie oficjalną koszulkę drużyny MSZ Biega zaprojektowaną na 31. Wizz Air Półmaraton. Chętnych prosimy o kontakt na adres mailowy: jaroslaw.bajaczyk@instytutpolski.org.

Czekamy na Wasze zgłoszenia do 2 września!

Ci, którzy nie mogą lub nie czują się na siłach pobiec, ale chcą kibicować naszej akcji, mogą zrobić tak dzwoniąc lub wysyłając sms z węgierskiej sieci komórkowej na numer 1353. Każdy telefon i sms warty jest 250 forintów, które zostaną przekazane na cel charytatywny jak wyżej.

sponsorzy budapest

Możliwość komentowania została wyłączona.