sorokin
18 września 2022 Karolina Obstój Sport

Polacy z 5 medalami Mistrzostw Europy w biegu 24h!

Włoska Werona była szczęśliwa dla Polaków! Z odbywających się w dniach 17-18 września Mistrzostw Europy w biegu 24h Polacy wracają z aż pięcioma medalami! Polscy ultrasi wywalczyli 3 złota, jedno srebro i jeden brąz.

Srebro Andrzeja Piotrowskiego

Z Polaków znakomicie poradził sobie Andrzej Piotrowski, który przebiegając 301,859 km zdobył srebrny medal! W połowie wyścigu, czyli po 12 godzinach biegu Andrzej biegł na 3 miejscu, a po 15 godzinach wskoczył na drugą pozycję i nie oddał jej już do końca. Szybciej od Polaka pobiegł tylko Aleksandr Sorokin. Litwin z wynikiem 319,614 km pobił swój dotychczasowy rekord świata w biegu 24h (wymaga ratyfikacji).

1. Aleksandr Sorokin – LTU – 319,614 km
  2. Andrzej Piotrowski – POL –  301,859 km
  3. Marco Visiniti – ITA – 288,437 km

Poza Andrzejem jeszcze dwóch Polaków uplasowało się w pierwszej dwudziestce stawki: Jakub Śleziak był 11 (254,122 km), a Andrzej Mazur 16 (259,545 km). Leszek Małyszek ukończył zawody na 21 pozycji (254,969 km), Krzysztof Barczyk (241,025 km) na 36 (241,808 km), a Rafał Kot na 76 (198,300 km). W Mistrzostwach wzięło udział 120 mężczyzn.

Złoto i brąz Polek

Rywalizacja kobiet przyniosła jeszcze więcej emocji. Po 12 godzinach żadnej Polki nie było w pierwszej piątce kobiet. Dopiero po 20 godzinach biegu na trzecie miejsce awansowała Małgorzata Pazda-Pozorska, a na czwarte Patrycja Bereznowska. Potem zrobiło się “gorąco” – Patrycja wyprzedziła Małgorzatę, która spadła wówczas na czwarte miejsce. Jednak Polki cały czas pięły się do góry w stawce kobiet. Po 23 godzinach biegu Bereznowska była już druga, a Pazda-Pozorska trzecia. Patrycja Bereznowska wyprzedzała aż do końca i z wynikiem 256,250 km wywalczyła złoty medal ME. Małgorzata Pazda-Pozorska utrzymała swoją pozycję i z Werony wróci z brązem i wynikiem 251,806 km.

1. Patrycja Bereznowska – POL – 256,250 km
  2. Stephanie Gicquele – FRA  – 253,581 km
  3. Małgorzata Pazda-Pozorska – POL – 251,806 km

Bardzo dobrze pobiegła również Aleksandra Niwińska, która wywalczyła 6 miejsce (246, 765 km). Jeszcze dwie Polki dobiegły w pierwszej dwudziestce: Aneta Rajda zajęła  13 miejsce (234, 274 km), a Monika Biegasiewicz 19 (227,434 km). Anna Skupień zajęła 84 pozycję przebiegając 103,832 km, kończąc zawody po upływie 13 godzin. W Mistrzostwach wzięły udział 93 kobiety.

Drużynowo 2 x złoto!

Bardzo wysokie miejsca w klasyfikacji open najlepszych polskich zawodników zaowocowały dwoma złotymi medalami drużynowo (punktuje trzech najlepszych zawodników). Wynik Polek jest nowym drużynowym rekordem świata.