31 stycznia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polacy wystartują w Karlsruhe i Gandawie


Adam Kszczot (800 m), Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski i Bartosz Nowicki (1500 m) wystartują w mityngu w Karlsruhe (2 lutego). Gwiazdą zawodów będzie mistrzyni olimpijska z Londynu – Meseret Defar, która weźmie udział w wyścigu na 3000 m. 

Defar w Karlsruhe wystartuje po raz pierwszy i jej głównym celem będzie poprawienie rekordu mityngu należącego do Marokanki Mariem Alaoui Selsouli (8:36.87). Etiopka ma na to duże szanse gdyż już dwanaście razy uzyskiwała na hali lepsze rezultaty. Jej rekord życiowy 8:23.72, uzyskany 6 lat temu w Stuttgarcie, jest zarazem halowym rekordem świata.

704097 415508155192992 193469257 o
Polscy średniodystansowcy przygotowywali się do sezonu halowego w RPA
(fot. www.facebook.com/lewandowskiteam)

Polscy kibice duże nadzieje wiążą ze startem Adama Kszczota. Halowy Mistrz Europy zadebiutuje w tym sezonie halowym udziałem w biegu na 800 m, na którym odnosi największe sukcesy. Głównymi rywalami podopiecznego trenera Zbigniewa Króla będą halowy wicemistrz świata z 2010 roku – Boaz Lalang, brązowy medalista ostatnich HME, Hiszpan, Kevin Lopez oraz mniej utytułowani Joe Thomas z Wielkiej Brytanii, Włoch Giordano Benedetti i Węgier Tamas Kazi.
W biegu na 1500 m przeciwnikami Lewandowskiego, halowego rekordzisty Polski i Nowickiego, brązowego medalisty ostatnich halowych mistrzostw Europy, będą natomiast znany przeszkodowiec Mahiedine Mekhissi-Benabbad oraz mistrz świata kadetów w biegu na 1500 m – Teshome Diressa z Etiopii.
Poza biegami na 800 i 1500 m ciekawie zapowiada się także rywalizacja mężczyzn w biegu na 3000 m. Na liście startowej znajdziemy nazwiska ubiegłorocznego zwycięzcy Augustine’a Choge i drugiego przed rokiem Edwina Soi’a (obaj w 2012 roku uzyskali ten sam czas 7:29.94). Poza nimi o zwycięstwo oraz najlepszy wynik na tegorocznych listach światowych powalczą: trzykrotny halowy mistrz świata, Bernard Lagat, Etiopczyk Alamirew Yenew oraz Europejczycy: Hiszpan Juan Carlos Higuero i Hayle Ibrahimov z Azerbejdżanu.
Dobrych wyników możemy spodziewać się take w rywalizacji kobiet na 1500 m z udziałem Angeliki Cichockiej. Rywalkami Polki w walce o wysoką pozycję będą przede wszystkim: Etiopka Genzebe Dibaba, Hiszpanka Isabel Macias oraz Niemki Annett Horna i Elina Sujew.

W pozostałych konkurencjach faworytami będą: Verena Sailer i Ivet Lalova (60 m), Yvette Lewis i Lucie Skrobakova (60 m ppł. kobiet),Orlando Ortega, Ladji Doucouré i Pascal Martinot Lagarde (60 m ppł. mężczyzn).

Strona mityngu: www.meeting-karlsruhe.de.

W sobotę (2 lutego) Polacy wystartują także w Gandawie. Kamil Kryński, lider krajowych list w biegu na 60 m pobiegnie na dwóch dystansach: 60 i 200 m. Na tym drugim dystansie Kryński rywalizować będzie m.in. z najszybszym obecnie w Polsce dwustumetrowcem, Karolem Zalewskim. Trzeci z grona naszych reprezentantów, Mateusz Demczyszak, sprawdzi się w biegu na 1500 m.

Głównymi gwiazdami zawodów będą reprezentanci gospodarzy, bracia Borlee, którzy wystartują na 60, 200 i 300 metrów.

Strona mityngu: www.ifam.be.

Możliwość komentowania została wyłączona.