deneka2
27 lipca 2021 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polacy w czołówce Pucharu Świata w Tatrach!


Urokliwe Kościelisko ponownie gościło Tatrzański Festiwal Biegowy, który zaskarbił sobie serca biegaczy podczas pierwszej edycji w 2020. Tym razem Tatra Sky Marathon – najdłuższy z biegów był również areną Pucharu Świata World Mountain Running Association. 

24 lipca w Kościelisku odbył się Tatrzański Festiwal Biegowy w skład, którego wchodzą dwa równolegle rozgrywane biegi – Tatra Trail 18 km oraz Tatra Sky Marathon 39,5 km. O ile Tatra Trail należy potraktować jako imprezę towarzyszącą, to Tatra Sky Marathon zasłużenie zapełnia lukę w biegach, których miłośnikom Tatr najbardziej brakowało i swoją urokliwością dobrze gości Puchar Świata.

Rywalizacja open była dynamiczna. W połowie trasy najszybciej na punkt odżywczy wpadł Raul Criado Sanchez z Hiszpanii. Chwilę po nim pojawili się Słowacy Miroslav Hrasko oraz Peter Frano. Tuż za czołową trojką biegł pierwszy z Polaków – Andrzej Witek. W drugiej połowie dystansu nastąpiło spore przetasowanie w czołówce i jako pierwszy na metę wpadł Peter Frano z rezultatem 4:30:18, który przed rokiem na tej samej trasie zajął drugie miejsce za Bartkiem Przedwojewskim. Za Słowakiem uplasował się, będący w tym sezonie w doskonałej formie Andrzej Witek 4:34:39 – srebrny medalista mistrzostw Polski w długodystansowym biegu górskim. Trzeci przybiegł Raul Criado Sanchez z wynikiem 4:39:45.

Andrzej Witek, najlepszy z Polaków był wyraźnie zadowolony z rezultatu. W końcu rywalizacja była bardzo zacięta.

Rywalizacja pań została zachowana do mety już od półmetka. Na pierwszym miejscu biegła niepokonana tego dnia Czeszka Marcela Vasinova. Dwie minuty za nią utrzymywała się Katarzyna Solińska, jedna z czołowych biegaczek górskich w Polsce, a minutę za naszą reprezentantką biegła Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że kila faworytek musiało niestety skończyć rywalizację schodząc z trasy.

Najlepsza Polek – Katarzyna Solińska na swoim fanpage podkreśliła poczucie satysfakcji. Bieg był dla niej w pełni kontrolowany i dosłownie „zagrało wszystko”.

Tatra Trail

Przy okazji warto wspomnieć również o rozgrywanych zawodach na krótszej trasie – Tatra Trail. Tutaj rywalizacja rozegrała się pomiędzy polskimi zawodnikami. Na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Łobodziński –  znany dotąd z wielu osiągnięć w towerruningu, który znalazł również swoje miejsce w biegach górskich 1:16:38. Za jego plecami na metę przybiegli Piotr Jaśtal 1:20:13 oraz Dominik Tabor (1:20:58).

Po biegu Piotr Łobodziński poinformował, że do zwycięskiego startu przystąpił zupełnie z marszu. Po zarwanej w trasie nocce. witos

Wśród kobiet zwyciężyła utytułowana biegaczka górska Anna Ficner 1:29:47. W czołowej trójce znalazły się jeszcze Iwona Wicha 1:34:24 i Dominika Wiśniewska-Ulfik 1:36:36witos2

Kolejny bieg Pucharu Świata będzie mieć miejsce 7 sierpnia w szwajcarskim Sierre Zinal – co ciekawsze, równocześnie będzie to również kolejny etap cykl Golden Trail World Series, co stanowi interesującą niespodziankę.

Zdjęcie tytułowe: Jacek Deneka

Zdjęcia w artykule: Kuba Witos

Możliwość komentowania została wyłączona.