New Balance 1080v12
 
24 października 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Po finale Salomon Trail RunningPo finale Salomon Trail Running – zapraszamy na edycję 2009!

Na kaszubskich ścieżkach i leśnych polanach zakończyła się pierwsza edycja cyklu biegowego Salomon Trail Running 2008, który był częścią rajdów przygodowych serii AR Cup. Bieg na dystansie 8 km, rozegrany w okolicach Drzewinii, dał się startującym we znaki: po pierwszym wąskim i stromym podbiegu teren wyrównywał się, by pod koniec znów zmusić zawodników do wysiłku omijania głębokich kolein, błotnych kałuż i smagających po twarzy gałęzi. Najszybszym wystarczyło 29 minut na uporanie się z dystansem, wytrwali potrzebowali niemal dwa razy więcej czasu.

Podczas czterech edycji: Wertepy koło Poznania, Eksploris koło Zakopanego, Czech AR po czeskiej stronie Kotliny Kłodzkiej i Kompas AR, w sumie ponad 500 zawodników walczyło na dystansach od 7 do 12 km, zawsze w górskim lub pagórkowatym, leśnym terenie. Ich zmagania opisały najlepsze portale i magazyny przeznaczone dla biegaczy.

Zupełną nowością w Polsce było dołączenie biegu jako prologu do zawodów adventure racing. Trasa biegu zawsze była oznaczona, co w naturalnym terenie było kluczem do osiągnięcia przez zawodników maksymalnej prędkości. Charakterystyka biegu bez mapy przyciągnęła wielu znakomitych biegaczy górskich, którzy do tej pory z rajdami nie mieli wiele wspólnego (min. olimpijczyka z Aten Michała Bartoszaka) i siłą rzeczy nie rywalizowali z zawodnikami AR. Idea zorganizowania biegu z oddzielną klasyfikacją pozwoliła więc na porównanie sił rajdowców z biegaczami, urozmaiciła konkurencję i podniosła poprzeczkę wszystkim startującym.

Już dziś cykl planowany jest na 2009 rok: pierwsza edycja odbędzie się na wiosnę ale do trenowania zapraszamy już teraz!

Wyniki biegu Kompas AR

Kobiety

1. Kasia Zając (Speleo Salomon Prijon)
2. Justyna Frączek (Navigator Suunto)
3. Agnieszka Zych (Speleo Salomon Thule)

Mężczyźni

1. Piotr Paszyński (Bolek i Lolek)
2. Marcin Lewandowski (To nie przypadek/IM 2010)
3. Darek Bonarski (Speleo Salomon)

Wyniki cyklu Salomon Trail Running 2008

Kobiety

1. Kasia Zając (Speleo Salomon)
2. Agnieszka Zych (Speleo Salomon)
3. Justyna Frączek (Navigator Suunto)

Mężczyźni

1. Michał Bartoszak (Saucony)
2. Darek Bonarski (Speleo Salomon)
3. Daniel Jończy (Plan Team)