zalewski
1 stycznia 2023 Bartłomiej Falkowski Sport

Plany startowe polskiej elity na 2023 rok. Gdzie wystartują nasi maratończycy?


Koniec starego i początek nowego roku to dobry czas na zaplanowanie kolejnego roku startów. Zanim podrzucimy wam pomysły na to gdzie startować w przyszłym roku wypytaliśmy zawodników polskiej stawki pro o ich plany na 2023 roku. Sprawdź gdzie pobiegną nasi zawodowcy i komu kibicować w poszczególnych biegach.

Prawie wszystkim wymienionym zawodniczkom i zawodnikom zadałem pytanie gdzie planują startować w 2023 roku i czy mają też określone już jakieś wynikowe założenia. Wyjątek stanowiła Aleksandra Lisowska, która wcześniej pozostawiła bez komentarza pytanie o start w maratonie w Sewilli, ale jak wiemy z jej wypowiedzi oraz informacji organizatora nasza Mistrzyni Europy rozpocznie wielkie ściganie w 2023 roku właśnie tam.

Aleksandra Lisowska

Zwyciężczyni maratonu podczas Mistrzostw Europy w Monachium powalczy o kolejny świetny rezultat już 19 lutego podczas maratonu w Sewilli. Bieg w Hiszpanii od lat stoi na bardzo wysokim poziomie. W 2022 roku zwyciężczyni, Etiopka Alemu Megertu pobiegła 2:18:52. Co ważniejsze dla Lisowskiej w zeszłym roku dziewięć zawodniczek pobiegło między 2:22 a 2:26 co daje naszej zawodniczce realne szanse na silną grupę biegnącą na wynik dający nowy rekord Polski. 

Aleksandra Brzezińska

Maratońska liderka krajowych list w 2022 roku na razie nie ma potwierdzonego konkretnego startu, jednak jest zdecydowana na maraton wiosną 2023 roku. W tym momencie czeka na potwierdzenie od swojego managera

Sabina Jarząbek

Dla zawodniczki z Kielc sezon 2022 był naprawdę udany. Jesienią zdobyła trzy medale mistrzostw Polski. Złoto na 5 kilometrów, srebro na 10 km oraz kolejne złoto w przełaju dające jej przepustkę na Mistrzostwa Europy będące jej debiutem w kadrze. Głównym startem pierwszej części sezonu zawodniczki Zbigniewa Nadolskiego będzie półmaraton w Poznaniu, który wystartuje 16 kwietnia.

Adam Nowicki

Zawodnik MKL Szczecin to obecnie najmocniejszy polski biegacz uliczny. Lider krajowych list na 10 kilometrów oraz w półmaratonie i maratonie. Również on wystartuje w Sewilli 19 lutego. Męska stawka tego biegu może pomóc również i naszym zawodnikom. W 2022 roku aż 19 zawodników połamało 2:10. Więcej niż w Londynie i Berlinie. Wynik poniżej 2:15 pobiegło 55 biegaczy, czyli więcej niż w określanej mianem najszybszej Walencji. Nowicki w przypadku udanego startu w maratonie otwarcie mówi, że zamierza poprawiać życiówki na 10000 metrów (nie wyklucza udziału w MP, które odbędą się 22 kwietnia) i w półmaratonie. Dla przypomnienia jego życiówki to 10000 metrów 29:12:85, 10 km 28:44, półmaraton 62:51. Jako jedyny dodał też, że celem na lato będą Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. W drugiej części sezonu biegacz ma w planach maraton w Berlinie lub Walencji z nastawieniem na wynik poniżej 2:09.

Arkadiusz Gardzielewski

W tym przypadku również główny cel na pierwszą część roku 2023 jest start w Sewilli. Celem zawodnika WKS Śląska Wrocław jest wynik dający realną szansę walki o maraton podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Gardzielewski podkreśla, że obecnie jego przygotowania są zaburzone przez budowę domu przez co nie może poświęcić się w 100% treningowi. Ma jednak nadzieję, że nawet w tym przypadku da to możliwość biegania w okolicach życiówki. W drugiej części sezonu planuje start w Wojskowych Mistrzostwach Świata w półmaratonie, które odbędą się w Szwajcarii. Następnie chce pobiec kolejny maraton w Walencji by podbić wynik punktowy w rankingu kwalifikacyjnym do Igrzysk w Paryżu.

Mateusz Kaczor

Mistrz Polski na 5 kilometrów, wicemistrz w półmaratonie i brązowy medalista na 10000 metrów i 10 kilometrów to kolejny biegacz, który solidny trening łączy z budową domu. Zawodnik RLTL Optimy Radom planuje pobiec w 2023 poniżej 28:50 na 10 000 metrów. Poza mistrzostwami Polski na 10 000 metrów zamierza także walczyć o medale na 5000 metrów. Najprawdopodobniej powalczy też na 3000 metrów podczas Halowych Mistrzostw Polski (18-19 lutego), jednak będzie to jedynie w ramach przygotowań do startów na otwartym stadionie. 

Krystian Zalewski

Zawodnik trenera Jacka Kostrzeby rozważa start w półmaratonie w Barcelonie 19 lutego. Ewentualny bieg w Katalonii będzie przygotowaniem do głównego startu, czyli maratonu. Tu jednak jeszcze trzeba poczekać na potwierdzenie miejsca. Pod uwagę brane są szybkie biegi w Hanowerze, Rotterdamie i Wiedniu. Zalewski podkreśla, że wiosną nie ma zamiaru startować zbyt wiele i jedynie skupi się na dwóch biegach.

Marcin Chabowski

Biegacz STS Pomeranii Szczecinek wiosną planuje skupić się na bieganiu dystansów 10 kilometrów i półmaratonu. Przypomnijmy, że Chabowski to siedmiokrotny mistrz naszego kraju właśnie na 10 kilometrów. Zapytany czy ma na oku jakieś konkretne biegi odpowiedział tajemniczo „tego nie wie sam papież”.

Jak widać plany, przynajmniej te oficjalne, mocno różnią się w przypadku reprezentantów naszej elity. Cześć zawodników otwarcie mówi o planach na mocne ściganie. Inni podają jedynie preferowane dystanse. Bez względu na te zapowiedzi, każdemu z nich życzymy największych sukcesów w 2023 roku. Ich sukcesy to przecież także nasze, kibiców, powody do radości i wzruszeń, dające nam mnóstwo motywacji do wyjścia na trening. 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.