New Balance 1080v12
 
23 lutego 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pierwszy rekord świata w karierze Mo Faraha


Mo Farah podczas sobotniego mityngu Sainsbury’s Indoor Grand Prix w Birmingham poprawił halowy rekord świata w biegu na dystansie 2 mil (8:03.40). To pierwszy rekord globu w karierze Brytyjczyka.

mo farah 1
Mo Farah (fot. Tab59, Flickr.com)

Dwukrotny mistrz olimpijski wynikiem 8:03.40 o blisko sekundę poprawił dotychczasowy najlepszy wynik w historii należący do Kenenisy Bekele. Etiopczyk swój rekordowy rezultat, 8:04.35, ustanowił siedem lat temu, także w Birmingham.

Dla Faraha to pierwszy rekord świata w karierze. Pokazuje on, że 32-letni Brytyjczyk wciąż będzie głównym faworytem do wywalczenia dwóch złotych medali na sierpniowych mistrzostwach świata w Pekinie. 

Uzyskany przez Faraha wynik, mimo że został osiągnięty na dość nietypowym dystansie, jest bardzo wartościowy. Szacuje się, że jest on odpowiednikiem czasu 7:27.5 na 3000 m (aktualny jego rekord na tym dystansie to zaledwie 7:34.47). W hali lepszy wynik na tym dystansie uzyskało tylko 2 zawodników, zaś na otwartym stadionie 11.

Pierwszy rekord świata Faraha może być dla niego bodźcem do poprawienia kolejnych. Gdyby Farahowi udało się poprawić jakiś rekord na dystansie olimpijskim jego osiągnięcia byłyby bliskie osiągnięciom najlepszych biegaczy w historii.

Dotychczas wielu ekspertów uważało, że Farahowi, mimo licznych tytułów mistrza olimpijskiego świata i Europy, daleko jest do dołączenia do galerii sław biegów długich. Poprawienie rekordów świata mogłoby ten dystans skrócić.