salomon
6 czerwca 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata w Biegach Górskich. Rusza bieg Vertical


W środę, 7 czerwca odbędzie się pierwszy bieg tegorocznych Mistrzostw Świata w Biegach Górskich i Trailowych. Zobaczcie, kto ma największe szanse na medal i jakie szanse mają Polacy.

Biegiem otwierającym Mistrzostwa Świata w Innsbrucku będzie Vertical. Rywalizacja odbędzie się na trudnej trasie o długości 7,1 km i przewyższeniu wynoszącym +1020m. O 13:00 wystartuje bieg mężczyzn, a następnie – w osobnym biegu – wystartują kobiety. 

Trasa początkowo prowadzi przez wieś Neustift im Stubaital, a potem przechodzi w las wijąc się pod górę wąskimi i stromymi, leśnymi ścieżkami. Wyprzedzanie konkurentów może być dość trudne na wąskich serpentynach. Po pierwszych 4 km trasa na chwilę się wypłaszcza, żeby zaraz znowu piąć się w górę. Można się spodziewać, że na tym ostatnim kilometrze – z przewyższeniem przekraczającym 200 m – rozstrzygnie się wyścig o tytuł Mistrza Świata.

Faworyci

W biegu mężczyzn faworytami są:

 • Patrick KIPNGENO (KEN, 925 ITRA) – w zeszłym roku na MŚ w Tajlandii wywalczył złoto w tej konkurencji.
 • Dominik ROLLI (SUI, 880) – na Mistrzostwach Europy w 2022, w El Paso wywalczył srebrny medal w Verticalu i brązowy w Mountain Classic.
 • Cesare MAESTRI (ITA, 892) – aktualny Mistrz Europy z 2022 w Verticalu i srebrny w Mountain Classic.
 • Manuel INNERHOFER (AUT, 910).
 • Daniel OSANZ (ESP, 899).

W rywalizacji kobiet warto obserwować szczególnie:

 • Allie MCLAUGHLIN (USA, 795) – Mistrzyni Świata w Vericalu z Tajlandii, gdzie wywalczyła także brąz na Mountain Classic.
 • Christel DEWALLE (FRA, 786) – na Mistrzostwach Europy w 2022 wywalczyła brąz w Verticalu.
 • Andrea MAYR (AUT, 776) – w Tajlandii wywalczyła srebro w Vericalu.
 • Grayson MURPHY (USA, 769)
 • Emma POOLEY (SUI,748). 
 • Scout ADKIN (GBR, 743) – czwarta na ME w 2022 r.  w Vericalu.

Reprezentacja Polski

Polskę reprezentować będą: Anna Celińska, Dawid Malina, Piotr Łobodziński, Dominik Tabor i Marcin Kubica. 

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, na każdym biegu prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa – osobno damska i męska (punktuje trzech zawodników z danego kraju). Według prognoz ustalanych na podstawie średniej punktacji ITRA trzech najlepszych zawodników z danego kraju, największą szansę na medal drużynowy mieli Amerykanie. Jednak po tym, jak Jim WALMSLEY zrezygnował z udziału w MŚ z powodu kontuzji, reprezentacja USA w statystykach wypadła z podium. Obecnie – zgodnie z prognozami punktowymi – największe szanse na medal drużynowy mają Włosi, Szwajcarzy i Polacy! A zaraz za nimi: Francuzi i Brytyjczycy. Jednak różnice punktowe są minimalne, więc wszystko może się zdarzyć, ale Polacy mają jak widać realną szansę na medal.

Cały wyścig będzie można śledzić za pośrednictwem transmisji na żywo (link do transmisji pojawi się na stronie organizatora MŚ.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.