4 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Paula Radcliffe pobiegnie w maratonie w Nowym Jorku


paula524.jpg

Rekordzistka świata w biegu maratońskim Paula Radcliffe, po ponad dwuletniej przerwie znów wystartuje w biegu na dystansie 42.195km. Jej udział w tegorocznym The ING New York City Marathon potwierdzili organizatorzy oraz sama zawodniczka. Już 4 listopada będziemy zatem świadkami ciekawego widowiska z udziałem kilku naprawdę światowej klasy zawodników.

33-letnia Radcliffe swój ostatni maraton przebiegła w 2005 roku w Helsinkach podczas Mistrzostw Świata w lekkoatletyce, gdzie zdobyła złoty medal. Od tamtej pory tylko kilkukrotnie pojawiła się na imprezach biegowych w roli zawodniczki, a wszystko to z powodu narodzin córeczki Isly, która przyszła na świat 16 stycznia bieżącego roku. Pierwszy debiut po tak długiej przerwie Brytyjka ma już jednak za sobą. W miniony weekend startowała w BUPA Great North Run w Newcastle na dystansie półmaratonu i była druga. Lepszą od Pauli okazała się jedynie Kara Goucher wyprzedzając faworytkę gospodarzy o blisko minutę.

Do Nowego Jorku na maraton Radcliffe przyjedzie po raz drugi. Wcześniej startowała tu w 2004 roku zwyciężając wówczas z czasem 2:23:10 o 3 sekundy wyprzedzając Kenijkę Susan Chepkemei. Sama zainteresowana wypowiada się o przyszłym starcie bardzo podekscytowana: Jestem zachwycona, że mogę powrócić do maratonu w Nowego Jorku. Bieg ten jest szczególnym wydarzeniem nie tylko na świecie, ale również w moim sercu. Kocham dźwięki tego miasta, unikalną atmosferę wyścigu i zdumiewające poparcie tłumu. Jestem podekscytowana tym, by być częścią tego wydarzenia raz jeszcze. W tym roku jest wyjątkowa obsada i z niecierpliwością będę oczekiwać rywalizacji w Nowym Jorku.

Obok Radcliffe na starcie maratonu NYC staną: dwukrotna zwyciężczyni tego biegu (2005 i 2006) Jelena Prokopcuka z Łotwy, tryumfatorka maratonu w Berlinie z 2006 i 2007 roku Etiopka Gete Wami, Mistrzyni Świata z Osaki Catherine Ndereba oraz zwyciężczyni tegorocznego maratonu bostońskiego Lidiya Grigoryeva. Dodatkowo dla niektórych zawodniczek będzie to ostatnia okazja do wywalczenia dodatkowych punktów w klasyfikacji pierwszej edycji World Marathon Majors. Dotychczas, ze startujących w Nowym Jorku zawodniczek, najwięcej punktów uzbierała Wami – 65. Druga jest Prokopcuka – 55 punktów, a trzecia Ndereba z 35 punktami. Poza nimi w szansę na podium w WMM ma jeszcze Chinka Chunxiu Zhou, która aktualnie jest trzecia z 40 punktami na koncie, niestety jej nie zobaczymy już w Nowym Jorku.

Strona maratonu: www.nycmarathon.org.