2 grudnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Paula Radcliffe biegaczką wszech czasów. Kto najlepszą Polką? [ANKIETA]


Niedawno na łamach Athletics Weekly ukazały się wyniki głosowania na największego biegacza długodystansowego wszech czasów. Zwycięzcą został Haile Gebrselassie. Teraz poznaliśmy wyniki głosowania na najlepszą biegaczkę. W tej klasyfikacji zwyciężyła Paula Radcliffe.

Przypomnijmy, że Haile w pokonanym boju pozostawił m.in. Emila Zatopka (2 miejsce) i Kenenisę Bekele (3 lokata). Radcliffe, wciąż aktualna rekordzistka świata w maratonie, okazała się lepsza m.in. od Grete Waitz, Ingrid Kristiansen, Derartu Tulu, Meseret Defar i Tirunesh Dibaby.

Wzorem Athletics Weekly my także chcielibyśmy wyłonić najlepszych biegaczy w historii. Przypomnijmy, że przez kilka tygodni wybieraliśmy najlepszego polskiego biegacza średnio lub długodystansowego wszech czasów. Zdaniem czytelników bieganie.pl najlepszym biegaczem był Bronisław Malinowski, który zgromadził ponad połowę waszych głosów.

Pełne wyniki głosowania na najlepszego polskiego biegacza wszech czasów:

Bronisław Malinowski – 52%
Janusz Kusociński – 23%
Paweł Czapiewski – 10%
Adam Kszczot – 8%
Zdzisław Krzyszkowiak – 5%
Bogusław Mamiński – 2%
Kazimierz Zimny – 0%

Teraz pora na wybór najlepszej biegaczki. Niestety w tym przypadku wybór kilku zawodniczek, na które można głosować nie był tak łatwy i jasny jak w przypadku mężczyzn. Wśród mężczyzn podstawowym kryterium było posiadanie medalu wywalczonego na igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata. Wśród kobiet mamy tylko jedna medalistę tych zawodów – Wandę Panfil, która w 1991 roku w Tokio została mistrzynią świata w maratonie. W tej sytuacji naszym kryterium była obecność w ścisłym finale mistrzostw świata lub igrzysk olimpijskich, a więc miejsce w pierwszej ósemce. Dodatkowo na liście umieściliśmy Renatę Kokowską, która co prawda maratonu na MŚ w Rzymie nie ukończyła, ale w karierze aż trzykrotnie wygrywała w maratonie w Berlinie.

Uwaga! O godzinie 12:50 (2 grudnia) wyzerowaliśmy wyniki ankiety w związku z dodaniem do listy nazwiska Renaty Kokowskiej. Osoby, które oddały głos przed tą godziną prosimy o ponowny głos.

Anna Brzezińska 6 miejsce na MŚ w Goteborgu, 7 miejsce na MŚ w Stuttgarcie
Lidia Chojecka 5 miejsce na IO w Sydney, 5 miejsce na MŚ w Edmonton, 6 miejsce na IO w Atenach, 7 miejsce na MŚ w Berlinie, 8 miejsce na MŚ w Osace
Angelika Cichocka 8 miejsce na MŚ w Pekinie
Wioletta Frankiewicz 8 miejsce na IO w Pekinie
Kamila Gradus 6 miejsce na MŚ w Tokio
Jolanta Januchta 6 miejsce na IO w Moskwie
Anna Jakubczak 6 miejsce na IO w Sydney, 7 miejsce na IO w Atenach, 7 miejsce na MŚ w Helsinkach, 7 miejsce na MŚ w Sewilli
Joanna Jóźwik 7 zawodniczka MŚ w Pekinie
Renata Kokowska 3 zwycięstwa w maratonie w Berlinie
Wanda Panfil 1 miejsce na MŚ w Tokio
Małgorzata Rydz 7 miejsce na IO w Barcelonie, 8 miejsce na MŚ w Tokio, 8 miejsce na IO w Atlancie
Małgorzata Sobańska 4 miejsce na MŚ w Goteborgu

Możliwość komentowania została wyłączona.