1 stycznia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Otwarcie nowych lokalizacji parkrun Polska


Najbliższy miesiąc to kolejny etap biegów amatorskich z cyklu parkrun Polska. Do inicjatywy przyłączają się trzy nowe miasta. Czas przyszedł na Kędzierzyn-Koźle, Bydgoszcz i Chrzanów.
Fot._Tomasz_Szwajkowski.jpg
Fot. Tomasz Szwajkowski
Najszybciej, bo już 3 stycznia nastąpi inauguracja w Kędzierzynie Koźlu. Tydzień później bieganie na 5 km z profesjonalnym pomiarem czasu zaczną w Bydgoszczy na terenie tamtejszego Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. Natomiast 17 stycznia startuje parkrun w Chrzanowie.
Co to jest parkrun i czym wyróżnia się spośród innych inicjatyw dostępnych dla biegaczy? Parkrun to największa, cykliczna inicjatywa biegowa w Polsce, w ramach której organizowane są dostępne dla każdego, bezpłatne biegi na dystansie 5 km. Obecnie biegi parkrun organizowane są w 9 krajach świata, w tym w Polsce, w ponad 355 lokalizacjach i skupiają na chwilę obecną ponad 1,2 miliona biegaczy amatorów.
Parkrun został powołany do życia w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii ale również poza jej granicami. Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w biegach każdego bez względu na stopień zaawansowania, czy też kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników parkrun stanowić może uzupełnienie treningu, możliwość poprawy kondycji lub okazję do rozpoczęcia biegowej przygody.
Fot. Agata Masiulaniec
Fot. Agata Masiulaniec
To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy.
Polska edycja parkrun zapoczątkowana została w 2011 roku w Gdyni, skąd szybko trafiła do 15 innych miast w Polsce. Bieg parkrun organizowane są między innymi w Cieszynie, Gdańsku, Konstancinie, Krakowie, Łodzi, Lesznie, Poznaniu, Pruszkowie, Szczecinku, we Wrocławiu czy w Warszawie. W ramach parkrun Polska zarejestrowanych jest ponad 21 tysięcy uczestników i liczba ta stale rośnie.
Rozpocznij weekend z parkrun!!!

Parkrun to świetny sposób na aktywne rozpoczęcie weekendu. Biegi parkrun, które wszędzie rozpoczynają się o godzinie 9.00 pozwalają na poranne pokonanie 5km i powrót do domu przed 11.00 zostawiając cały weekend wciąż przed uczestnikami.
Zachęcamy do udziału w parkrun i przyłączenia się do społeczności parkrun. Prosimy o wcześniejsze dokonanie bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja, wydrukowanie nadanego kodu i przyniesienie go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów parkrun można znaleźć na http://www.parkrun.pl/.

Możliwość komentowania została wyłączona.